Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. června 2018 11:57
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Loni byly každou vteřinu káceny lesy o velikosti jednoho fotbalového hřiště

ZAJÍMAVOSTI EKOLOGIE
Uložit Uložené

Masivní ztráty lesů mohou mít na životní prostředí katastrofické následky.

Ekologická stopa lidstva 21. století se začíná velmi rychle prohlubovat. Důkazem toho můžou být i data, která za minulý rok nashromáždil mezinárodní satelitní průzkum. Svět podle nich v roce 2017 ztratil každou vteřinu zalesněnou oblast velikostně větší než jedno fotbalové hřiště. Velikost takto poničených ploch odpovídá v průběhu roku rozloze Itálie. Kácení lesů bývá většinou prováděno ilegálně.

Ubývání lesů vede ke zvyšování emisí uhlíku, což má za následek globální oteplování, které přináší další ekologické hrozby. Kromě toho jsou ničeny domovy divokých zvířat a volně žijícího ptactva. Jak uvádí The Guardian, za posledních 40 let klesla populace lesních živočišných druhů o 50 procent

Loni byly každou vteřinu káceny lesy o velikosti jednoho fotbalového hřiště
Zdroj: Steve Partridge/Wikimedia Commons

Mezi hlavní důvody, proč mizí tropické lesy, je jejich kácení, aby zde mohly vzniknout plantáže. „Jsou káceny kvůli sóje, hovězímu masu, palmovému oleji, dřevu a dalším podobným komoditám. Hodně z toho tvoří ryze nezákonnou činnost spojenou s korupcí,“ vysvětluje Frances Seymour z Institutu pro světové zdroje (WRI). Vytěžená půda se po opotřebování a obdělání stává slabou, mrtvou oblastí, kde už dál neroste nic.

Doporučeno
KVÍZ: Víš, co znamenají tyhle symboly na oblečení? KVÍZ: Víš, co znamenají tyhle symboly na oblečení? 3. ledna 2024 16:00

Pouze 2 procenta z finančních prostředků na ochranu klimatu jdou na ochranu lesů a půdy. „Je to opravdu naléhavá záležitost, potřebuje získat více pozornosti,“ řekl Seymour. 

Domů
Sdílet
Diskuse