Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) vytvořil interaktivní mapu, která ukazuje padlé oběti ze srpnové invaze.
V těchto dnech si Česká republika a Slovensko připomínají srpnový vpád vojsk Varšavské smlouvy, ke kterému došlo v roce 1968. Při této příležitosti spustil Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) interaktivní mapu, která zobrazuje, kdo, kde, kdy a jakým způsobem při invazi v našich končinách zahynul.
K dispozici jsou i různé filtry – například pohlaví, věk nebo národnost – dle kterých je možné na mapě oběti vyhledávat.
Střílelo se i do dětí
„Zasažena přes zavřené okno nečekanou palbou sovětských vojáků,“ píše se například u ženy z Bučovice jménem Ilja Sušánková, která zemřela, když jí bylo 37 let.
Sovětská vojska si však připsala i dětské oběti. Jednou z nich byl i Karel Němec z Prahy. „Teprve patnáctiletý učeň Němec se spolu s kamarádem Karlem Pariškem vracel večer domů v dodávce Karla Šárky. U Podolské vodárny začala sovětská hlídka po projíždějící dodávce bezdůvodně střílet. Řidič měl prostřelené obě ruce, chlapci ale utrpěli fatální zranění,“ stojí u popisu oběti.
„Interaktivní mapa vznikla díky původním výzkumům Milana Bárty a kolektivu Ústavu pro studium totalitních režimů a historiků Prokopa Tomka a Ivo Pejčocha z Vojenského historického ústavu,“ píše se na oficiálních stránkách ÚSTR, s jehož Oddělením vzdělávání zmínění autoři úzce spolupracovali.
„V rámci projektu Dějepis 21 ji předkládáme ke vzdělávacím účelům a všem zájemcům o problematiku okupace,“ dodává ÚSTR s tím, že podobným způsobem v minulosti vznikla například i mapa obětí usmrcených na hranici během komunistického režimu.
Novou interaktivní mapu obětí okupace z října 1968 si můžeš blíže prohlédnout na tomto odkaze.