Příčinou náhlého ochlazení naší planety bylo velké množství prachu v atmosféře.
Asteroidy si většinou spojujeme zejména s katastrofickými scénáři a ohrožením života na Zemi.
Syfy Wire ale informuje, že jeden z asteroidů před 466 miliony lety fauně a flóře na naší planetě naopak pomohl a nastartoval vývoj prehistorických organismů směrem k jejich dnešní podobě.
Po kolizi s jiným vesmírným tělesem sice explodoval mimo oběžnou dráhu Země, ale naši atmosféru zahalil obrovským množstvím prachu. Ten zablokoval většinu slunečního záření, ochladil planetu a prakticky nastartoval dobu ledovou.
Právě promrznutí moří a oceánů údajně nakoplo mořskou biodiverzitu a přispělo k vývoji dalších druhů rostlin a živočichů.
Zformování nových ledovců snížilo hladinu oceánů, což také přispělo k rozšíření pevniny a zvětšení prostoru na uhnízdění potenciálně zajímavého života.
Giant asteroid collision in outer space kicked off ancient ice age https://t.co/Cwo8bBQ7lK #ScienceNews
— BBC Science Focus Magazine (@sciencefocus) September 25, 2019
Osudný asteroid měl v průměru kolem 150 kilometrů a prolétal pásem mezi Marsem a Jupiterem. Částečky zmiňovaného prachu z něj se dokonce díky Birgeru Schmitzovi a jeho týmu našli v jižním Švédsku a v okolí Petrohradu.
Schmitzův výzkum by mohl dát odpověď i na to, kolik prachu tehdy Zemi ve skutečnosti zastínilo. Dnes údajně v atmosféře shoří přibližně 100 tun meteoritů denně (samozřejmě většina ve formě malých kamínků a prachu). Před 466 miliony let to údajně bylo 10 tisíc až 100 tisíc tun kamenů každých 24 hodin.