Pondělí 23. 7. 2018 svátek má Libor, Larisa

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: Wikipedia.org/中国電気通信局

Jak Hirošima vstala z popela jaderné války a stala se prosperující metropolí

Obnova města z trosek probíhala už několik hodin po výbuchu.

11. červenec 2018, 17:53

Obnova města z trosek probíhala už několik hodin po výbuchu.

Hirošima je pomníkem jaderné války a zároveň symbolem píle a nebývalého rozkvětu. Před 73 lety na ni Američané svrhli atomovou bombu nazvanou Little Boy, která zcela zničila 69 tisíc budov a v prvních třech měsících po explozi připravila o život přibližně 140 000 místních obyvatel.

 

Tři dny poté následoval atomový útok na Nagasaki a týden nato kapitulace Japonska a oficiální konec druhé světové války.

 

Centrum Hirošimy bylo totálně zničeno, zůstaly stát jen dvě budovy. Polovina obyvatel zemřela a infrastruktura se ze dne na den rozpadla. Přesto už v řádu dnů po katastrofě začaly práce na obnově města.

 

Píle místních spojená s dotacemi od vlády přispěla k tomu, že Hirošima vstala z popela jako fénix a dnes je 12. největším městem Japonska, co se populace týče.

 

Město, jehož název je složen ze slov široký (hiro) a ostrov (šima), prošlo od svého založení v 16. století dynamickými změnami, které vedly až k dnešní prosperitě. Smutná vzpomínka na polovinu minulého století však stále nad městem visí jako těžký mrak. 

 

Jak Hirošima vstala z popela jaderné války a stala se prosperující metropolí

Historie města 

Hirošima, která je dnes největším městem regionu Čúgoku a leží přibližně 800 kilometrů jihovýchodně od Tokia, byla založena poté, co si vojevůdce Terumoto Móri nechal v roce 1589 postavit v oblasti hrad a přesunul sem veškeré své aktivity.

 

O 11 let později byl poražen v bitvě u Seikigahary a Hirošima se postupně dostala až do rukou samurajského klanu Asano, který zde vládl až do roku 1871

 

V té době už svět zažíval průmyslovou revoluci a Japonsko nemohlo zůstat pozadu. Časy samurajských válečníků a zemědělského způsobu života skončily.

 

Dlouholetá vládní vrstva byla svržena, Hirošima se stala sídlením městem stejnojmenné prefektury a průmyslová revoluce rychle a bez skrupulí začala měnit město a jeho obyvatele.

 

V 80. letech 19. století zde byl postaven přístav, který z města udělal důležitou základnu pro import a export zboží. 

 

Jak Hirošima vstala z popela jaderné války a stala se prosperující metropolí

 

Mezi lety 1894 a 1895, kdy probíhala první čínsko-japonská válka, se Hirošima stala dočasným bydlištěm císaře Meidžiho. Na důležitosti jí přidal i fakt, že právě zde probíhaly mírové dohody.

 

Její role a překotný rozvoj nabyly opravdového významu až během rusko-japonské války v roce 1904, kdy zde probíhala masová výroba zbraní.

 

Během první světové války už představovala Hirošima centrum vojenské aktivity na japonském území. Její klíčové postavení v tomto odvětví se jí mělo stát osudným.

 

Jak Hirošima vstala z popela jaderné války a stala se prosperující metropolí

 

Mezi světovými válkami začali Japonci s okupací Mandžuska, které pro ně bylo satelitem pro případný vpád na čínské či sovětské území. V roce 1936 sepsali s Německem Pakt proti Kominterně.

 

Rok nato zaútočili na Čínu, poté i na Sovětský svaz, Mongolsko a v roce 1940 i na Francouzskou Indočínu

 

To už bylo příliš pro Spojené státy, které s Japonskem zastavily veškerý obchod, což značně poškodilo hospodářství Japonska a znemožnilo mu zbrojení.

