Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 10. 7. 2020 svátek má Libuše, Amálie

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Hudba
4
Viktor Kniš
3. listopad 2019, 13:15
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Pil C: Zrušil jsem deal s bankou, protože nabízela velmi málo peněz, za týden jsem viděl, že to vzal jiný raper (Rozhovor)

Pil C si s námi popovídal nejen o novém albu, ale i o politice, beefech, soukromí a skoro dvouleté pauze.

Viktor Kniš
3. listopad 2019, 13:15
Pil C: Zrušil jsem deal s bankou, protože nabízela velmi málo peněz, za týden jsem viděl, že to vzal jiný raper (Rozhovor)
Zdroj: Gameshit
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Po dvouleté pauze se vrátil, aby vydal své nejúspěšnější album, které za prvních 12 hodin předprodeje zaznamenalo platinovou desku. Předtím se Pil C bez avíza odmlčel, v našem rozhovoru se dozvíš, co bylo důvodem a jaká situace mlčení přerušila. Vyprávěl nám, kde jsou podle něj hranice rapování o politice, i který domácí interpret si od něj vyžádal peníze za sloku na novém albu.

 

 

Probrali jsme všechno důležité v souvislosti s novým albem, konflitky z minulosti a aktuální dění na scéně. Pil C nám také převyprávěl svou verzi příběhu, proč se nakonec neobjevil na Egově skladbě Flexim ako Gott. Svou sloku sice nahrál za necelý den, ale když člen Kontrafaktu zveřejnil cover, jeho jméno tam nefigurovalo. 

 

Každý úspěšný raper je i influencer, s Pil Cm to ale značky nemají jednoduché: „Nedávno jsem například odmítl deal s jednou bankou protože nabídla málo peněz a za týden jsem viděl v té kampani jiného rapera,“ prozradil v rozhovoru.

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Kvůli čemu si dal Pil C pauzu od hudby;

 • co znamená název alba 2086 a na co odkazuje cover;

 • který domácí raper si od Pil Cho vyžádal peníze za sloku;

 • jaké jsou podle něj hranice rapování o politice;

 • jaká je Pil Cho verze příběhu o skladbě Flexim ako Gott;

 • kolik tisíc korun stál videoklip ke snippetu;

 • proč si Pil C myslí, že beefy scéně vůbec nepomáhají;

 • jaký je jeho názor na kauzu kolem kradení beatů;

 • co si Pil C myslí o Gogovi, se kterým měl před časem vyhrocený konflikt.

 

Pil C: Nezmenil som sa, rožok s kečupom a so syrom z mikrovlnky budem jesť pokojne celý rok (Rozhovor)

V čem se Pil C oproti roku 2016 nejvíce změnil?

Určitě v myšlení a v názorech, tak, jako každý. Právě ty roky jsou období, po kterém s odstupem vnímám, co všechno jsem udělal dobře a co špatně. Jinak vnímám sebe ať už hudebně, ale jinak vnímám i svůj soukromý život. Více vyhledávám komfortní zónu. Na druhou stranu, dá se říci, že já sám jsem se nezměnil v ničem. 

 

Jak to myslíš?

Stále to budu já. Stále budu jíst o desáté večer rohlík s kečupem a se sýrem z mikrovlnky a vstávat, jako kdybych šel do práce. Stále budu raději doma sledovat Netflix, než trávit čas venku. Určité věci jsou v nás hluboce zafixované. Tak jako mě můžeš vidět jíst jídla od nejlepších šéfkuchařů, tak celý měsíc, nebo klidně i celý rok, můžu jíst chleba s máslem a s kyselými okurkami. 

 

A v rámci hudby? 

Stále platí, že píšu o tom, co žiji a žiji to, o čem píšu. Když jsem začínal, žil jsem jiný život, neměl jsem to, co mám teď, ale hlavně, tehdy jsem si neuvědomoval, jak hudba dokáže ovlivňovat lidi, kteří jí skrz svého oblíbeného interpreta naslouchají. Nechci zas vysloveně nyní tvrdit, že bych si bral servítky, ale přistupuji k tomu trochu opatrněji než kdysi.

 

 

Tím pádem hledáš způsob, jak to podat, aby to zůstalo pochopeno?

