Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. června 2018 13:35
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Za nespavost a špatný spánek může i azurová barva

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Vědci přišli na to, co může za naši insomnii.

Máš problém se spánkem a v noci se převaluješ klidně hodinu, než dojde k triumfálnímu usnutí? Výzkumníci z univerzity v Manchesteru odhalili, že kvalita spánku závisí na barvách okolo nás a konkrétně azurová má vliv na kvalitu našeho spánku, a to ani nemusí být vnímaná lidským zrakem – rozdíl mezi barvami nemusíme vědomě poznat.

Profesor Rob Lucas, který tento výzkum vedl, zjistil, že tělo, na které působí různé barvy, produkuje různé množství melatoninu. Existují prý odstíny zelené obsahující určitý poměr azurové barvy a i toto dokáže spánek narušit. Azurová barva tedy ovlivňuje pocit ospalosti. Experiment proběhl na lidech, kterým byl promítán film s potlačenou a naopak se zvýšenou azurovou barvou.

Za nespavost a špatný spánek může i azurová barva
Zdroj: StockSnap/Pixabay

Už v minulosti bylo zjištěno, že barvy mají vliv na spánek, a modré světlo může u člověka způsobovat insomnii. Výrobci zatím pouze přišli s aplikacemi „nočního režimu“, které se v počítačích a chytrých telefonech alespoň trochu dokázaly přizpůsobit těmto potřebám a obrazovku o něco „zežloutly“, aby špatné světlo tolik nebránilo kýženému spánku. Vědci jsou názoru, že by výrobci měli vyrábět displeje telefonů a notebooků, které by mohly tuto světle modrozelenou barvu potlačit a případně podle potřeby i navýšit.

Spektrum odstínů barev, které obsahuje v nějakém množství azurovou, by totiž mohlo být na obrazovkách používáno při nějaké práci v noci, kdy musí člověk zůstávat bdělý – takovouto funkci by ocenili hlídači, recepční nebo např. logisté. Naopak při potřebě spánku by se u takovéto technologie dala hladina azuritu snížit.

Domů
Sdílet
Diskuse