Jaderné elektrárny jsou nebezpečné a energii umíme ve 21. století získat i jinak. Kde však skončí radioaktivní materiál?
Mnoho vyspělých zemí momentálně přemýšlí nad tím, jak nahradit energii z jaderných elektráren.
Německo má diametrálně odlišný problém. Chystá se postupně zrušit všechny jaderné elektrárny v zemi a momentálně řeší, co udělá s radioaktivním odpadem. Kam Němci odklidí 28 000 metrů krychlových smrtícího materiálu? Odpověď ještě nemají, píše CNN.
Musí najít místo, kde takové množství odpadu nebude ničit zdraví a ani planetu. Místo musí být mimo pevninu, bez podzemních vod a zemětřesení. Mohlo by totiž dojít k úniku. No a protože tam musí zůstat miliony let, musí si to vědci pořádně promyslet.
Dva tisíce kontejnerů odpadu není málo. Pokud si vzpomeneš na úspěšný seriálový hit Chernobyl od HBO, zřejmě ti je jasné, že vyřešit tento problém bude vcelku složité a zdlouhavé. Už jen přeprava takového materiálu je životu nebezpečná, o manipulaci se snad ani nemusíme bavit.
Němci poslední jadernou elektrárnu plánují zavřít do roku 2022 a do roku 2031 mají v plánu najít „hřbitov“ pro radioaktivní odpad. Nazvali to konečným úložištěm. Momentálně je radioaktivní odpad vysoké úrovně uložen v blízkosti elektrárny, odkud pochází.
Ve Finsku tento problém řešili tak, že odpad uložili hluboko do země se žulovým základem. Německo však takové žulové oblasti nemá, základem budou muset být tedy jiné horniny. Proces přemisťování odpadu by měl podle odhadů skončit mezi lety 2130 až 2170. Tehdy bude úložiště zapečetěno.