Necelé čtyři centimetry ročně nejsou mnoho, tento stav ale trvá už miliardy let.
Měsíc je určitě jedním z nejzajímavějších těles, jaké na noční obloze můžeš vidět. Jen málokdo ale ví, že jeho vzdálenost od nás se za každý rok zvětšuje o přibližně 3,8 centimetru.
To je na vesmírné poměry málo, ale pokud budeš trpělivý a započítáš dostatečné množství času...
Vědci si podle Business Insideru myslí, že Měsíc vznikl před zhruba čtyři a půl miliardou let, kdy do Země narazil asteroid velký přibližně jako Mars a část naší planety vymrštil na oběžnou dráhu.
Měsíc je tedy obrovská část naší planety, kterou gravitace a rotace kolem vlastní osy zaoblily do dnešního tvaru.
V té době však Měsíc obíhal přibližně 16krát blíže než dnes.
James O'Donoqhue z japonské vesmírné agentury JAXA vytvořil video, které zobrazuje postupné chladnutí žhavého magmatem potřísněného povrchu Měsíce a jeho couvání až do dnešní pozice, tedy „oficiálních“ 384 400 km od Země.
Rychlost vzdalování naší přirozené družice však není konstantní. Na začátku to bylo 20,8 cm za rok a později změna kolísala od 0,13 centimetrů až po 27,8 centimetru ročně.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
„Nevšiml jsem si, jak výrazně se hodnoty lunárního ústupu v minulosti měnily. Toto je nejvědečtější animace, jakou jsem zatím vytvořil,“ říká o svém videu.
Za velkými rozdíly mají stát geologické změny na Zemi a nárazy meteoritů do povrchu Měsíce. Změny teplot na naší planetě zas znamenaly zvětšování a tání ledovců, které podobně jako příliv a odliv na mořích ovlivňují Měsíc.