Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Juraj má týdny, kdy odpracoval i 14 hodin denně.
V posledních měsících ti přinášíme články o zaměstnáních, které určitě znáš, ale často nad nimi nepřemýšlíš. Například takový Ladislav pracuje v pohřebnictví a právě on je ten, kdo zajistí, aby bylo o zesnulého postaráno s úctou. Dnes ti prostřednictvím rozhovoru přiblížíme další zajímavou práci.
Juraj Šrámek je mladý 26letý kominík ze Slovenska. Mnozí toto zaměstnání známe ještě ze školních a předškolních dob. Muž s černou čepicí, celý v černém a v ruce má kartáč na čištění. „V černém sice chodíme a i jsme špinaví, ale metody čištění jsou už úplně jinde. Většinou chodím v montérkách, občas používám masku.“
Denně odpracuje i 12 hodin a v komíně už našel leccos. „Od bot přes skleněné láhve až po menší ptáky. Například sovy hledají spáry, kde by se schovaly. Když se schovají do komína, nedokáží už odtamtud uletět,“ říká Juraj.
Co se v rozhovoru s Jurajem dozvíš:
Jak vypadá práce kominíka;
co nejvtipnějšího se mu v posledních týdnech stalo;
co všechno už našel v komíně;
zda lidem přináší štěstí a proč mu volávají staré dámy;
kolik si dokáže vydělat šikovný kominík.
Co je úkolem kominíka?
Já jsem spíše „novodobější“ kominík, chodím spíše komíny opravovat. Hlavně ty starší odcházejí skoro všechny – buď je frézujeme či vložkujeme, nebo je rovnou bouráme a stavíme nové. Prací kominíka je také komíny čistit, to zřejmě není žádné překvapení. Tomu se věnuji také.
Jak se mladý kluk dostane k předělávání a čištění komínů?
Jeden kamarád mě doporučil do kominické firmy, tak jsem to zkusil. Začalo mě to bavit, uchytil jsem se a už to šlo samo. Po čase jsem se osamostatnil a dnes už čtvrtý rok pracuji sám.
Jak vypadá den kominíka?
Záleží na tom, co je v ten den naplánované. Zda jdeme komín bourat, zdít, čistit, nebo je plánována jen prohlídka. Když se nasbírá více zákazníků, kteří potřebují komín vyčistit, tak celý den čistím. Když se zákazník zas chystá předělávat starý komín, dohodne se prohlídka, práce se nacení a následně si dohodneme termín. Udělat komín trvá celý den, záleží na složitosti. Večer chci mít práci vždy hotovou, abych lidi neomezoval a mohli na noc zatopit.
Cena se pohybuje od 20 tisíc korun výše. U těch nejdražších se bavíme i o komíně za více než 2,5 milionu korun.
Takže, pokud se mi zdá, že mám problém s komínem, stačí ti jen zavolat.
Ano. Dohodneme si obhlídku, přijdu a zjistím, kolik materiálu bude potřeba. Dělám pouze s drahým a kvalitním materiálem s 25letou zárukou původem z Německa. Následně, po obhlídce a spočítání nákladů, bych ti poslal cenovou nabídku. Po odsouhlasení objednám zboží a dohodnu se s tebou, kdy ti vyhovuje, abych přišel. Pokud bys chtěl komín pouze vyčistit, tak mi jen zavoláš a podle mého pracovního kalendáře si dohodneme termín. V takovém případě obhlídku nedělám, jen přijdu a vyčistím.
Kolik stojí nový komín, resp. kompletní služba?
To je těžké říct. Záleží od průměru, délky komína, jaký komín potřebuješ – někdo má totiž krb, někdo ústřední topení. Každá pec má jiné nároky. Podle toho se odvíjí cena, pohybuje se od 20 tisíc korun výše. U těch nejdražších se bavíme i o komíně za více než 2,5 milionu korun. Na běžný domek to vychází tak na 26 až 31 tisíc korun podle toho, jaké komponenty se zvolí. Vyčištění stojí přibližně 500 až 800 korun, také záleží na druhu komína. Lokalita hraje důležitou roli – v Ružomberku jsou samozřejmě nižší ceny ve srovnání třeba s Bratislavou.