 

Místo kapitulace se Japonci rozhodli pro ještě větší agresi, 7. prosince 1941 zaútočili na americký ostrov Pearl Harbor a přivedli tak Spojené státy do druhé světové války.

 

Následovaly čtyři roky utrpení, které ukončilo až svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. 

 

Jak Hirošima vstala z popela jaderné války a stala se prosperující metropolí

Svržení atomových bomb

Japonsko odmítalo kapitulovat, a tak Spojené státy usoudily, že jej k ukončení výpadů donutí jen jaderný útok. Jako vhodný cíl byla zvolena Hirošima.

 

Jednak šlo o centrum zbrojení a průmyslovou oblast, jednak byla nejvhodnější pro drtivý útok. Většina zdejších budov byla postavena na dřevěných základech a město stálo na rovném prostranství obklopeném kopci, což by jen umocnilo účinnost výbuchu.

 

Žilo zde přibližně 360 tisíc lidí a oblast záměrně nebyla bombardována, aby bylo později možné měřit účinnost jaderné exploze.

 

Jak Hirošima vstala z popela jaderné války a stala se prosperující metropolí

 

Útok započal 6. srpna 1945. Americký bombardér B-29 Enola Gay vzlétl v brzkých ranních hodinách ze základny v Pacifiku na ostrově Tinian.

 

Nesl atomovou bombu, která dostala přezdívku Little Boy. Byla naplněna 60 kilogramy uranu 235 a v 8:15 ráno vypuštěna nad Hirošimou.

 

Explodovala 600 metrů nad městem, okamžitě srovnala se zemí vše v okruhu 1,6 kilometru od epicentra výbuchu a usmrtila 70–80 tisíc lidí. 

 

Exploze vyvolala nárazovou vlnu o rychlosti 440 m/s, která při teplotě mezi 3000–4000 stupni Celsia sežehla okolí.

 

To způsobilo rozsáhlé požáry, které se rozšířily i do dřevěných dílen a domků mimo zónu výbuchu. V konečném součtu bylo úplně nebo částečně zničeno na 76 tisíc budov

 

Jak Hirošima vstala z popela jaderné války a stala se prosperující metropolí

 

Rušné město plné života se ze dne na den změnilo v nukleární poušť. Centrum města ve vteřině zmizelo z povrchu zemského, půda se stala neobdělavatelnou a místní řeky naplnila těla mrtvých, kteří před smrtí zoufale hledali vodu. 

 

Něčemu tak hroznému a rozsáhlému nechtěl nikdo věřit. Japonská vláda na místo poslala zástupce, který měl zdokumentovat, co se odehrálo. Když nad oblastí prolétával a viděl rozsah škod, jež způsobila jediná bomba, byl v šoku.

 

Ani jednorázový úder katastrofických rozměrů však japonskou vládu nepřesvědčil ke kapitulaci. O tři dny později tedy Američané svrhli atomovou bombu na Nagasaki.

 

Zároveň Japonsku vyhlásil válku Sovětský svaz. To už bylo neúnosné, a tak 14. srpna 1945 vystoupil císař Hirohito poprvé v rozhlase a vyhlásil kapitulaci

 

Obnovení města z jaderné pustiny

Mezitím už byly práce na obnově Hirošimy v plném proudu. Rekonstrukce města začala už v řádu hodin po svržení bomby. Rozvod vody byl v nezničených oblastech opraven již čtyři dny po výbuchu a o sedm dní později začala fungovat provizorní telefonická linka.

 

A přestože většina zaměstnanců banky Nippon Ginkō zahynula, pouhé dva dny po útoku zdejší pobočka opět fungovala, a to na otevřeném prostranství. Když bylo deštivo, zaměstnanci se chránili deštníkem. Velmi brzy byla zprovozněna také veřejná doprava.

 

Okamžitě také začaly úklidové práce a snahy o záchranu přeživších. Na obnově města a jeho infrastruktury se dle dobových záznamů podíleli nejen obyvatelé nezasažené části Hirošimy, ale také tisíce lidí z okolních měst, kteří přijeli do prostor zasažených radioaktivním výbuchem dobrovolně pomoci.

