Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 21. 5. 2019 svátek má Monika

hledej na refresheru

Odteď si můžeš článek
uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zajímavosti - Lidé
4
Adam Smeták
21. únor 2019, 14:53

Malcolm X: Z gangstera oddaným muslimem, který prohlašoval, že za všechno zlo světa mohou běloši

Jeho radikální rétorika jej nakonec stála život.

Adam Smeták
21. únor 2019, 14:53
Malcolm X: Z gangstera oddaným muslimem, který prohlašoval, že za všechno zlo světa mohou běloši
Zdroj: Bettmann / Contributor / Getty Images
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Píše se 21. února 1965. V divadle Audubon na Manhattanu je rušno. Všech 400 nachystaných židlí je obsazeno a v sále panuje napjaté očekávání. Vystoupit má Malcolm X, bojovník za práva Afroameričanů, bývalý zástupce sdružení Islámský národ a muž, kterému bylo konstantně vyhrožováno smrtí.

 

Na pódium přichází jako vždy v úhledném obleku, s brýlemi a připravenými poznámkami. Se stoickým výrazem přichází k mikrofonu a chystá se pronést úvodní slovo.

 

V tom momentě se kdosi zvedne z židle a zakřičí: „Neg*e! Pracky pryč z mojí kapsy!“ Sálem se rozběhne šum, někteří lidé se zvedají a vyráží situaci uklidnit. V nastalém zmatku se k pódiu přiblíží muž, vytáhne z kabátu upilovanou brokovnici a střelí překvapeného Malcolma do ramene. Vzápětí přibíhají dva další muži a ze svých poloautomatických zbraní vypálí dalších 21 ran do ležícího těla. Následně se dají na úprk.

 

V ten den pohasl život jedné z nejkontroverznějších a nejslavnějších postav v boji za práva Afroameričanů. Malcolm X prožil život psance, světce, extrémisty i umírněného muže. Mnohdy protikladné pasáže jeho života spojovala víra v tzv. panafrikanismus, ideologii brojící za jednotu mezi černochy po celém světě. Stal se jednou z nejvýraznějších postav americké historie. A jak už to bývá, roli v tom sehrála celá řada náhod. 

 

Malcolm X

Babičku znásilnili, otce měl zavraždit Ku Klux Klan

Malcolm X (rozený Malcolm Little) se už od svého narození v květnu 1925 musel potýkat s rasismem. Jeho babičku Edith Langdon v jedenácti letech znásilnil běloch skotského původu. Tak přišla na svět Malcolmova matka Louise Helen Little. Ta byla členkou organizace Universal Negro Improvement Association (UNIA), jejíž lokální pobočce šéfoval Malcolmův otec Earl Little. Oba rodiče všech svých sedm dětí učili sebeúctě a hrdosti ke svému původu.

 

Jejich aktivity ale přitahovaly pozornost Ku Klux Klanu, který jim vyhrožoval, rozbíjel jim okna domu a donutil je dvakrát se přestěhovat. Rodina nakonec zakotvila ve městě Lansing v Michiganu. Ani zde pro ně ale nebylo bezpečno. V okolí řádila odnož Ku Klux Klanu s názvem Black Legion a v roce 1929 vypálila rodině Littleových domov. Když bylo Malcolmovi šest, jeho otce srazila tramvaj. Oficiálně šlo o sebevraždu, ale Louise nikdy nepochybovala o tom, že jejího muže ve skutečnosti zavraždili členové Black Legion

 

Kvůli tomu, že šlo oficiálně o sebevraždu, odmítla pojišťovací společnost vyplatit rodině životní pojistku, a tak přišly na matku s jejími sedmi dětmi krušné časy. Po dalších šest let zvládala své potomky jak takž uživit a ošatit. Osudným se jí stal rok 1937, kdy náhle zmizel její přítel poté, co se dozvěděl, že s ním čeká dítě. Louise se pár měsíců nato zhroutila a musela být převezena do Kalamazoo State Hospital, odkud se dostala až 24 let poté.