Jak to máš se zákazníky? Ve kterém ročním období tě potřebují nejvíce?
Pořád (smích). Nejhorší je to na podzim, respektive září, říjen, listopad a prosinec. Tehdy funguji nonstop, to je top sezóna. Tím, že si mladí kupují starší domky, je té práce o něco více.
Stává se, že se lidé probudí na poslední chvíli a pak narychlo shánějí kominíka?
Ano, běžně to tak je. Zavolají a chtějí, abych druhý den přišel a všechno udělal.
Účtuješ si expresní služby?
Ne. To se asi ani nedá. Oprava má určitý proces a nedá se to takto narychlo.
Kolik komínů za rok se ti podaří udělat?
Těžko to generalizovat. Jeden rok je silnější, druhý slabší. Záleží také na typu služby. Dejme tomu, že přibližně 150 komínů ročně. Co se týče čištění, běžně stihnu očistit i 20 komínů za den. Všechno to záleží od kominíka, čemu se více věnuje.
Jak se o kominíkovi člověk dozví?
Mám vlastní webovou stránku, vlastní facebookovou stránku. Občas dávám reklamy na internetu či do novin, udělal jsem reprezentativní video. Většina zákazníků pochází z inzerátu z novin a z internetu. Samozřejmě, dobré jméno se šíří rychle. Když jsou zákazníci spokojeni s mou prací, dohodí mi další lidi. Snažím se proto o to víc, abych měl více práce.
Při takových manuálnějších pracích lidé ze slušnosti nabízejí alkohol. Stává se ti to?
Jasné, běžně. Jelikož jsem v práci, slušně odmítnu. To by na střeše musela být pořádná kosa, abych něco vypil (smích). Pokud bych mimo práci pil, zbytečně by mě to zdržovalo. Mým cílem je práci udělat co nejdříve. I bez toho to dlouho trvá, končím většinou večer nebo v noci. Pokud bych jeden komín dělal dva dny, bylo by to pro mě ekonomicky nevýhodné.
U menších podnikatelů lidé zkoušejí práci bez dokladu. Máš s tím zkušenosti?
Nuže, zkoušejí to téměř všichni zákazníci. Myslí si, že se to dá jednoduše a není to problém. Když však jednou oficiálně koupím materiál, tak ho musím oficiálně předat i zákazníkovi.
Dokáží se na tebe zákazníci kvůli tomuto naštvat?
Ano. Přiznám se, hodně zakázek mi odešlo právě kvůli tomuto. Našli si někoho jiného, kdo jim na to kývl. To už je na svědomí každého z nás, jak se zachová. Navíc u mě mají zákazníci jistotu, že budou mít komín hotový z prvotřídního materiálu. Lidé se nechají oklamat pro lákavou nabídku a toho profesionálního kominíka si nakonec tak či tak zavolají (potřebují ho zkontrolovat, nebo se něco pokazí). Já se snažím komín udělat tak, abych se k němu již nemusel vracet.
Ano, je mnoho snílků. Svařují doma s tím, že nerez jako nerez. Dávají si do komínů cokoli, no takové komíny nedostanou papír, že to bylo kominíkem schváleno. Při rekonstrukcích, jaké děláme my, je to velký zásah do komína a potřebuješ, aby to přišel zkontrolovat revizní technik a odsouhlasil komín. Musí mít štítky, certifikáty. Když to nemáš, nedostaneš revizní zprávu a nemůžeš kolaudovat nový dům. Později, pokud by se nedej bože něco stalo, ti pojišťovna nemusí nic proplatit.
Pokud se setkám už na první pohled s arogantním zákazníkem, hned ho odmítnu. Lidem chodím pomáhat, nepotřebuji problémy.
Kolik člověk ušetří, když vše dělá na vlastní pěst?
