Válka je krutá a nepřináší nic dobrého, čehož důkazem je následující série záběrů.
Blízký východ není stabilním místem již po celá desetiletí. Neustálé boje, krveprolití, soupeření mezi vládními silami, opozicí, rebely a kdejakými dalšími skupinami z něj dělají jedno z nejhorších míst na život. Po operacích na začátku tisíciletí se ke konfliktům přidal i takzvaný Islámský stát. Pro nás jde o něco nepředstavitelného. Nikdo z nás s výjimkou našich vojáků na vlastní kůži válku nezažil, a proto si ji představujeme pouze na základě zpráv z médií, fotografií a videí na internetu.
I my vám nyní ukážeme sbírku fotografií z iráckého města Mosul. Nachází se na severu země a protéká jím životodárná řeka Tigris. Zároveň je důležitou křižovatkou a centrem života široko daleko. Za černý den v jeho historii lze označit červen roku 2014, kdy vládu nad městem přebral Islámský stát. Na dlouhé měsíce se tak změnil každodenní život a mnozí lidé byli nuceni uprchnout ze svých domovů. Ti, kterým se to nepodařilo, zůstali uvězněni v rukou radikálních militantů. Dnes je situace o něco lepší, protože osvobozenecké síly zabírají stále větší oblasti a islamisté tak postupně ztrácejí svoji kontrolu. Ještě však není dobojováno.
V jednom z momentálně nejnebezpečnějších koutů světa se jistý čas pohyboval i fotograf se jménem Kainoa Little pocházející z amerického Washingtonu. Do Mosulu přišel v dubnu 2017, aby zachytil tamní situaci. Během svého pobytu se pohyboval s vojáky iráckých sil a neustále přicházel do kontaktu s místními. Věřili mu, protože toužili po tom, aby Kainoa po svém návratu zveřejnil pro celý svět své fotografie, aby lidé viděli, co musí dennodenně prožívat. Žurnalista svůj cíl chtěl splnit tím, že svou sbírku prodá nějakému médiu, avšak nestalo se. Nikdo neměl zájem, a proto své záběry „uvolnil internetu“ a každý je může použít zdarma a šířit je dál.
Na závěr přikládáme i video:
Musíme si vážit toho, že nemusíme zažívat podobné strasti.