Neděle 18. 3. 2018 svátek má Eduard

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.

Ženský rap v Česku a na Slovensku: Kdo ho reprezentuje a jaká je jeho budoucnost?

I něžné pohlaví má v rámci rapového žánru v našich končinách své zastoupení, ale mnoho fanoušků si k nim cestu najít nedokáže.

16. září 2017, 17:53

I něžné pohlaví má v rámci rapového žánru v našich končinách své zastoupení, ale mnoho fanoušků si k nim cestu najít nedokáže.

Ačkoliv rap v Česku a na Slovensku registrujeme již přibližně dvě desetiletí a za dlouhá léta fungování se v něm vystřídaly desítky až stovky zástupců, jen velmi těžko si vzpomeneme na více než dvě jména ženského pohlaví. Ale v současné době se i v našich končinách o slovo hlásí stále více raperek. Domácí publikum hiphopu se zatím intenzivně bouří, ale pokud bychom sečetli všechny pozitivní i negativní reakce, asi bychom byli někde na nule.

 

Suverénně nejzásadnějším momentem pro ženský rap v sousedním Slovensku bylo vydání alba Podzemgang, které do dnešního dne drží rekord v počtu vygenerovaných komentářů nejen u nás na webu, ale pravděpodobně i na celém slovenském internetu. V konečném důsledku se však ukázalo, že i hejtovaná Aless dokázala nelehkou startovní pozici využít a dokáže se hudbou plnohodnotně živit. No a protože je v poslední době rapu v podání něžného pohlaví stále více, rozhodli jsme se připravit si pro vás přehled více i méně známých zástupkyň a lehčí analýzu ženské rapové scény jako takové.


Ženský rap v Česku a na Slovensku: Kdo ho reprezentuje a jaká je jeho budoucnost?

 

 Aless

Jak jsme již zmínili výše, mladá Aless se do povědomí širokého publika dostala prakticky okamžitě po vydání kompilace od Podzemgangu. Na albu INÍ vyčnívala její skladba Jiné hodnoty, kde popsala problematiku současné doby z jiného pohledu, než jsme byli dosud zvyklí. A právě to může být největší devizou pro všechny raperky s ambicí na úspěch a široký záběr. Její tvorba se v začátcích setkávala se značným nepochopením, ale i diskutující naštěstí pochopili, že nemá význam ztrácet čas a energii psaním nenávistných komentářů.

 

Ještě v závěru prvního roku její kariéry stihla Alessi vydat debutové album s názvem 17, které tehdy korespondovalo s jejím věkem a my jsme ho už hodnotili v recenzi. Už tento projekt zajistil mladé rapperce pozornost a hlavně koncerty, díky kterým se může plnohodnotně živit hudbou a zároveň jí věnovat i dostatek času. V aktuálním roce stihla představit hned další sólo a za svou krátkou kariéru už stihla spolupracovat s nejedním velkým jménem včetně Separa, Tiny i Ega stojícího při jejích úplných začátcích.

 

 

Sharlota

V Česku se rapem pokoušelo prorazit několik žen, ale dokud se neobjevila Sharlota, žádná z nich nedokázala prakticky vůbec zaujmout. Když však v roce 2013 vyšla už na první pohled výstřední věc Perníková, internetovým uživatelům hořely z hejtu klávesnice a opět se ukázalo, že podobný obsah lidi na internetu prostě zajímá. Časem se ze Sharloty formovala nejen tvář neuznávaného labelu Blackkwood Records, ale i sólo rapperka, která ze své pozice dokáže těžit více než kdokoli před ní, což mimochodem platí až do dnešního dne.

 

Svým vzezřením a vystupováním na veřejnosti i sociálních sítích si vytvořila image výstřední interpretky s atraktivním tělem, díky kterému si jistě získala množství pozornosti a dohnala hudební mezery. Má už na kontě i debutový projekt Vdova a několik úspěšných singlů, samozřejmě těch s videoklipy. Nedá se však říci, že by byl v její tvorbě patrný pokus o přidanou hodnotu v rámci textů a hlubších vzkazů fanouškům.

 

 

Sima

Z Podzemgangu těžila i zpěvačka a rapperka Sima, která v hudbě debutovala duetem s třetinou Kontrafaktu, Egem, což se zatím nepodařilo a pravděpodobně už ani nepodaří nikomu. Skladba On je len kamarát je smutnou baladou o situacích, v nichž se zaručeně našlo hodně lidí, díky čemuž si posluchač vytvoří k interpretovi vztah podstatně rychleji. Podobně jako její kolegyně, i Sima si musela odtrpět lavinu negativních komentářů, ale dnes už má stabilní základnu fanoušků, kteří se těší na její chystané debutové album. Teprve tehdy se pravděpodobně dozvíme, jakým směrem se bude chtít ubírat, protože zatím má na kontě jen pár videoklipů.