 

Postaveny byly provizorní nemocnice a obnoveny policejní a záchranářské složky. Město však trpělo nedostatkem lékařů. 14 ze 16 velkých nemocnic totiž leželo v zasažené oblasti. Výbuch nepřežilo 270 z 298 registrovaných doktorů a 1 654 z 1 780 sestřiček.

 

Jen pár týdnů po jaderném útoku však přinesla zkázu příroda. 17. září 1945 se regionem prohnal tajfun, který zlikvidoval provizorně postavené nemocnice a tisíce dřevěných domků, v nichž žili Japonci, které atomová bomba připravila o střechu nad hlavou. Jednu výhodu však měl. Smyl velkou část radiace do moře. 

 

Jak Hirošima vstala z popela jaderné války a stala se prosperující metropolí

 

Život se zde postupem času vracel do normálu, ačkoli trvalo celou řadu let, než bylo město znovu obnoveno. Už v roce 1946 přišly do Hirošimy první jednotky americké armády, která měla Japonsko pod okupační správou do roku 1952. 

 

Rozvoji města paradoxně nejvíce pomohl další konflikt. Válka mezi Severní a Jižní Koreou vypukla na začátku 50. let a jejich armády potřebovaly všechno možné zboží od automobilů přes zakonzervované jídlo. 

 

Obraz nové Hirošimy se začal formovat už v roce 1946, když vyhlásily lokální noviny soutěž o nejlepší nápad na přestavbu. Vyhrál ji Sankiči Tōge, který chtěl, aby v Hirošimě stálo muzeum, náměstí a speciální místo věnované útoku jadernou bombou. Celých 40 % města měla pokrývat zeleň.

 

Ambiciózní plán si sice získal sympatie občanů i úředníků, ale byl finančně nedosažitelný. Nakonec ale bylo rozhodnuto, že se Hirošima stane památníkem, a tak region zažil příval financí a veškerá státem vlastněná půda byla odevzdána městu. Mohla tak začít neúprosná obnova města v duchu kapitalismu. 

 

To mělo dopad na místní chudé vrstvy. Především třídu burakumin, tedy původně zotročené Korejce, kteří byli před válkou nuceni v Hirošimě pracovat.

 

Jak Hirošima vstala z popela jaderné války a stala se prosperující metropolí

 

Právě těchto lidí zemřelo během bombardování na 20 tisíc. A nyní jim byly kvůli přestavbě města bourány jejich provizorní dřevěné domky, načež byli nuceni se vystěhovat na břek řeky Ota

 

Více jak tři tisíce lidí tak žily bez elektřiny a vody v chatrčích u řeky až do roku 1970, kdy vláda v Hirošimě postavila činžovní domy. 

 

O výsledné podobě centra města, které mělo připomínat následky svržení atomové bomby, se dlouho diskutovalo.

 

Mnozí přeživší (kteří dnes nesou označení hibakuša) si přáli, aby byly všechny trosky strženy. Nakonec ale bylo rozhodnuto o ponechání několika budov včetně Gembaku, která stojí dodnes a její ruiny nám připomínají ne tak dávnou historii. 

 

Dnešní Hirošima vypadá stejně jako ostatní velká japonská města. Její minulost připomínají jen nemnohé zachovalé budovy, park a muzea. Jadernou poušť nahradila neonová světla, mrakodrapy, restaurace a ruch živého města. 

 

Jak Hirošima vstala z popela jaderné války a stala se prosperující metropolí

 

Na události ze srpna 1945 pamatuje dnes již jen několik desítek tisíc obyvatel – k roku 2016 to bylo 183 519 lidí. Ti jsou registrovaní jako hibakuša a mají zdravotní péči zdarma.