 

Malcolm se vydal na dráhu zločin (policejní portrét pořízený v jeho 18 letech)

Malcolm X

Chtěl být právníkem, stal se zločincem

Děti jí byly odebrány a každé bylo posláno do jiného dětského domova. Malcolmovi bylo 12 let a s odloučením od matky se těžko vyrovnával. Přesto dokázal excelovat ve škole. I přes výborné známky a ukázky břitkého intelektu ale neměl žádnou budoucnost. Když pověděl svému učiteli, že by chtěl být právníkem, dostalo se mu odpovědi, že „takový cíl není pro neg*a reálný“. A o tom, že měl jeho profesor pravdu, se přesvědčil po odchodu ze střední školy. Odstěhoval se k sestře do Bostonu a vyzkoušel si celou řadu ponižujících prací

 

Věděl, že má na víc a nechtěl žít život námezdního dělníka. Rozhodl se tedy pro jedinou další možnost – vydat se na dráhu zločinu. V roce 1943 se přestěhoval do Harlemu v New Yorku a začal prodávat drogy, přepadávat obchody a pást prostitutky. Spřátelil se s Johnem Elroyem Sanfordem během mytí nádobí v restauraci a společně si začali barvit vlasy na zrzavo. Malcolm si tak vysloužil přezdívku Detroit Red a Sanford Chicago Red. Narukování do armády se vyhl díky svému prohlášení, že by byl rád poslán na jih USA, kde by si s nakradenými zbraněmi zabil pár bělochů. Kvůli svým slovům byl prohlášen za mentálně neschopného služby.

Ve vězení se stává oddaným muslimem

Na konci roku 1945 se přestěhoval zpátky do Bostonu a se svými komplici zahájil sérii vloupaček do domů bohatých bělochů. Vyneslo mu to rok bohémského života, který ukončilo zatčení a odsouzení na 8–10 let za mřížemi. Nápravné zařízení v jeho případě výjimečně dostálo svému názvu a z Malcoma-kriminálníka vychovala pobožného muže. Za mřížemi se spřátelil s Johnem Bembrym, muslimem, který jej přivedl ke své víře a k četbě. Malcolm se pohroužil do samostudia a po čase přišel na chuť novému hnutí Islámský národ (Nation of Islam), které navádělo k návratu Afroameričanů na domovský kontinent, ze kterého byli jejich předci uneseni.

 

Malcolm vzrušenému publiku popisuje svůj pohled na slovo „negro”

Malcolm X

 

Pohlcen novou vírou přestal jíst vepřové, skoncoval s kouřením a zakázal si alkohol. Kromě obratu k Bohu se v něm ale začala probouzet i extrémnější strana. Po rozhovorech s bratrem Reginaldem, který se také připojil k Islámskému národu, dospěl k přesvědčení, že všichni bílí jsou ďáblové. Ve věznici přemítal nad tím, který bílý člověk se k němu choval upřímně, nezradil jej a jednal s ním jako sobě rovným. Došel k tomu, že takového bělocha nikdy nepotkal a žádný ani neexistuje. Z věznice si začal dopisovat s lídrem hnutí Elijahem Muhammadem a zapřísáhl se, že po návratu na svobodu zasvětí život islámu a boji proti bílé nadřazenosti. 

Zrod Malcolma X

V roce 1950 si začal říkat Malcolm X. Místo příjmení začal používat matematický symbol pro „neurčité“, aby se vzepřel svému původnímu příjmení otrokářského původu. Afroameričané byli za dob otrokářství pojmenovávání po svém majiteli, a Malcolm odmítal nadále nosit tento cejch ponížení. O dva roky později byl propuštěn a hned po prvním nádechu čerstvého vzduchu se vydal do Chicaga za Elijahem Muhammadem. Odevzdal se plně do jeho služby a v červnu roku 1953 byl jmenován pomocným duchovním v mešitě v Detroitu. Postupně stoupal v hierarchii sdružení, až se v polovině roku 1954 stal hlavou mešity v Harlemu

 

Byl skvělým řečníkem, lidé jej milovali a hojně se k Islámskému národu přidávali. Díky své vysoké postavě, inteligentnímu vzezření a klidnému a zároveň naléhavém kázání dokázal strhnout davy. Nakonec na sebe namotal pozornost FBI, která jej podezírala, že je spolčen s komunisty.

