Vědci zabývající se genetikou zvířat představují vzorec, který by měl skoro přesně reflektovat věk psa v lidských letech. Věk se ale může lišit na základě plemene.
Říká se, že pokud chceme vypočítat věk psa v „lidských letech“, měli bychom jeho skutečný věk vynásobit číslem 7. Vědci z Biorxiv zjistili, že vzorec není tak jednoduchý, zároveň z jejich výzkumu vyplývá, že výrazně záleží i na plemeni, informuje SME.
Nejdéle prý žijí čivavy, které se mohou dožít až 20 let, naopak bordeauxské dogy umírají v průměru po 5 až 8 letech.
Vědci zabývající se genetikou zvířat zjistili, že podobně jako lidé, i psi procházejí milníky v souvislosti s věkem, jako například růst zubů, puberta nebo dospělost.
Nový vzorec pro výpočet psího věku se podařilo odborníkům sestavit na základě zkoumání DNA lidí i psů. Vědci zatím zveřejnili jen vzorec, který by měl co nejpřesněji určit věk labradorů. Výzkumu se zúčastnilo 104 psů tohoto plemene a 320 lidí, na základě čehož byl vyvozen vzorec – věk psa v lidských letech = 16*ln+31.
Písmenka „ln“ ve vzorci jsou logaritmus, který si můžete snadno určit na stránce rapidtables.com. Stačí zadat věk psa, zmáčknout „calculate“ a výsledné číslo použít ve výše uvedeném vzorci.
Na základě zjištění můžeme určit, že čtyřletý labrador má věk přibližně 53 lidských let. Výzkumníci z Kalifornské univerzity v San Diegu tvrdí, že není možné generalizovat tento vzorec na všechna plemena, je však možné, že v dohledné době se jim podaří objevit klíč k univerzálnějšímu vzorci.