 

Mnozí z nich trpí běžnými stařeckými chorobami, panuje však mezi nimi nadprůměrně vysoké procento onemocnění rakovinou

 

Osud Hirošimy je připomínkou toho, že rozpínavá a násilná politika může skončit katastrofou. Zároveň je příkladem píle, rozkvětu a odhodlání.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse40 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
40 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
František Jouda11. červenec 2018, 22:04

Hirošima a Nagasaki jsou jen slabý odvárek toho, co se chystá za válku v pořadí 3. v celém světě. Nikdo ze čtenářů si nedokáže představit, že až to začne, tak ne jen že se nestačí schovat, ale nestačí si ani prdnout.... Lidstvo je přemnoženo a je třeba rychle uměle snížit počet obyvatel planety, než dojde k ekologickému armagedonu.

-2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
OrigoDickHejter11. červenec 2018, 23:13

Odkial cerpas info? Konspiracne weby a casopisy napr. Enigma? :D :D

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda12. červenec 2018, 3:24

OrigoDickHejtere, Ty Nevěříš, že homo sapiens je schopen a předurčen zničit svou činností a množstvím celou planetu Zemi???
Naivnost některých jedinců je vždycky schopna udělat z každého názoru tzv. ,,konspiraci" , neboť tento název je již příliš ,,moderní obrat".
Podívej: když začne hnít jablko, tak ho musíš vykrojit, jakmile ho necháš, hniloba zachvátí celý plod. Se Zemí je to to samé...

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
OrigoDickHejter12. červenec 2018, 13:49

stale mi vsak unika odkial mas info ze sa chysta 3. svetova :-) :D

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda12. červenec 2018, 18:55

OrigoDickHejtere, myslíš, že na některé logické věci, do kterých se nejvíce investuje, musíš mít nějaké naivní ,,info"? Jseš tak naivní ve svém optimismu, že si myslíš, že jaderné zbraně se vyrábějí na sklad a nikoli na reálné použití???

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
mahauve12. červenec 2018, 12:17

Nikto nepochybuje, ze ludstvo nici tuto planetu. Mne su na smiech konspiracie, ze niekto pripravuje 3. svetovu vojnu, aby: "rychle uměle snížil počet obyvatel planety." Tato konspiracia ma tolko logickych dier, ze sa pochova skor, ako niekoho napadne.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda12. červenec 2018, 18:36

mahauve, lidstvo nevyrábí zbraně ohromné ničivé síly, která dokáže 8x zničit všechno živé po celém povrchu Země, jen tak pro Tvé konspirační teorie, že se to neděje pro to, aby se to použilo, ale že je to údajně jen forma tzv. ,,zastrašování". Stále se přemnožující lidstvo lze regulovat JENOM zabíjením ve válkách. - To potvrdila celá válečná historie lidstva, že JEN ve světových válkách ubyde nejvíce lidských jedinců, kteří v neovládnutelném přemnožování dosud ničili, ničí a budou ničit životní prostředí planety vlastní spotřebou a sobectvím. -> To je potřeba co nejdřív vyřešit - dnes už jenom válečnou likvidací (názor Zednářů). Lidi se nezmění a jejich smrt je bohužel jenom vychodisko z tohoto celosvětového problému. To vyřeší jenom světovládci a nikoli my - verbež, která spotřebou a egoismem způsobujeme zvolna celosvětovou ekologickou katastrofu.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
OrigoDickHejter12. červenec 2018, 18:54

Pre dobro Zeme treba zacat od jednotlivcov..takze ak ti na Zemi tak zalezi a chces jej pomoct, zabi sa :D

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
mahauve12. červenec 2018, 18:50

Same hluposti :)) Neexistuje ziadne tajne spolocenstvo (samozrejme Frantisek Jouda z CR ho odhalil), ktore by ovladalo svet. A ktore by chcelo zlikvidovat cast ludstva, aby sa vyriesili problemy Zeme.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda12. červenec 2018, 18:57

Tajné společenství existuje... Bohužel. Od toho je tajné, abys o něm nevěděl. Nemůže přece každá oběť vědět o někom, kdo ji chce zabít!

