Čtete dobře.
Eva Che je bohyně. Bývalá módní bloggerka a modelka se dnes věnuje retailu, konkrétně u značky Gucci. Zároveň Eva provozuje jeden z nejoriginálnějších a nejzábavnějších českých instagramových profilů, které se jenom hemží banány a jejím jménem.
Za parného dne jsme Evu pozvali na motokáry a vyzpovídali jí z jejího pracovního i osobního života. O fotky se postaral Filip Poreba.
- Kdo to je Cheva;
- proč má Eva napůl čínský mozek;
- jaká byla její zkušenost s fashion bloggerstvím;
- jaký má vztah s banány;
- proč miluje surovost a opakování.
Kdo je cheva?
Eva: Cheva je především můj pseudonym, který vznikl složením mého jména a příjmení. Jmenuju se Eva Che, ale i to je zkrácenina mého celého původního jména, které bylo Che Tian Wen.
Bylo?
Do svých osmnácti let jsem měla čínské občanství a až potom české. Když jsem pak tvořila své jméno, tak jsem odtrhla domyšlenou část mého čínského jména, to „Tian Wen“, a nechala jsem si pouze zděděné „Che“, které mám po tátovi. Myslím si, že pokud chce člověk fungovat jako osobnost, tak je důležitý mít dobře zapamatovatelný jméno.
Co tě motivovalo k tomu zažádat si o české občanství?
Upřímně řečeno to bylo cestování. Ono nezáleží na tom, kde se člověk narodí, protože já jsem se narodila v Praze, ale oba moji rodiče jsou z Číny. Řekněme tedy, že jsem se narodila s dvojitým občanstvím a jak se říká v čínštině „s napůl čínským mozkem“. Na druhou stranu jsem tady vyrostla a mentálně jsem více Evropanka. A s tím cestováním – ono je prostě jednodušší cestovat s českým pasem.
Co to znamená, že máš „napůl čínský mozek“?
To znamená, že jsem vyrostla v rodině, kde jsou oba rodiče vlastenci. Oni se za Čínu hodně přimlouvají, a ačkoliv tu žijí skoro 30 let, tak dodnes nechtějí české občanství, i když by jim to sebevíc usnadnilo život. Jsou hrozně pyšní na to, odkud jsou.
Takže jsi taky tak trochu vlastenka?
V rámci některých názorů ano. Velká část Číňanů jsou buddhisti, kteří mají specifický styl myšlení, jsou pověrčiví, a některé věci jsem opravdu po rodičích zdědila. V některých věcech zase ale učím já je.
Máš nějakou podle tebe fakt českou vlastnost?
Upřímně si teď nedokážu vybavit, co opravdu dělám „hezky česky“, ale určitě jako každá jiná Asiatka žijící všude jinde jen ne v rodné zemi můžeme společně usoudit, že to samé, co bychom se naučili tam, umíme o pár let dříve.
Ty jsi ještě coby náctiletá začínala jako módní bloggerka a modelka. Jak tohle celé začalo?