Myslím, že si v tom každý najde to, co si v tom potřebuje najít.

 

Poslouchám nahrávky, Gorilu i Kočnera s Trnkou, sleduji přepisy z Kočnerovy Threemy. Chápu ale, když o tom interpreti nerapují.

 

Tys dříve sdílel, jak lidé vysvětlovali na slovenské verzi portálu Genius track Silent Hill.

Ano, pamatuji si, že někdo mě označil. Do té doby jsem ani netušil, že tam mám naházené věci. Něco bylo interpretováno tak, jak jsem to myslel, ale byly tam samozřejmě i chyby. Pokud se dá, snažím se do mých textů vždy dostat i určitou dávku propracovanosti. Mám nasledováno velmi mnoho seriálů a filmů a načteno stejné množství knih, takže ty odkazy na osoby nebo události často vyplývají z jejich povahy nebo z jejich příběhu. Musel bys vidět celý Netflix, abys pochopil vše (smích).

 

Ty sis dal po druhém albu dost dlouhou pauzu. Nakolik byla plánována?

Byla plánována jen částečně, vlastně pouze jako krátká pauza na načerpání nových sil a nakonec se mi to trochu prodloužilo (smích). Věděl jsem, že potřebuji na chvíli pauzu. Dobrá období střídala ta špatná a uvnitř jsem začal svádět stále intenzivnější boj s různými, dejme tomu, démony. Dokonce jsem uvažoval, že se na to vyseru úplně. 

 

Tyto myšlenky jsi měl ale už před VRHEKUT. 

Stále mě ale podrželi lidé. Když jsem už viděl, že to nemá smysl, přijdou světlé momenty, které tomu ten smysl vždy dají. 

 

Jak vypadá taková pauza? Jednoduše netvoříš a čekáš, co se stane? Dá se to nazvat taktikou?

To určitě ne, neseděl jsem doma a nečekal jsem na svou hvězdnou chvíli. Určitě to nebyla z mé strany žádná napoleonská strategie. Cítil jsem se vypsaný, vždyť jsem za krátké období napsal v té době asi 60 tracků. Podle mě je pauza zcela normální jev v životě hudebníka, umělce, spisovatele, atd. I když u nás když vydáš album, tak se tě fanoušci ptají, kdy bude další. To je nejrychlejší cesta do pekla. 

 

Dříve jsem se snažil věnovat čas sobě a svým problémům, dával jsem si do pořádku věci v hlavě a to, co se stane v rámci hudby nebo kariéry jsem neřešil. Potřeboval jsem i odstup i čas na nové zážitky a vzpomínky. Ale čím déle jsi ticho, tím si začneš více a více uvědomovat, že bude problém se vrátit a pak už jen padáš hlouběji a hlouběji do toho. V dnešní rychlé době platí, že musíš být stále na očích, musíš být „online“ a vydávat.

 

V tvém případě to ale tak nebylo, soudě podle čísel, které máme možnost vidět. 

Měl jsem pocit, že fanoušci, kteří vyrůstali na HYPE už zestárli, stejně jako ti, kteří poslouchali VRHEKUT. V podstatě v tom mezidobí jsem vydal jen jednu starou šuplíkovku na Špeciálově albu a dal jsem asi jen jeden nebo dva featy. A za to že mám nyní skvělá čísla na novém albu mohu děkovat jen a jen lidem, že mi prostě zůstali věrní, čehož si velmi vážím. 

 

Tam měl být i Rytmus, že? 

Ano, pouštěli jsme si to vícekrát v autě, už i psal tuším do toho, ale když jsem vydal Silent Hill, tak mi řekl, že on by raději šel do spolupráce se mnou na něčem podobném moodovém a hlubším. 

 

Teď jsi ho volal na album? 

Přemýšlel jsem nad tím, tak jako vždy, jakou cestou se vyberu v rámci hostů na albu, ale nakonec jsem mu neposlal žádný track. Pevně věřím, že se brzy setkáme už konečně na nějakém tracku.

 

Pil C: Nezmenil som sa, rožok s kečupom a so syrom z mikrovlnky budem jesť pokojne celý rok (Rozhovor)

 

Jaký byl první impuls, že je pauze konec? 