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
mahauve12. červenec 2018, 19:04

Tvrdis, ze tajne spolocenstva existuju, ale su tajne, preto o nich ludstvo nevie. Ty o nich vies, preto tvrdis, ze existuju. Inymi slovami si lepsi ako par miliard ludi na svete :)) Je mi smiesna absencia logiky u konspiratorov. Prosim nepustajme sa do obdobnej diskusie, je to strata casu. Zi si vo svojej bubline, kde sa snazis veci zjednodusovat a zodpovednost sa svoj zivot prenasat na nejake tretie tajne osoby.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
OrigoDickHejter12. červenec 2018, 19:10

haha dopadli sme :D aspon vieme ze sme riadeny a ovladany, babky v rukach iluminatov :D :D netreba na nho uz viac reagovat, strata casu..mal by vyhladat odbornu pomoc

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda12. červenec 2018, 19:08

Vůbec nevíš, co se s Tebou děje a k jseš řízení. A myslíš si, že máš všechno v paži a s pomocí NATO uchráníš mír! Opak je pravdou...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
OrigoDickHejter12. červenec 2018, 18:59

:D :D tak toto niee :D :D ty asi budes v tom tajnom spolocenstve ak o nom tolko vies a mas take tajne infosky o 3. svetovej..asi sa Ta zacnem bat

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda12. červenec 2018, 19:04

Nejsem v ničem. Prdelky si můžeš dělat, až to nastane. Když jseš tak moudrý, tak si zadej do hledače ,,Tajná Společenství" a z toho Ti vyjde proč se připravuje válka v Evropě.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
OrigoDickHejter12. červenec 2018, 19:07

:D :D :D :D pochovavas sa hlbise a hlbsie..ak toto zadam do googlu, vyskocia mi miliony konspiracnych vysledkov..ale oka, ak si taky naivny a veris v taketo hnutia tvoja vec, ale nevnucuj svoje blbe nazory a sirenie strachu :-)

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda12. červenec 2018, 19:10

Nechme se překvapit, kdo z nás bude mít pravdu!

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
OrigoDickHejter12. červenec 2018, 19:11

ty z ktoreho ustavu si utiekol?

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda12. červenec 2018, 19:12

A Ty?

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
OrigoDickHejter12. červenec 2018, 19:15

:D :D nema to s tebou vyznam riesit nieco take ked mas vykradnutu hlavu..postav si bunker, chod do Penny nakupit zasoby,zavri sa a dufaj ze prezijes 3. aj 4. svetovu vojnu :-) Prajem este pekny, nicim neruseny ( napr. tajnymi spolocnestvami) den :-)

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda12. červenec 2018, 19:22

OrigoDickHejtere, jseš tak hloupý, že odmítáš každý názor, který je Tvému myšlení nepříjemný a přitom krajně reálný s tím, co existuje, vyrábí se, a plánuje se použít. Žiješ v matrixu absolutního pohodlí a přepychu, které MUSÍ být vykoupeno událostmi, které jsou lidmi v matrixu nepochopitelné a proto mají jakoukoli hrozbu apokalypsy a sebezničení za názor bláznů. Až dojde k lámání chleba, bude již pozdě, a to lámání chleba NEOVLIVNÍŠ svými tlachy, že bude věčný mír a Tvůj rod se bude stále množit...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
OrigoDickHejter12. červenec 2018, 19:51

A ty si proste jednoducho iba dement, ktory veri konspiracnym teoriam..marne sa tu budes namahat, aby si mi vysvetloval svoje nepodlozene teorie o chystajucej sa 3. s.v..:-) a kde si si odomna precital ze bude vecny mier? este si aj vymyslas,tak zalez do bunkru ako som ti poradil a tam sa venuj dalsim konspiraciam a tajnym spolocnestvam, alebo zaloz svoje vlastne :D