 

 

Luisa

O Luise jsme poprvé psali teprve před pár týdny, kdy se na youtube dostala její skladba Serotonin. Do té doby dlouhodobě působila jen na SoundCloudu mezi tisíci jiných začínajících raperů, o kterých se však nikdy nic nedozvíme. Vytrvalost a snaha zabojovat o místo na pomyslné scéně se jí vyplatila relativně rychle, protože hned s další novinkou starou jen pár dní oznámila své členství v seskupení Comebackgang, kde bude působit po boku Pil C, Fobia Kida, Calina či Marka Damiana. Luisa si stihla definovat vlastní styl i signifikantní prvky v tvorbě, ale bude zajímavé sledovat, zda dokáže udržet aktivitu a přesvědčit i ty, kteří o jejích kvalitách zatím pochybují.

 

 

Nika Mi

U SoundCloud rapperek ještě chvíli zůstaneme, protože právě díky této platformě jsme narazili i na další Slovenku jménem Nika Mi. Ta se věnuje i jiným kreativním činnostem včetně fotografování a občas působí jako make-up artistka. Její debutová skladba Fuckboy je mírně feministickou záležitostí, která kritizuje existenci všech mužů. Někdo z vás jí musel pravděpodobně dost ublížit. Nika si zkusila i Gádže nemíňajú lóve flow a ve výsledku si jistě najde mnoho fanoušků, ale otázkou zůstává, zda a do jaké míry se bude inspirovat v budoucnosti.

 

 

Minimo

Snad každý již velmi dobře ví, že Minimo je rapové alter ego zpěvačky Tiny, která pod tímto jménem chvíli působila jako tajný člen seskupení DMS. Její identita pochopitelně vyšla velmi rychle najevo, ale co se týče samotné tvorby, s klidným svědomím můžeme říci, že právě ona byla zatím největším favoritem něžného pohlaví. Bohužel, jak jsme se již měli možnost dozvědět ze Separova alba, Tina se kvůli komplikacím se zdravotním stavem věnovala v posledních měsících primárně sobě, což je samozřejmě to nejdůležitější. Stále však platí, že její případný návrat mezi kolegyně by mohl mít velkou zásluhu na celkovém rozvoji a jsme si jisti, že by si časem vytvořila podstatně větší publikum než spousta mužských interpretů.

 

 

Annet Charitonova

Annet pochází z Brna a svou internetovou slávu rozběhla jako blogerka. Vedle psaní zároveň nahrávala na youtube návody pro ženy, díky kterým se pak dokázaly namalovat. Ambiciózní Annet měla dlouhodobě blízko k módě i hudbě a už její první hudební počin se těšil úspěchu, který by jí mohl závidět nejeden etablovaný zpěvák. Spolupráce s Benem Cristovaem na skladbě UTEBEBEJT má již 5 milionů views, ale vše nasvědčuje tomu, že i toto číslo je pro mladou blogerku nízké. Před méně než rokem totiž vydala rapový banger, kde se ve vedlejší roli opět objevil i Benny, ale drtivá většina pozornosti patřila právě autorce a zhlédnutí jí stoupají minimálně dvojnásobně rychleji. Od vydání tohoto rapového bangru Annet už hudební ambice neměla, a tak je otázkou, zda to myslela opravdu vážně nebo si jen chtěla splnit dětský sen.

 

 

Fejbs

Na závěr jedna ze stálic, která už sólově i po boku známějších jmen tvoří dlouhodobě. Fejbs, vlastním jménem Martina Fabová, pojala svou kariéru podstatně jiným způsobem a v skladbách se spíše přizpůsobila publiku mužů, které ji v konečném důsledku má za součást scény a respektuje více než kohokoli jiného. Zpěvačka a rapperka sice netvoří pro masy a kadence vydávání novinek také není ideální, ale jako reprezentantka něžného pohlaví má určitě potenciál zasloužit se o lepší vnímání žen v tomto žánru. Otázkou zůstává, zda a jak toho ještě využije.

