Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) vydala zprávu, ze které vyplývá rostoucí zájem o změnu pohlaví.
Počet pacientů, u nichž je trvalý nesoulad mezi psychickým a fyzickým pohlavím, se rok od roku zvyšuje. Tvrdí to nejnovější zpráva Fakultní nemocnice Brno. Zdravotnické zařízení v roce 2018 indikovalo prakticky dvojnásobné množství nových pacientů než v roce 2012.
Přestože odborníci na Sexuologickém oddělení FN Brno evidují větší zájem pacientů o změnu pohlaví, příčiny vzniku transsexualismu jim nejsou úplně známy. „Zkoumají se vlivy genetiky, některých hormonů v průběhu nitroděložního života, kdy se vyvíjí mozek, jehož součástí jsou centra pro pohlavní identifikaci i sexuální orientaci, určitý podíl může mít i prostředí, ve kterém člověk vyrůstá,“ vysvětlila postup lékařů primářka sexuologického oddělení MUDr. Petra Sejbalová.
Celý proces přeměny je velice náročný, a to jak diagnosticky, tak také terapeuticky. Pacient musí projít různými vyšetřeními u specializovaných odborníků (psychiatr, sexuolog, psycholog, endokrinolog, gynekolog nebo urolog), a trvá dva roky, než si může zažádat u komise Ministerstva zdravotnictví o povolení k operaci přeměny pohlaví.
Přesto se tento náročný proces rozhodují podstoupit čím dál tím větší počty pacientů. A to nejen těch dospělých. Například žadatelů o změnu pohlaví do 18 let bylo minulý rok nejvíc za posledních šest let a poprvé dosáhli dvojciferného čísla – 11. V tomto věku se prý jedná hlavně o pacienty, kteří se narodili jako ženy a cítí se být muži.
Dohromady bylo v roce 2018 48 nových pacientů, což je prakticky dvakrát víc než v roce 2012 (25). Letos (do září 2019) se rozhodlo změnu podstoupit už 146 lidí, což je jen o deset méně než za celý minulý rok.
Proces přeměny má čtyři fáze – diagnostický proces, hormonální terapie, operační zákrok a pooperační péče, která trvá až do konce pacientova života. Cílem této přeměny je dosažení fyzického klidu ve své genderové roli, s čímž se pojí také klid duševní.