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Co ti doma může způsobit problematický komín;
kolik dokáže měsíčně vydělat šikovný kominík;
jakého finančního obratu dosahují velké kominické firmy;
Chyba se musí projevit. Buď začnou mít nerezové trubky defekty, například začnou rezavět nebo se udělá dírka. Lidem začne přes komín profukovat, dehtovat a už to jde celým domem. Na kontrolu komína může kominík použít také kameru, aby problém objevil. Pokud se ti relativně nový komín kazí, moc toho už nenaděláš a leze to do peněz.
Navíc, pokud mě zavolají opravovat komín po nějakém nemehlu, já nevím, jak ten komín byl dělán, je to pro mě o to náročnější. Může se dokonce stát, že je třeba vyměnit celý komín, tehdy je to nejen drahé, ale i pracné a časově náročné. Proto je vždy lepší volat profesionálního kominíka, než dělat opravy „na koleně“ či volat kutila.
Jak často bych si měl volat kominíka?
V ideálním světě bys měl alespoň jednou za rok volat kominíka, aby se ti na komín podíval.
Byl už někdo s tvou prací tak nespokojený, že se ti fyzicky vyhrožoval?
Ne. Lidé většinou bývají naštvaní na ty předešlé lidi, co jim dělali komín. Pokud se setkám už na první pohled s arogantním zákazníkem, hned ho odmítnu. Lidem chodím pomáhat, nepotřebuji problémy. Vybírám si jen dobré lidi (smích).
Znáš případ, kdy po „opravě“ komína shořel dům?
Takových případů znám hodně, ale osobně jsem se s tím nesetkal.
Kdo v takovém případě platí za škody?
Kominíci jsou většinou pojištěni. To, čí to byla vina, ukáže vyšetřování.
Je v tomto byznysu velká konkurence?
Řekl bych, že i ano. Hodně lidí to zkouší, ale často se stává, že první rok je dotyčný všude a druhý už zanikl. Jedním slovem – spekulanti. Říkají si o peníze už mezi dveřmi.
Kolik je ve městě s 30 000 obyvateli kominíků?
Těžko to odhadnout. V Ružomberku jsme tak tři či čtyři. Jezdí k nám i kominíci z okolních měst, třeba z Martina či Liptovského Mikuláše.
Začínám o páté, šesté ráno a někdy chodím domů i po půlnoci. Běžně tedy dělám 12 hodin.
Vyvíjí se kominický trh? Kráčí s dobou?
Samozřejmě, pociťuji to i na sobě. Ať už se to týká hlediska odpovědnosti zákazníka (nechávají si častěji zkontrolovat komín), nebo z hlediska technologií.
Já si kominíka pořád představuji jako muže oblečeného v černém, je špinavý, má černou čepici a má v ruce hůl s kartáčem na čištění. Jak dnes kominík vypadá?
Kominík dnes tak už nevypadá (smích). V černém sice chodíme a i jsme špinaví, ale metody čištění jsou už úplně jinde. Většinou chodím v montérkách, občas používám masku. Často a raději však používám respirátor či šátek, je to mnohem pohodlnější a hygieničtější. Pod maskou se více zapotím a vše se po mně lepí, hůř se mi dýchá.
Jak se vlastně čistí komín?
Používáme řetězové frézky, kterými dáváme dolů dehet. Používáme samozřejmě i různé kartáče. Nejsou však na holi jako kdysi, ale na bubnech, aby to bylo komfortnější. Když je komín až příliš špinavý, čistíme ho chemicky. Já nejčastěji chodím s bubnem a vysavačem, abych neroznášel špínu. Jsou domy, kde se komín nečistil 40 let a tehdy to je skutečně strašné. Ten komín to na tebe celé vyplivne a zašpiní se celý dům.
Chtějí se tě lidé dotknout, aby měli štěstí?
Mnoho lidí to zkouší (smích). Zda jim přináším štěstí, to už je otázka na nich. Stává se mi to párkrát za týden, většinou hlavně ti starší. Často se mi také smějí, že jsem tak černý, že jsou mi vidět jen zuby. Ze srandy mi občas říkají černoušek.
Máš nějakou vtipnou příhodu, na kterou si rád zavzpomínáš?
