Není vyloučeno, že by se tam mohli objevit živočichové, jaké jsme dosud neviděli.
Je zaledněná, zasněžená, suchá i odlehlá. Antarktida nepatří k místům, kde by lidé toužili zapustit kořeny a prožít své životy. Nicméně, celé dekády je zajímavá zejména pro vědce a odborníky na různorodé oblasti. Právě oni se nejnověji snaží prokopat pod led, aby našli živé organismy.
Poloha zkoumaného jezera v rámci celého kontinentu
O co jde? Zaměřili se konkrétně na Mercerovo jezero v blízkosti jižního pólu, vodní plochu dlouhodobě ukrytou pod 1,1 kilometru tlustou vrstvou ledu a sněhu. S hloubením začali odborníci na konci roku 2018. Za použití silného tlaku horké vody se dostali přes zmíněnou vrstvu až do vodního zdroje. Trvalo jim to 2 dny a akce se zúčastnilo 45 specialistů.
Jejich práce však vůbec nekončí. Nyní, když mají volnou cestu, mohou začít s objevováním útrob skrytého jezera. Během nejbližších dní se do hlubin vydají technologická zařízení určená k zaznamenání potřebných informací a zjištění skutečného stavu podmínek „tam dole“. Ať už teplotu vody, její čistotu, přítomnost mikroorganismů a podobně.
Nejzajímavější částí pro laickou veřejnost bude moment, kdy se do tamní vody dostanou kamery. Ty budou mít za primární úkol zaznamenat možné živočichy žijící v temných hlubinách Antarktidy. Pokud nějaké zachytí, lidstvo je uvidí poprvé. Nikdo teď neví, co všechno se může dole skrývat.