 

NAČÍST CELÝ ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Podpoř tvorbu kvalitního obsahu
Roky tvoříme kvalitní autorské články, které nikde jinde nenajdeš. Pokud chceš více takových článků, předplať si REFRESHER+ a dostaneš další výhody.
CHCI PODPOŘIT

Pozornost širší veřejnosti získal po incidentu, který se odehrál 26 května 1957. Dva policisté tehdy brutálně zmlátili čtyři Afroameričany. Jednoho z nich, jmenoval se Hinton Johnson, zbili tolik, že mu způsobili vnitřní krvácení a otřes mozku. Když se o tom dozvěděl Malcolm X, vzal pár přátel a vyrazil na policejní stanici.

 

Malcolmova odpověď na otázku, zda nenávidí všechny bělochy, skvěle ilustruje jeho názory za éry v Islámském národu

 

Chtěl vidět Johnsona, aby se přesvědčil, že mu byla zajištěna dostatečná lékařská péče. Policisté se mu vysmáli, jenže mezitím se před budovou začaly shromažďovat stovky Malcolmových přívrženců. Strážci zákona nakonec povolili a Johnsona na Malcolmovo naléhání nechali převézt do nemocnice. To už před stanicí stálo na čtyři tisíce Afroameričanů. Tehdy měl Malcolm X vystoupit na ulici a pouhým posunkem ruky shromáždění rozpustit. Počínaje tímto dnem byl pod dohledem jak policie, tak médií. 

Sláva a radikalizace

Jeho slova se začala šířit tiskem, byl zván do televizních pořadů, rádií a pořádal pravidelné přednášky. Dařilo se mu i v osobním životě. V roce 1958 se oženil s Betty Sanders, se kterou do roku 1965 zplodil šest dcer. Dostávalo se mu uznání i od lídrů některých afrických zemí. Setkal se s vůdci Egypta, Guiney, Zambie a s Fidelem Castrem. Skamarádil se mimo jiné s boxerem Muhammadem Alim, který se nakonec k Islámskému národu připojil. Jeho učení se ale radikálně lišilo od toho, co hlásali další afroameričtí lídři jako Martin Luther King

 

Hlásal, že černoši jsou původními obyvateli planety, běloši jsou ďáblové a že oddělení ras je nevyhnutelné. Z jeho úst vzešlo i několik antisemitských výroků a vyzýval k tomu, aby se Afroameričané vrátili do Afriky. Než k tomu dojde, měl v USA vzniknout dočasný černošský stát. Malcolm X veškeré své projevy přisuzoval moudrosti velkého Elijaha Muhammada a sám sebe označoval za jeho tlumočníka. A do jisté míry jím i byl.

 

Muhammad Ali sleduje řeč Elijaha Muhammada

Malcolm X

 

To se však mělo změnit poté, co se k Malcolmovi dostaly informace, že Elijah Muhammad organizaci okrádá, a dokonce plodí nemanželské děti, což bylo v přísném rozporu s jeho vlastním učením. Po rozhovorech s Elijahovým synem a ženami, se kterými měl velký vůdce spát, došel k přesvědčení, že obvinění jsou pravdivá. To byl počátek jeho konce ve službách Islámského národa.

Odloučení od Islámského národa a cesta do Mekky

Tečku za svým působením ale rozpoutal sám. Když se jej novináři ptali 1. prosince 1963 na vraždu prezidenta Kennedyho, naznačil, že si jako bílý prezident vraždu přivolal sám. Jeho prohlášení ve stylu Kdo jinému jámu kopá...se neobešlo bez všeobecného odporu. Islámský národ mu za jeho výrok zakázal po dobu 90 dní vystupovat na veřejnosti. Novináři se po něm ovšem pídili a stal se národní celebritou. Elijah Muhammad na něj žárlil, a tak se dvojice nakonec rozloučila 8. března 1964 ve zlém. Malcolm X se distancoval od organizace a jejího záletnického šéfa a označil její praktiky za příliš rigidní. 

