Nic podobného nebylo dosud možné vidět.
Po menší odmlce se na veřejnost opět dostávají zajímavé zprávy z vesmírného dění. Nedávno jsme tě informovali o prvním záběru pořízeném novým zařízením TESS, nyní tu máme další pozoruhodnou věc.
Jak jistě víš, vesmír je plný nejrůznějších druhů materiálů. Od mohutných skalních či plynných planet přes gigantické hvězdy až po takřka bezvýznamné kusy skal, prachu a plynů. Novinka se týká právě posledních zmíněných objektů.
Rover-1B succeeded in shooting a movie on Ryugu’s surface! The movie has 15 frames captured on September 23, 2018 from 10:34 - 11:48 JST. Enjoy ‘standing’ on the surface of this asteroid! [6/6] pic.twitter.com/57avmjvdVa
— HAYABUSA2@JAXA (@haya2e_jaxa) 27. septembra 2018
Ryugu je asteroidem bloudícím napříč vesmírem ve vzdálenosti přibližně 160 000 000 kilometrů od naší domovské planety. Nic neobyčejného, podobných objektů je obrovské kvantum. Neohromí ani rozměry, je velký kolem jednoho kilometru. Avšak za cíl si ho vybrala lidmi vyhotovená zařízení.
Japonské sondy pracující pod společným označením MINERVA-II1 se díky „vesmírné lodi“ Hayabusa2 dostaly k objektu tak blízko, že poslaly na Zem jedinečné snímky, jaké doposud nikdo nemohl ještě vidět. Cílem mise bylo totiž přistání na tamním povrchu, což se podařilo ještě v červnu tohoto roku.
Vyhotovené záběry se dostaly na veřejnost v těchto dnech:
Těsně před přistáním:
Rozmazané, ale velmi důležité:
Povrch asteroidu:
Pro někoho kusy skal, pro vědce ráj:
Za několik měsíců se ke dvěma sondám na povrchu asteroidu přidá třetí. Poslední důležitou úlohou bude sesbírat vzácné vzorky hornin z povrchu objektu a následně je bezpečně a v dobrém stavu dopravit na Zem. Stát by se tak mělo do roku 2020.