Akorát před pár týdny jsem měl zákaznici, která potřebovala vyčistit komín. Hned mě upozornila na to, že nebyl čištěný 40 let. Začal jsem tedy lopatkou vybírat saze do kýble. Nebylo toho moc, proto jsem vysavač ani nevytahoval. Podle všeho však byl komín asi do poloviny zcela ucpaný a najednou se mi sesypal popel. Sypal se jako voda a celá místnost byla špinavá. Ironií bylo to, že se mě paní pár minut předtím ptala, zda bude hodně špíny. Nepřeháním, když řeknu, že v celé místnosti bylo 10 centimetrů saze a popela. Bylo to tak na tři kolečka a pro vysavač jsem nakonec stejně musel jít (smích).
Co všechno jsi už našel v komíně?
Leccos. Od bot přes skleněné láhve až po menší ptáky. Například sovy, které hledají spáry, kde by se schovaly. Když se schovají do komína, nedokáží už odtamtud odletět.
Znáš kominickou písničku?
Znám, ale jen jednu. Ta je ale vulgární (smích). Kok*t kominík. Tu mi často posílají kamarádi.
Kolik vydělá šikovný kominík?
Záleží na tom, na co se kominík specializuje. Pokud jen čistí komíny, je to řádově v pár tisících korun. Pokud se specializuje na opravy a stavění komínů, může to být klidně i 130 tisíc korun. Pokud se bavíme o firmách, které mají velké zakázky jako například průmyslové komíny a velké stavby, ty mohou mít obrat i 13 milionů korun. Také záleží na sezóně, na poptávce. Myslím si však, že když je kominík zkušený a spolehlivý, dokáže slušně vyžít.
Přítelkyně říká, že od chvíle, co jsem kominík, chodím domů klidnější. Asi se vynervuji na komínech.
Mají lidé hloupé poznámky na to, co děláš?
Jen starší lidé, resp. starší dámy. Myslí si, že jsou vtipné, když mi zavolají, že potřebují „pořádně vymést“. Jinak ne.
Jak dnes vnímají mladí manuální práci?
Těžko říct, mohu mluvit jen za sebe. Práce jako kominík není pro každého. Je špinavá, namáhavá. Začínám o páté, šesté ráno a někdy chodím domů i po půlnoci. Běžně tedy dělám 12 hodin. Přijdu domů úplně strhaný. Pokud je takový celý týden, stane se, že v sobotu a neděli nevytáhnu ani paty z domu.
Nedivím se lidem, že práci kominíka nechtějí dělat. Jsou tam navíc vysoké vstupní náklady, pokud se chceš věnovat nejen čištění komínů. Právě jejich předělávání a zdění je finančně lákavé, ale jak říkám, je třeba na to nejprve mít kapitál.
Momentálně pracuješ sám. Plánuješ se rozšířit?
Byly pokusy, není to tak jednoduché. Je těžké sehnat člověka, který by se chtěl naučit a zůstat. Každý si myslí, že bude dělat 5 hodin denně a bude mít 39 tisíc měsíčně. Mladí o kominictví nemají zájem, já jsem také nikdy neplánoval, že budu kominík.
Baví tě to? Jak vidíš budoucnost?
Ano. To, jak to bude v budoucnu, ukáže čas. Popel a dehet škodí plicím, uvidíme, kolik toho zvládnu. Nechci však usnout na vavřínech a proto se neustále snažím posouvat dále. Své podnikání chci časem rozšířit i o další zajímavá odvětví. Pro příklad, začal jsem se vyučovat kamnářem a pevně věřím, že nezůstane jen u toho.
Co tě práce kominíka naučila?
Samozřejmě, získal jsem praxi. Ze začátku jsem některé komíny prostě neuměl udělat. Často si mě lidé volají na rozdělané zakázky, abych jim pomohl dokončit komín. Kdysi jsem se s podobnými problémy také trápil, dnes je to pro mě banalita. Samozřejmě, ani já nejsem neomylný. Někdy se zaseknu a také potřebuji pomoc známých, zkušenějších.
Zároveň mě komínářství naučilo pracovat se stresem – jsem menší nervák. Přítelkyně říká, že od chvíle, co jsem kominík, chodím domů klidnější. Asi se vynervuji na komínech (smích).