Jasný koncept, čistá dispozice a surovost jednotlivých materiálů. Čím dalším nás překvapí moderní nemovitost na venkově?
Dvoupodlažní stavba se šikmou střechou a dřevěnými štítovými stěnami čerpá z tradice regionu. Budovu zvenku definuje dřevo, zinko-titanový a cortenový plech. Trvanlivé povrchy byly zvoleny nejen pro minimální nároky na údržbu, ale také s ohledem na přirozené stárnutí a patinu v přírodním kontextu místa.
Víkendový dům stojí v malé obci Andělská Hora, nedaleko lázeňského města Karlovy Vary. Od začátku bylo snahou architektů, aby dům dobře zapadl do romantické krajiny pod masivní skálou a zříceninou gotického hradu.
Více podobných článků najdete na Archinfo.sk.
Území patří do chráněné krajinné oblasti a leží v poměrně vysoké nadmořské výšce. Proto bylo nutné počítat s drsnějším podnebím. Návrh vycházel z tvarosloví vesnického domu, ke kterému patří sedlová střecha a klasický dřevěný štít. Objekt musel zároveň splňovat požadavky na funkci moderního rekreačního domu v letní i zimní sezóně. Pozemek má ideální jižní orientaci s přístupem ze severu a nabízí nádherný výhled do krajiny.
Širší vztahy
Kompozice a urbanistické řešení
Po důkladné analýze okolí architekti zvolili křížovou dispozici. Dvoupodlažní hmota se sedlovou střechou a titan-zinkovou fasádou protíná krychlový trakt opláštěný cortenovým plechem. Tento půdorysný princip umožnil odklonění od přístupové místní komunikace s vjezdem do garáže a vstupem do domu, na druhé straně vytváří částečně uzavřený prostor tvarovaný do písmene L, do kterého jsou orientovány hlavní obytné místnosti v přízemí.
Konstrukce
Celá stavba je koncipována jako dřevostavba. Hlavním konstrukčním prvkem jsou dřevěné velkoformátové panely a stěny, které jsou pohledné i v interiéru a hrají důležitou roli ve výtvarné koncepci domu.
Dispozice
Hlavní obytná místnost je situována do jižního křídla domu s výškou přes dvě podlaží. V horní části přechází do prostoru otevřené galerie. V převýšeném prostoru jsou dominantním prvkem svítidla z ručně foukaného skla. Součástí obývacího pokoje je kuchyň, která navazuje na venkovní zastřešenou terasu s venkovní kuchyní a sezením.
V prostoru mezi kuchyní a obytným prostorem je krb obložený šedým ocelovým plechem s proskleným ohništěm. V přízemí se kromě několika obslužných místností zázemí nachází i hlavní ložnice s pracovnou. V noční části domu, na patře, se nacházejí tři pokoje pro hosty s hygienickým zázemím a technická místnost.
Hlavním materiálem v interiéru je dřevo. Dřevěné konstrukční panely jsou ošetřeny bílou lazurou, kontrastují s tmavou dřevěnou podlahou a dýhovým obložením stěn ve vstupní části domu. Doplňkovým materiálem je tmavý surový plech použitý na obložení krbu nebo hnědošedý Corian na kuchyňské lince. V koupelně je použita velkoformátová keramika.
Půdorys 1NP
Půdorys 2NP
Pohledy
Fasáda a vnější povrchy
Materiály fasády zapadají do kontextu okolí a původní zástavby obce. Na štítových zdech bylo použito opalované smrkové dřevo. Na potlačenou barevnost domu navazuje šedá plechová krytina střechy. Kompozici oživuje rezavá patina jednopodlažního traktu. Povrchy byly zvoleny s ohledem na přirozené stárnutí. Časem ztmavnou a zapadnou do okolní přírody. Pro exteriérovou terasu bylo použito dřevo IPE s velkou odolností vůči povětrnostním vlivům.
Zahrada
V okolí domu jsou vysazeny dřeviny běžné v okolní přírodě. Důraz byl kladen zejména na minimální nároky na údržbu a úpravu zahrady. Součástí dvora je desetimetrový bazén. O vytápění se stará stejně jako u domu tepelné čerpadlo.
Autoři: Akad. arch. Vít Máslo, Dipl. arch. David Richard Chrisholm & Ing. arch. Ján Hřebíček
Spolupráce: Ing. arch. Daniel Šimpach & Ing. arch. Gabriela Sekyrová
Plocha pozemku: 2163 metrů čtverečních
Zastavěná plocha: 346 metrů čtverečních
Návrh & realizace: 2015–2016/2016–2017
Více podobných článků najdete na Archinfo.sk