Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
30. července 2019 v 11:29
Čas čtení 0:57
Adam Novosad

Lidské tělo je na pokraji svého teplotního limitu. Extrémní teploty a klimatické změny ničí náš organismus

ZAJÍMAVOSTI EKOLOGIE KLIMATICKÁ ZMĚNA
Uložit Uložené

V některých částech světa se musí lidé vypořádat s teplotami až 54 stupňů Celsia.

Evropa zažívala v posledních týdnech historicky nejvyšší teploty. Ve Francii se obyvatelé museli vypořádat s teplotami nad 44 stupňů Celsia a nezaostávaly ani ostatní země, kde čtyřicítky padaly jako na běžícím pásu.

Tom Matthews z Loughborough University však upozorňuje, že tyto teploty pomalu začínají atakovat hranici, kterou nebude lidské tělo zvládat, informoval The Independent.

V některých částech planety už dnes teploty zřídka překročí hranici nazývanou efekt vlhké žárovky (wet bulb). Ten nastává tehdy, když se v oblasti zkombinují vysoká teplota s vysokou vlhkostí vzduchu.

Ľudské telo je na pokraji svojho teplotného limitu. Extrémne teploty a klimatické zmeny ničia náš organizmus
Ľudské telo je na pokraji svojho teplotného limitu. Extrémne teploty a klimatické zmeny ničia náš organizmus Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Běžná předpověď počasí v televizi ti ukáže, kolik bude stupňů, aniž by byl efekt vlhké žárovky brán v úvahu. Pokud v takovém případě vidíš, že zítra bude 35 stupňů a bojíš se vysoké teploty, stále se můžeš spoléhat na přirozený ochlazovací mechanizmus svého těla.

Když náš organismus začne cítit příliš vysoké teploty, spustí proces pocení. Vypařování potu nás potom zchlazuje. V zemích s příliš vysokou vlhkostí vzduchu však pocení přestává být efektivní.

Pokud se objeví efekt vlhké žárovky, teplota vzduchu dosáhne 35 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu trefí strop v podobě 100 procent, vzduch je přeplněný vodní párou natolik, že se pot nedokáže vypařovat. V extrémních případech pak člověk umírá do 6 hodin.

Postupné oteplování naší planety způsobené klimatickými změnami může zapříčinit, že několik zemí, například v jihovýchodní Asii, budou tyto efekty vlhké žárovky zažívat pravidelně, lidské tělo se s nimi nebude umět vypořádat a státy se tak stanou neobyvatelnými. Následovat by proto mohla obrovská migrační vlna.

Domů
Sdílet
Diskuse