Spatřeni byli sice na polské straně hor, ale pro zvířata hranice neexistují.
Zatímco na Slovensku žije v současnosti 700 medvědů hnědých, v České republice na ně jen tak nenarazíte. Sem tam se někteří zatoulají do Beskyd, trvale zde však žádní nepobývají.
Ještě v 19. stoletích se pohybovali zejména na Šumavě, avšak poslední jedinec zde byl zastřelen v roce 1856. Na Moravě byl poslední zabit na konci 19. století a v ostatních částech Česka byli medvědi vyhubeni už v 17. a 18. století.
Divoká zvířata se však do svých dávných domovin začínají pomalu vracet.
Po desítkách let se v Krkonoších začínají znovu objevovat vlci a nyní byl podle správy Krkonošského národního parku v našich nejvyšších horách poprvé spatřen i medvěd. Bylo to na polské straně a doprovázela jej tři mláďata.
Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nešlo o první pozorování medvěda v Krkonoších po 216 letech. Poslední medvěd byl v této oblasti viděn a zastřelen v roce 1802.
Je možné, že jde jen o migrujícího jedince, pravděpodobné však je i to, že se jedná o matku s mláďaty, která se zde rozhodla usadit.
Čtveřici medvědů hnědých spatřil v sobotu turista na polské straně Sněžky. Je tedy možné, že na zvířata narazíte i v české části Krkonoš.
Zástupci parku proto raději varují před opouštěním turistických stezek. Ty jsou rušné a provoněné lidských pachem, medvěd by do nich tedy nevstoupil, avšak mimo značené prostory by za předpokladu, že jde o matku s mláďaty, mohlo neopatrným turistům hrozit nebezpečí.