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda12. červenec 2018, 20:14

OrigoDickHejtere, jestli umíš jenom trochu počítat, tak cca před 50ti lety bylo na planetě Zemi cca 4 miliardy lidí. Dnes je jich přes 8 miliard. A to při těch 4 miliardách rapidně snížily 2 světové války!!! Za dalších 50 let jich bude nejméně 16 miliard. Ne-li víc, když nebude další světová valka na snížení poctu obyvatel. A to prosím je naše planeta schopna ekologicky unést maximálně 12 miliard! - Pak nastane drastické porušení biologické rovnováhy na celé Zemi a lidé se začnou zabíjet už jenom z toho důvodu, aby přežili jen ti nejagresivnější. A na to se právě vyvíjejí a vyrábějí nejničivější zbraně! Čím dříve ta válka bude, tím bude méně ničivější. - To je svatá pravda.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
mahauve12. červenec 2018, 20:58

Iba pár poznámok, pred 50 rokmi bol rok 1968, t.j. 23 rokov po skončení II. svetovej vojny. Narýchlo som našiel na wikipedii (ak jej neveríš, nájdeš podobné čísla z iných zdrojov). K obetiam II. svetovej vojny: "Celkové obete sa odhadujú na v rozmedzí od 50 do 62 miliónov, čo boli 2,5 % vtedajšej svetovej populácie." Iba toľko k tvojmu smiešnemu tvrdeniu o rapídnemu zníženiu populácie II. svetovou vojnou. Milióny obetí sú veľké číslo, z pohľadu 100% je strata 2,5% smiešna a vôbec nejde o "rapídne zníženie" populácie. Verím, že si troll, ktorého kŕmime a zabávaš sa. Pri predstave, že reálne existuje človek bez logického myslenia, ktorému sa tak ľahko dajú vyvrátiť jeho tvrdenia, je mi trápne za neho.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda12. červenec 2018, 21:12

To nic nemění na tom, že právě po 3. světové by se splnil plán úbytku obyvatelstva na planetě. 2,5 % úbytku jenom při 2. světové je sice málo, to máš oravdu (i tak to bylo rapidní proti jiným válkám), proto byly vynalezeny zbraně HROMADNÉHO ničení, ne? Už tato myšlenka úbytku obyvatel provázela celé Německo v návaznosti na árijskou rasu. Po fašistickém Německu tuto myšlenku převzaly USA tím, že po válce odvezli nacistické vědce do své země a tam byli tito z ,,tajných" důvodů tzv. denacizováni. A myšlenka přes hraběte Kalergiho se šíří dále Evropou znovu. A Ty to ignoruješ údajnými konspiračními teoriemi, že 3. světová je nesmysl.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
OrigoDickHejter12. červenec 2018, 23:55

stale tie iste blaboly dookola-ubytok populacie, zredukovanie populacie bla bla...napis mi jeden realny dokaz o tom ze sa chysta 3. svetova..a nie,realny dokaz nieje to ze sa vyrabaju zbrane hromadneho nicenia,lebo tie sa vyrabaju od roku 1945..a nie, realny dokaz nieje ani to co sa pise na konspiracnych weboch..

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
OrigoDickHejter12. červenec 2018, 21:09

mne stacil tento jeho komentar: ,,Když jseš tak moudrý, tak si zadej do hledače ,,Tajná Společenství" a z toho Ti vyjde proč se připravuje válka v Evropě." ak niekto veri konspiracnym webom a na (ne)Tajne spolocenstva, tak viac o jeho pricetnosti netreba diskutovat :D

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda13. červenec 2018, 3:08

OrigoDickHejter, tak mahauve mi oba připadají jako ovce či prasata ve stádě, že si myslí, že jejich majitel (chovatel) je nechá žít, pást se na jeho pastvinách a že je bude udržovat krmením naživu. Až bude potřeba, tak je stejně nažene na jatka a oba je s ostatními podobnými vyvraždí bez jakéhokoli upozornění, a nikoli že je vypustí na svobodu, když už je nebude potřebovat...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Jan Morávek13. červenec 2018, 7:01

