Ne nadarmo je Irsko považováno za jedno z nejkrásnějších míst naší planety. Podívej se na 5 důvodů, proč bys ho ani ty neměl zapomenout navštívit.
Irsko je po celém světě známo jako kouzelná země, kde se legendy mísí s realitou. A není se čemu divit. Snad každý, kdo tento ostrov někdy navštívil, byl okouzlen malebnou krajinou plnou zeleně, strmých svahů, hor a skal, o něž se rozbíjí divoký příboj. Tajemné hrady rozeseté po kopcích vybízejí k důkladnému prozkoumání a zlatá irská povaha zase k družnému hovoru u sklenice lahodného Guinesse či řízného Jamesona. Pořád ti to ještě nestačí? Tak se podívej na dalších 5 důvodů, proč bys měl Irsko alespoň jednou za život navštívit i ty.
1. Cliffs of Moher
Moherské útesy patří v Irsku mezi sedm přírodních divů, kromě toho se kolem nich rozprostírá chráněný geopark. Jejich vrchol se nachází ve výšce přibližně 213 m a na délku měří až 8 km. Proslulé jsou však nejen díky své výšce, ale také kvůli extrémnímu a nevyzpytatelnému počasí, které sem Atlantik dnes a denně přináší.
Je možné, že moherské útesy vlastně znáš, aniž by sis to uvědomoval. Ptáš se odkud? Rádi ti to povíme. Z předposledního dílu Harryho Pottera. Ve filmovém zpracování Prince dvojí krve se právě na Moherských útesech ocitá Brumbál s Harrym těsně předtím, než vstoupí do jeskyně, kam Voldemort ukryl medailonek s částí své černé duše. Scéna, která v konečném důsledku trvá asi jen 10 sekund, se natáčela celé 3 týdny. Hádej proč asi. Kvůli počasí samozřejmě.
2. Kniha z Kellsu
Kniha, která byla napsána kolem roku 800 n. l., je latinským rukopisem obsahujícím evangelia Nového zákona, stejně jako velké množství uměleckých děl. Kvůli mimořádně komplikované a umělecké kaligrafii se jedná o jeden z nejznámějších uměleckých artefaktů v Irsku. Stejně jako většina rukopisů té doby, i Kniha z Kellsu je psána mnichy na tzv. vellum, lýtkovou kůži. Typickým a mimořádně ikonickým rysem je styl psaní prvních písmen. Každé první písmeno na každé stránce představuje zároveň i písmeno největší a nejrozsáhlejší, přičemž velká část levé horní části se výrazně zvedá nahoru. Kniha je umístěna v Trinity College, nejstarší irské univerzitě, samozřejmě, že v ochranném obalu.
3. Guiness Storehouse
Měli jsme tady přírodní krásy, trochu historie a nyní přichází čas na něco, co potěší tvé chuťové i smyslové buňky. Samosebou mluvíme o zdejším pivním skvostu, který ve světě nemá obdoby. Kávově nahořklý Guiness s hustou krémovou pěnou, která je stejná, když piješ Guinesse točeného, nebo z plechovky. Ptáš se proč? Protože do plechovek přidávají speciální kuličky vyvolávající po otevření právě onu typickou pěnu.
V irském hlavním městě Dublinu můžeš navštívit pivovar tohoto národního moku, kde se dozvíš všechno o jeho historii i současnosti. Věděl jsi, že první Guiness byl vyroben už v roce 1759? Ne? Tak podobných informací se tady dozvíš spoustu. Prohlídka je zakončena v restauraci s prosklenými stěnami (Gravity Bar) odhalujícími impozantní výhled na Dublin. Ke vstupence na prohlídku pivovaru dostaneš poukaz na jednoho točeného černého krasavce. Takže se můžeš kochat výhledem a k tomu popíjet vychlazeného Guinesse. Co víc si přát?
4. Dublin
Vřelý a přátelský Dublin. Řada hlavních měst bývá turisty považována za studené a rezervované destinace plné chaosu a neklidu. Mezi ně rozhodně nepatří irské hlavní město. Navzdory všudypřítomnému dešti a lezavému chladu zde panuje velmi hřejivá atmosféra. Ta na tebe dýchne nejen z úsměvů a ochoty místních obyvatel, ale také z příjemně barevné architektury.
Věděl jsi, že Dublinu se říká město tisíců dveří? Po první návštěvě pochopíš proč. Modré, zelené, červené, vínové, zdobené, jednoduché, s klepadlem i bez něj. Každé dublinské dveře jsou jiné a hledal bys hodně dlouho, kdybys chtěl najít dvoje stejné. Možná bys ani nenašel. To ale není zdaleka jediné, co stojí za to v Dublinu navštívit. Hlavní město Irska je nabité osobitostí a charismatem rušné metropole, a zároveň poskytuje dostatek klidu a relaxace pro rozjímání nad tajemnem a atmosférou tohoto neuvěřitelně pohodového místa. Zábavné kulturní zážitky, živá irská hudba, zajímavá muzea, krásná architektura a rušné hospůdky, kde čepují Guinesse a nalévají Jamesona, další irský skvost.
5. Originální irské puby
Když už budeš v Irsku a v Dublinu, rozhodně nezapomeň vynechat Temple Bar. Znáš ostravskou uličku Stodolní, která je po obou stranách lemována hospodami, kavárnami a kluby? Tak si ji zdesetinásob, přidej si britskou kultivovanost a čistotu a získáš zhruba představu Temple Baru. V čele s hlavním pubem Temple Bar tu na tebe čeká nespočet irských hospůdek vyzařujících autentickou irskou pohostinnost na hony daleko. Stačí vstoupit, objednat si Guinesse a jen tak postávat u baru, pohupovat se v rytmu živé hudby a národních písní a vnímat neuvěřitelnou pohodu a klid, který tu panuje. Pokud bys chtěl zamávat svým milovaným, kteří zůstali doma, stačí vyjít před Temple Bar a udělat to. Naproti němu se totiž nachází online kamera snímající toto živé místo plné radosti.