 

 

Pokud bychom to měli v krátkosti shrnout, ženský rap v Česku a na Slovensku na tom není vůbec špatně. Důležitá je skutečnost, že vůbec existují lidé, kteří ho chtějí dělat a také lidé, kteří jsou ochotni mu věnovat čas, zanechat názor a v konečném důsledku ho šířit dál. Společnost se zatím s něžným pohlavím v žánru spojeném s vulgárností zcela neztotožnila, ale je jen otázkou času, kdy budou chtít nejznámější jména ze scény spolupracovat s interpretkami zmíněnými výše a přesvědčí tak i vlastní skeptické fanoušky, že přeci jen o nic nejde a i žena má právo vyjádřit se prostřednictvím rapu. Je důležité těžit ze svých výhod a právě dnes zmíněné interpretky by si měly tuto skutečnost uvědomit, přizpůsobit se jí a pokusit se přinést do hudby novou perspektivu.

Ktorú z československých ženských raperiek ceníš najviac?
Aless
612 hlasů
Sharlota
864 hlasů
Sima
272 hlasů
Luisa
132 hlasů
Nika Mi
100 hlasů
Minimo
1357 hlasů
Annet Charitonova
288 hlasů
Fejbs
599 hlasů
Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse19 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
19 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
pouzivatelske_meno16. září 2017, 18:51

jedno horšie ako druhé

12 Odpovědět · Nahlásit
avatar
gucci-mane17. září 2017, 6:08

Luisa je strašná sračka a presvedčil som sa o tom naživo v piatok v Babylone, to bolo niečo strasne ale hlavne že jej Pil C kázal aby to dala lepšie a lepšie. Ti ľudia čo tam boli sa smiali na tom ake to bolo hrozne. Hlavne že je CBG Rider. Jediný dobrý člen je odtiaľ Fobia Kid a ostatok čím ďalej tým väčšie sračky. Ľudia ktorý sú dobrý a vedia rapotať sa nikdy nedostanú takto ľahko k scéne. Je mi na pi.. a toto vaše refresher rodinkárstvo je na smiech celému Slovensku. Hanba Vám!!!!!!!!!!!!

8 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Pink Elephant18. září 2017, 14:38

Póza čo smrdí jak zápach hniloby..

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
kentuckysko16. září 2017, 18:52

Zetuzeta toho teda vela nemala nikdy. Jediny zensky rap, ktory cenim su baby z Predstavy.

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
rockfeller77718. září 2017, 20:48

Všechno to jsou hovna který nestojí ani za pozornost.

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Yolo16. září 2017, 19:37

jak počítam tak počítam vyšlo mi raperiek je dokopy nula :D ne šak taktomabyt je fajn ostatné...

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
just_want_to_see_comments20. září 2017, 15:27

nech len spievaju cajocky, nie vzdy sa to da uplne pocuvat, ale aspon sa je na co pozerat a nejako zacat musia, raz to hadam aj spoja :D

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Emka Janoček20. září 2017, 14:29

Aj keď nie sú ešte medzi špičkou, musia nejako začať a určite majú aspoň body za odvahu, že sa do toho pustili, keď na Slovensku ženský rap nie je. O pár rokov budú možnože stálice rebríčkou a festivalov a budú mať vypredané koncerty a budú len spomínať na to, aká bola slovenská scéna bez ženského rapu.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
ayyy16. září 2017, 18:51

čakal som viac fotiek

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Veronika Belanová26. listopad 2017, 18:21

tak zensky rap je na slovensku este v (pozerskych ;) plienkach.. ale Predstawu mam celkom rada

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
danzyyy16. září 2017, 19:44

tá Sharlota či čo to je si nezmýlila portál so zafom?

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
OdpovedeIdiotom17. září 2017, 12:59

Mannia

https://soundcloud.com/mirka-kone-n/papirove-mesto-1
----

https://soundcloud.com/mirka-kone-n/mannia-soulmate-prod-siply

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
feiron17. září 2017, 12:55

cely zensky rap na svk je irelevantny

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
fero.ooo20. září 2017, 16:03

podla su v pohode, skor niektori muzski raperi sa nedaju pocuvat

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
slezy59618. září 2017, 13:13

Hrůza, proto jedu jen DE rap kluky i holky.
Třeba taková Kitty Kat , Sookee , Pilz jeje ^^

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
mobudu19. září 2017, 12:53

Keby tak chceli Sharlota a Aless spolu hrať v P-čku tak to už by boli iné ohlasi či?

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
pysna.s19. září 2017, 13:14

Jedině Lara 303

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
bOuNcEr19. září 2017, 22:15

Kde je Alytze?

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Lucky Lucciano16. září 2017, 18:32

Jedine Fejbs debili!

-4 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Nejčtenější