Bože, ty máš dost. Běž se vyspat a pak šup do Bohnic 🤣

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda13. červenec 2018, 7:18

Morávku, Ty si také myslíš, že jsi nadčlověk a že tzv. světovládcům jde o život lidský ve stádu? Chyba. Kralíkarna je již plná a je potřeba ji uvolnit. Kdo se má o to starat! Ničí to celou planetu.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
mahauve13. červenec 2018, 8:34

Stale tu omielas tieto svoje mantry. Kde su dokazy? Myslim skutocne dokazy, nie tvoje interpretacie a domnienky? Je jednoduche nieco tvrdit a interpretovat svojim pohladom bez dokazu a logiky. Rano v nasich koncinach vyslo slnko, ja tvrdim, ze slnko je ohniva mimozemska lod v tvare hyperuholnika a vyslo preto, lebo George Soros to chcel. Nemam na to ziadne dokazy, iba to tvrdim. Vsetci, ktori mi protiargumentuju, su nevzdelane ovce a ja som ten vyvoleny, ktory, neviem akym sposobom, odhalil celosvetove sprisahanie. Stale vo svojom mysleni nevidis absenciu zdraveho myslenia, usudku, logiky? Tvrdit mozes hocico, bez realneho dokazu to ma hodnotu prdu do vetra.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda13. červenec 2018, 9:22

mahauve, Ty jseš snad omezený...jako ovce na jatka. Ty vůbec nechceš a tudíž odmítáš jakékoli tvrzení o brzkém konci lidstva způsobené vlastním sobectvím několika jedinců na Zemi. A stále věříš v nějakou demokracii, nebo něco podobného ,,svobodného".
Už jsi slyšel něco o plánech pro Evropu z r. 1922 od Dr.phil. Richarda Mikuláše hraběte Coudenhove-Kalergiho??? Neslyšel viď? A to prosím i T.G.Masaryk tento plán podporoval! Tak tyto plány bylo možno znovu rozjet po zboření železné opony po r. 1989 a jejich součástí je MIGRACE MUSLIMŮ, AFRIČANŮ A JINÝCH RYCHLE SE MNOŽÍCÍCH NÁRODŮ, aby byly po dosažení cíle likvidováni ve válkách i s tímto způsobem napadeným původním obyvatelstvem. A to všechno je součást plánu na snížení vpoctu obyvatel celé planety.
KDYBYS ZNAL, A CHTĚL ZNÁT TENTO PLÁN PRO EVROPU (ale Ty nechceš) TAK BYS VĚDĚL, ZE SE SPLNÍ DO PUNTÍKU I ZA POUŽITÍ JADERNÝCH ZBRANÍ!

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
mahauve13. červenec 2018, 9:39

Aha podporou "RYCHLE SE MNOŽÍCÍCH NÁRODŮ" dojde k znizeniu populacie. Kotrmelec logiky. Populacna explozia sa tyka Indie a Ciny, nie Europy, ta naopak vymiera. Dalsi kotrmelec logiky. Kde urobili tvoji tajni svetovladcovia chybu, ked volby napriec Europou vyhravaju populisti, ktori su proti imigracii? Nie som psychiater, ale podla mna mas paranoidne stavy.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda13. červenec 2018, 11:47

Nic jsi nepochopil. Aby vznikl válečný konflikt, musí nastat krize. Krize nastane poškozením evropské ekonomiky imigračním přívalem lidí, kteří nebudou nikdy pracovat, ale klidně budou chtít válčit. Když se později narodí v Evropě jako domorodci, nebudou mít nikdy vztah k vlasti, zvláště jsou-li Muslimové. A budou velice rádi zabíjet domácí ateisty a možná i křesťany. - Tak to bylo v plánu Kalergiho a ten plán je plněn EU. Když se Evropa zalidní lidmi, jejichž komunita ročně stoupá v počtu přes 4%, tak logicky přeplodí evropská etnika, zlikviduje je a na základě celosvětové krize ekonomiky se začne válčit, na čemž zbohatne nejvíce USA prodejem starších zbraní.
Jseš velice trapný, když dokážeš akorát urážet, že je někdo blázen, když vidí ,,budoucnost-nebudoucnost" tak, jak se vyvíjí a nikoli jak si ji představují optimisté. Optimista je jen člověk, který má nedostatek informací o daném problému. A ten je jednoznačně přelidnění Země, které není od počítače ani od televize vidět...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
mahauve13. červenec 2018, 12:08

