Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
News

Epidemie koronaviru dorazila do Evropy. Jak se před nákazou chránit?

Situace zatím není ani zdaleka tak vážná jako v případě epidemie SARS mezi lety 2002 až 2003.

Matej Krajčovič
24. 1. 2020 16:39 Čas čtení: 2:41
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
3
Matej Krajčovič
24. 1. 2020 16:39
Čas čtení: 2:41

Epidemie koronaviru dorazila do Evropy. Jak se před nákazou chránit?

Situace zatím není ani zdaleka tak vážná jako v případě epidemie SARS mezi lety 2002 až 2003.

Matej Krajčovič
24. leden 2020, 16:39
Čas čtení: 2:41
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Titulky zpráv aktuálně plní nový koronavirus, který se šíří z člověka na člověka. Nakaženým způsobuje horečku, kašel a dýchací problémy, přičemž k dnešnímu dni bylo potvrzeno 56 obětí. V Evropě se již nákaza objevila ve Francii, kde hlásí tří pacienty. V Austrálii se virem zatím nakazila jedna osoba.

 

Koronavirus 2019-nCoV má být podobný viru SARS (akutní respirační syndrom), který v letech 2002 až 2003 zabil 774 lidí. I to znásobuje možné obavy. 

 

Podle více zdrojů a tvrzení odborníků je však zatím jakákoliv panika přehnaná a situace je relativně pod kontrolou.

Zatím se prý bát nemusíme

56 mrtvých z celkového množství 1975 případů v Číně znamená úmrtnost méně než 3 procenta. Úmrtnost na SARS byla 9,6 % a tvrdá statistika všech běžných chřipkových onemocnění je také více než dvojnásobná, zejména u starších osob.

 

Země Nakažení Úmrtí
Čína 1975 56
Thajsko 8 0
Singapur 4 0
Francie 3 0
Tchaj-wan 3 0
Hong Kong 5 0
Macao 5 0
Japonsko 3 0
Jižní Korea 3 0
Vietnam 2 0
Austrálie 4 0
USA 3 0
Malajsie 4 0
Nepál 1 0

 

Virus vypukl v čínském městě Wu-chan, zřejmě na jednom z trhů plných typických lokálních pochoutek včetně ptačích vajec, hlodavců a jiných zvláštností, které Evropané na své talíře obvykle nedávají. 

 

Podle CNN mohou být zdrojem nákazy netopýři, respektive had známý jako bungar proužkovaný (bungarus fasciatus), který v divočině často netopýry loví a na trhu ve Wu-chanu ho prodávali.

 

 

Trh úřady okamžitě uzavřely a dezinfikovaly. Vláda dokonce uzavřela celé město Wu-chan, přesněji zastavila metro, autobusové linky a pro pasažéry směrem ven i letiště a vlakové nádraží.

 

Jedenáctimilionové město totiž leží v polovině cesty mezi metropolemi Šanghaj, Guangzhou (vstupní brána do Hong Kongu) a Peking. 

 

 

Přestože záběry z opuštěného města duchů, kde na klíčových místech stojí pouze policisté, působí děsivě a nemusel by se za ně stydět žádný katastrofický film, západní odborníci Čínu za tyto kroky chválí. 

 

Proti viru zatím neexistuje lék a v nemocnicích se léčí pouze příznaky (horečka a doprovázející infekce). Izolování nakažených a zabránění tomu, aby se virus šířil dále, je tedy nejlepším řešením.

 

U velké části nakažených symptomy zmizí a vyléčí se. Kontrola na letištích zas napomůže tomu, aby infikované osoby odvezli do karantény a nemocnic. 

 

Ve Wu-chanu dokonce začali stavět novou nemocnici, kde by měli připravit tisíc lůžek pro pacienty. Budovu z prefabrikovaných desek chtějí místní dokončit za méně než sedm dní.

 

Čínsky koronavírus je vraj zatiaľ pod kontrolou. Treba sa nákazy báť?
Zdroj: TASR/AP

 

V případě epidemie SARS Čína k prevenci přistoupila laxně, státním médiím o ní zakazovala informovat a Mezinárodní zdravotnickou organizaci WHO informovala až po téměř třech měsících.

 

V případě koronaviru z Wu-chanu se to podařilo za 23 dní, včetně identifikace viru a zjištění, že se situace dostala do stavu epidemie.

 

Co můžeš dělat, aby ses chránil?

Ve Wu-chan je situace komplikovaná. V pátek rozšířili uzavírku i na 12 dalších měst a omezení cestování se tak již týká až 35 milionů Číňanů.

 

New York Times ukázaly videa, na kterých je vidět, že nemocnice ve Wu-Chanu jsou přeplněné a také český student, který se aktuálně ve městě nachází, pro REFRESHER potvrdil, že mezi obyvateli narůstá pocit paniky. Úřady a školy jim doporučují nosit roušky, případně zůstat doma. Ceny potravin v obchodech rostou.

 

 

 

 

Čínsky koronavírus je vraj zatiaľ pod kontrolou. Treba sa nákazy báť?
Zdroj: TASR/AP

 

Osoby, které z oblasti přilétají  do Česka, by měli kontrolovat už na letištích alespoň skenery teplot. V případě podezření, že by virus z Číny přenesli do dalších zemí, je dají do karantény spolu s jejich příbuznými. 

 

Web Shanghauist však upozorňuje na to, že někteří nakažení virem 2019-nCoV horečku nedostali. Kontrola lidí přicházejících z postižených oblastí se přitom téměř výhradně spoléhá na skenování teploty bezdotykovými teploměry, nemusí být tedy zcela účinná. 

 

Můžeme jen doufat, že čínské úřady situaci zvládnou a izolace míst či samotného Wu-chanu povede k potlačení šíření koronaviru. Okolní země a WHO budou připraveny pomoci, minimálně potravinami, vodou nebo lékařským personálem. 

 

Čínsky koronavírus je vraj zatiaľ pod kontrolou. Treba sa nákazy báť?
Zdroj: TASR/AP

 

Osoby, které v oblasti byly nebo přišly do styku s lidmi z postižené provincie, by měli sledovat svůj organismus. Příznaky podobné chřipce znáš (bolest hlavy, teplota a dýchací problémy) a v případě jejich nástupu je třeba hned navštívit lékaře.

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: cdc.gov, cnn.com, nytimes.com, businessinsider.comNáhledový obrázek: TASR/AP
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
včera v 20:03
včera v 19:40
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.