Sám nad tím přemýšlím. Myslím, že tím úplně prvním impulzem byl track RBMK. Ani ne, když jsem to psal, ale až když jsme to nahráli. Pustili jsme si to a tehdy jsme se všichni ve studiu shodli, že ok, to se podařilo, splňuje to naše nároky, pojďme dál. Podobně při VRHEKUTE byl impulzem Silent Hill, kdy jsem si po nahrání řekl, že jdu do toho naplno. 

 

Tys na sociálních sítích psal, že to album je důležité poslouchat jako celek. Proč si mám poslechnout 2086 skladbu po skladbě od první až po poslední?

Měl jsem velmi mnoho verzí řazení tracklistingu. Fakt asi dva týdny jsem si nad tím lámal hlavu, zkoušel, přehazoval, pouštěl, dokud jsem s tím nebyl spokojen. Současné seřazení je nejlepší logicky, příběhově, atmosféricky i emocionálně. 

 

Co se dozvím, když si to poslechnu takto? 

Určité věci jsou dělány v návaznosti na sebe. Pokud si to pustíš jinak, přijdeš o některé momenty. Například první track Modriny končí skitem, jak mě Teo (pozn. red. Joe Trendy) budí. V dalším tracku je můj storytelling z Vegas, kde jsme byli spolu a celé to tam prožili bok po boku. Celé to zapadá do sebe. Postupně to celé naběhne a stejně jako v běžném životě, tak i zde jsi chvíli nahoře, chvíli dole, ale nikdy vlastně nevíš, na čem jsi. Prostřídají se ti nálady. V jeden moment utrácíš tisíce v klubu a za chvíli tě srazí na kolena deprese, tak jako v běžném životě. Bum, zkrat a jsi v temnotě.

 

Vadí mi, když někdo rapuje „na první“. Vadí mi prvoplánovost, neschopnost být inovativní a vadí mi, když se někdo na rapu přiživuje

 

A jak to končí, odkazuje na začátek něčeho dalšího? 

Konec je nový začátek, si zabil (smích).

 

To mě nenapadlo (smích). 

Končí to skladbou Tony Stark. Je to zároveň odkaz na předešlý projekt, kde byl Tony Soprano, mám rád symboliku. Tony S.

 

Tony S. si zabil, bude na dalším albu Tono Suchota? 

To mě nenapadlo (smích). Každopádně, Tony Stark je reference na posledních Avengers, kde jsme se loučili s Tonym, no a moje úplně poslední slova na albu jsou „už ať jsem pryč“. To je možná odpověď na mnoho otázek, které jsi mi položil předtím. Není náhoda, že je tento track úplně poslední.

 

 

Pojďme k jednotlivým trackům. Myslíš si, že posluchači rozumějí, o čem je Peroxid 3? Mám na mysli, jestli vědí, kdo je Kováčik a Fico a podobně. 

Možná mi nejde o to, aby rozuměli, nevadí mi to, když nerozumí. Účel bude pro mě splněn tehdy, když někoho donutím, aby si alespoň něco vyhledal a zjistil v případě, že nemá přehled. Stačí mi, že se nad tím posluchači zamyslí, neboť mnoho z nich má dnes apatii k politice a věcem, co se zde dějí. 

 

A jak vnímáš obecný názor, že se nemá rapovat o politice, který razí například Separ?

 

Článek můžeš dočíst jen s aktivním REFRESHER+
VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 99.00 Kč měsíčně

Co se dozvíš po odemknutí?

 • Zda si Pil C myslí, že Separ nemá pravdu;
 • jaká je Pil Cho verze příběhu o skladbě Flexim ako Gott, do kterého jsou zapleteni i Haha Crew a Ego;
 • kolik tisíc korun stál videoklip ke snippetu;
 • proč si Pil C myslí, že beefy scéně vůbec nepomáhají;
 • jaký je jeho názor na kauzu kolem kradení beatů;
 • co si Pil C myslí o Gogovi, se kterým měl před časem vyhrocený konflikt.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Gameshit Tagy: rozhovor, pil c, comebackgang, cbg
Ohodnoť článek
21
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.