 

Po osamostatnění založil organizaci Muslim Mosque, Inc. a Organization of Afro-American Unity (OAAU). Téhož roku se poprvé setkal s Martinem Lutherem Kingem a ač ze své rétoriky polevil, nadále hlásal, že pokud vláda nebude pracovat na rovném přístupu pro Afroameričany, měli by vzít do rukou zbraně. Ještě na jaře roku 1964 Malcolm konvertoval k sunnitské větvi islámu a odletěl do města Jeddah v Saúdské Arábii, odkud se vydal na posvátnou pouť do Mekky. Ta zásadně změnila jeho pohled na věc. Jako s bratrem s ním jednali všichni muslimové nehledě na barvu pleti, tehdy došel k názoru, že láska v mezích islámu nezná rasy. Od své teorie bělošského ďábelství ustoupil.

 

Malcolm X po návratu z cesty do Mekky hovoří o tom, jak změnil pohled na svět

Násilná smrt rukou bratrů

Umírněná rétorika byla v přímém rozporu s učením Islámského národa, a tak se brzy z jejich tváře stal jejich úhlavním nepřítelem. V únoru roku 1965 na něj byl připravován bombový atentát, který byl nakonec prozrazen. O pár dní později někdo v noci zapálil jeho dům a musel v noci utíkat i s rodinou z plamenů. Ještě 19. února 1965 se svěřil v rozhovoru pro Gordona Parkse, že se ho Islámský národ snaží zabít. Jen dva dny poté jej při přednášce skolili 21 ranami tři střelci. Zemřel krátce po převozu do nemocnice.

 

Jeden z jeho vrahů, Thomas Hagan, byl ubit téměř k smrti rozzuřeným davem ještě před příjezdem policie. Jako další útočníci byli identifikováni Norman 3X Butler a Thomas 15X Johnson, kterým soud v březnu 1966 udělil doživotní trest. Butler se ale dostal na svobodu už v roce 1985, stal se hlavou mešity v Harlemu a tvrdil, že je nevinný. Další dva vrazi se víry v Islámský národ zřekli a přijali sunnitskou verzi islámu. Johnson byl propuštěn v roce 1987 a Hayer v roce 2010.

 

Na pohřeb Malcolma X dorazilo kolem 30 tisíc truchlících včetně celé řady vůdčích postav boje za práva Afroameričanů. Elijah Muhammad odmítl jakýkoli podíl na jeho smrti, nicméně prohlásil, že Malcolmovo pošetilé chování nutně muselo takto skončit. Brzy po pohřbu se začaly šířit teorie, že za vraždou stála CIA nebo FBI. Zastánci těchto úvah argumentují, že jeden z vůdčích představitelů Islámského národa (John Ali) byl ve skutečnosti tajný agent FBI. Mohl tedy vraždu iniciovat.

 

Místo činu

Malcolm X

 

Tuto teorii podporuje svědectví Earla Granta, Malcolmova společníka, podle nějž krátce po vraždě do sálu vešel tucet policistů, kteří neměli ani vytasené zbraně a po sále se procházeli jako by bez zájmu, ačkoli minuty předtím tam zaznělo 21 výstřelů.

 

I proto se v posledních letech ozývají hlasy vyžadující, aby byly odkryty složky FBI z té doby. Obecně se ale předpokládá, že za vraždou skutečně stál Islámský národ. Jeho odkaz ale skonem neskončil. Mladí Afroameričané jej přijali za vzor. Hip-hopová skupina Public Enemy jej označila za svoji ikonu a v roce 1992 o něm Spike Lee natočil snímek s prostým názvem Malcolm X, který má přes 3 hodiny a vystihuje život kontroverzního řečníka ze všech úhlů pohledu.

 

Jeho rétorika sice byla extrémního rázu, ale dokázala dodat mladým Afroameričanům sebevědomí a odvahu postavit se bílé nadřazenosti.

Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
18
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.