V roce 2006 bylo Pluto vyřazeno ze seznamu planet. Místo toho jej pojmenovali trpaslíkem. Toto rozhodnutí však podle některých astronomů bylo příliš kruté.
Pluto bylo kdysi považováno za nejmenší planetu solárního systému. Jeho postavení se však dramaticky změnilo v roce 2006. Právě tehdy ho Mezinárodní astronomická unie (IAU) odsoudila k životu trpasličí planety, protože nesplňovalo nově schválená kritéria.
Alan Stern a David Grinspoon však zastávají názor, že byla stanovena zbytečně konkrétně a měla by se liberalizovat. Svou studii publikovali v americkém deníku The Washington Post.

Současná poučka říká, že planeta musí obíhat kolem slunce. Tuto podmínku Pluto splňuje. Musí mít dostatečnou gravitační sílu, která ji tvaruje do kulového nebo téměř kulového objektu. Ano, i tento požadavek Pluto splňuje.
Planeta navíc musí mít kolem sebe čisté gravitační pole, tedy nemohou se v její blízkosti vyskytovat žádná cizí tělesa jako asteroidy. Do této podmínky se samozřejmě nepočítají prstence jako v případě Saturnu či Měsíce.
Problémem je tedy poslední požadavek, protože gravitační pole Pluta čisté není. Nachází se v něm několik asteroidů a je obklopeno objekty z Kuiperova pásu.
Podle Alana Sterna a Davida Grinspoona je teorie očividně chybná, protože podle ní by nebyla planetou ani Země, protože se v její blízkosti nachází několik asteroidů. Definice také nezohledňuje exoplanety, které se nacházejí mimo sluneční soustavy.
Dvojice navrhuje, aby se planeta posuzovala čistě podle geofyzikálních vlastností a ne podle orbitální charakteristiky.
„Slovo planeta používáme k popisu objektů s určitými vlastnostmi,“ říkají, „Pokud použijeme jako příklad Pluto, které má mnoho známých charakteristik jako hory z ledu, ledovce z dusíku, modrou oblohu a smog, zcela přirozeně ho pojmenujeme planetou.“
Někteří astronomové však takové vyjádření považují za urážku a studii Sterna a Grinspoona zcela odmítají. Stern je však považuje za amatéry. „IAU sestává z lidí, kteří nejsou experty na planety. Většinou se zabývají černými dírami a galaxiemi. Jiná organizace složená z expertů na planety by měla možná jiný názor,“ tvrdí odvážně.
Oba astronomové navrhli novou definici planet, podle níž by planetou měl být každý kulovitý útvar ve vesmíru, který není hvězdou. I jejich poučka však zjevně pokulhává, protože podle ní bychom za planetu museli považovat i Měsíc.
Renomovaný astronom Neil deGrasse Tyson je jedním z největších odpůrců této teorie. „Pokud nezvážíme nic jiného, berme do povědomí alespoň to, že Pluto občas obíhá kolem Neptunu. Takto se planeta rozhodně nechová,“ informoval časopis Cosmos.
Pokud se Pluto opravdu planetou nestane, Stern a Grinspoon minimálně počítají s tím, že rozvíří diskusi a tato problematika se tak začne znovu řešit.