ach jaj :))) vobec si nereagoval na fakty o Indii a Cine, tie maju populacne problemy, nie Europa. Nereagoval si na fakt, ze vitazia populisti, ktori su proti imigracii. V roku 1922 tvoja postavicka zosnovala plan pre poloprazdnu Europu :))) Tvoji svetovladcovia chcu apokalypsu, rozvratit ekonomiku, pouzit jadrove zbrane a pod., ale oni si budu zit ako doteraz. Vobec sa ich to nebude dotykat, budu zit v bunkroch s cerstvymi potravinami, vzduchom, bez oziarenia... a budu si uzivat zarobene peniaze na 3. sv. vojne :))) Kazdemu zvolenemu politikovi pride email s manualom tvojej postavicky z roku 1922? (vid. moja poznamka o populistoch v Taliansku, Rakusku, Grecku) Nie, ty nevidis buducnost, ty si nieco myslis, to je vsetko. Kazdy dusevne chory clovek si mysli, ze ma pravdu, nema...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda13. červenec 2018, 16:15

To jsi z toho odvodil, že někdo bude žít v jaderné Evropě v bunkrech??? To jseš tak hloupý, že vytváříš takové krátkozraké závěry budoucnosti mocných??? Hmmm... Je vidět, že vůbec neuvažuješ o tom, čeho se týká plán likvidace Evropy. Když je tento plán nepochopitelný pro řadu politiků, tak jak může být pochopitelný pro Tebe, že? Každé stádo si dělá své primitivní názory nad svou existencí, dokud je co žrát... Víc ho nezajímá.
Hitler chtěl zlikvidovat Evropu vyhubením lidí v koncentračních táborech. Proč stavět koncentráky, když lze lidi zabít na místě? -> Z toho vznikl projekt pana Kalergiho... Jaderné zbraně tomu jenom podaly pomocnou ruku. Lidi jsou nastavení od přírody (od Boha), aby zlikvidovali sami sebe a Tys tomu nikdy neuvěřil, poněvadž jseš naivní a poněvadž jsi nezažil skutečnou válku. Neboj. Zažiješ!

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
mahauve13. červenec 2018, 22:27

Stale tie iste nic nehovoriace vseobecne slova. Reaguj na konkretne veci. Argumentuj.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda14. červenec 2018, 6:36

mahauve, Ty nemáš vlastní mozek, že potřebuješ posílat internetové odkazy na to, co zde popisuji, a tedy lze vyhledat dokonce i na netu??? Jedni takoví lidé mi říkali, že tvorové jako jseš Ty, mají v dutině lebeční implantován sionbezmozečkový čip, který vytváří dokonalou cenzuru toho, co nejde z americké provenience! - Takže je zcela zbytečné zde něčím argumentovat, neboť sebepravdivější argumenty pokud nejsou Made in USA, jsou u Tebe tzv. ,,konspirační teorie".
Takže najdi si na netu sám a hlavně používej mozek, pokud ho úplně nevytlačil onen sionbezmozečkový implantát. Alei tak si myslím, že již je pozdě...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František Jouda15. červenec 2018, 20:44

Souhlasím s Tebou, že cocotem je nazýván každý, proti komu nelze vyvrátit logickou pravdu vycházející z historie homo sapiens. Chceme-li tuto pravdu umlčet sionbezmozečkovým implantátem lidské nadřazenosti, nazveme diskutujícího cocotem.

0 Odpovědět · Nahlásit
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.