Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Na stole ještě není téměř žádná finální dohoda, klíčový tedy zůstává až 31. prosinec 2020.
Referendum, ve kterém 51,9 % zúčastněných Britů po ostré kampani rozhodlo o tom, že by jejich země měla vystoupit z Evropské unie, proběhlo už 23. června 2016.
Ačkoliv výsledky hlasování občanů podle britských zákonů nejsou pro vládu nijak právně závazné a dvě největší parlamentní strany setrvání v Unii v té době podporovaly nebo se vyjadřovaly neutrálně, vládnoucí politici se hlas veřejnosti po referendu rozhodli respektovat.
Bezprecedentní odchod některého členského státu si však vyžádal dlouhou sérii jednání. Britové proto Evropskou unii oficiálně opouštějí až teď. Opět jen 27 členů bude mít Unie přesně od půlnoci 31. ledna. Ve Spojeném království to bude ještě v pátek od 11 hodin večer, kvůli časovému posunu.
V tomto článku si přečteš:
Co všechno se změní po 31. lednu 2020, kdy Británie definitivně odejde z EU
Jak to bude s cestováním do Londýna a ostatních míst ve Velké Británii
Co dělat, když v zemi studuješ nebo pracuješ a chceš tam zůstat
Zatím vše po starém
Brexitu předcházela náročné jednání bývalé premiérky Theresa May a aktuálního premiéra Borise Johnsona s představiteli Evropské unie. Ty ještě v žádném případě nedospěly k žádnému definitivnímu závěru.
31. leden 2020 proto znamená jen formální odchod, protože pár dní předtím britský premiér podepsal a následně Evropský parlament odhlasoval „dohodu o vystoupení“.
Před budov EU už nebude britská vlajka a parlament opustí britští poslanci, ale život bude v zásadě pokračovat úplně stejně. Už v sobotu totiž začne tzv. přechodné období, které má platit minimálně do 31. prosince 2020.
Během něj bude Velká Británie dodržovat všechny dohody úplně stejně, jako to dělala dosud, nebo jak to dělá i Česko. Teprve v tomto období mají politici dohodnout, jak bude vše reálně vypadat. No a pokud jednání půjdou tak jako dosud, je jasné, že ani konec roku nemusí být finální a přechodné období by mohli prodloužit o dalších 12 nebo až 24 měsíců.
Kontroly na hranicích? Tak jako doteď, respektive s pasem
V rámci Evropské unie, respektive Schengenského prostoru jsme zvyklí na volný pohyb osob. Do Rakouska, Česka, Maďarska či kamkoli dále můžeš projet, aniž by tě zastavily hraniční kontroly. Hranici dokonce můžeš překročit kdekoliv, klidně na lesním chodníku nebo uprostřed pole.
Velká Británie ani Irsko však nikdy součástí Schengenské dohody nebyly. Po příletu nebo příjezdu do Británie či Irska jsi vždy musel ukázat alespoň evropský občanský průkaz, ale úřady vždy doporučovaly nosit raději pas.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak se ztíží příchod studentů a zaměstnanců do země po Brexitu
Proč je důležitější až datum 31. prosince 2020
Jak si vysvětlit pojem „přechodné období“ a zda se během něj budeš moci spolehnout například na datový roaming bez poplatků
Po Brexite to platí ještě více, české Ministerstvo zahraničí upozorňuje, že použití občanky i pasu už stačit nemusí. Proto zbytečně neriskuj.
Krátkodobého pobytu do 3 měsíců se netýkají žádná víza ani nic podobného, pas tedy pokryje téměř všechny běžné cesty Čechů na dovolenou, za přáteli nebo služebními povinnostmi.
Problém může nastat spíše při cestě mezi Irskem (které zůstane členem EU) a Severním Irskem (které po Brexitu z EU vystoupí). Tyto země totiž dnes žádné vzájemné kontroly nemají a v zájmu všech zúčastněných je, aby to tak i zůstalo. Komplikace se však týkají spíše zboží než lidí, takže tě to příliš zajímat nemusí.
Teoreticky by v budoucnu mohlo situaci zkomplikovat Skotsko. Většina obyvatel tam v referendu hlasovala za setrvání (Remain). Premiérka Nicola Sturgeon zůstává proevropská a bojuje za prohlášení dalšího referenda, které by rozhodlo o možnosti vystoupení Skotska z Velké Británie. Oblast by se tak mohla vrátit do EU, ale referendum by musela vyhlásit vláda v Londýně. To však premiér Spojeného království již Boris Johnson odmítl.
Minimálně do konce roku 2020 zůstane vše po starém i při objednávkách z online obchodů. Británie zatím nezavedla cla ani jiné finanční zátěže při přepravě zboží přes hranice a mělo by to tak zůstat až do podpisu obchodní dohody, kterou Británie s EU vyjedná v přechodném období.
Týká se to i mimořádně nízké ceny volání a surfování na internetu v zahraničí. Operátoři nebudou zpoplatňovat ani datový roaming.
Češi, kteří už ve Velké Británii studují nebo pracují
Pokud v Británii studuješ nebo pracuješ, nemusíš v souvislosti s Brexitem podléhat panice. Ministerstvo zahraničních věcí informuje, že v zemi budeš moci zůstat i po 31. prosinci 2020.
Musíš se ale zaregistrovat v pobytových schématech pro občany EU nebo anglicky EU Settlement Scheme. Formulář najdeš na oficiálních stránkách gov.uk. Registrace je zdarma a protože místní e-Goverment funguje trochu jinak než ten náš, všechno vyřešíš i přes appku pro iOS nebo Android.
Pokud již ve Spojeném království žiješ více než 5 let, dostaneš status trvalého pobytu (settled status). Pokud je to méně než 5 let, dostaneš status před získáním pobytu (pro-settled status).
V obou případech však budeš moci v zemi zůstat i po 31. prosinci 2020 a nadále zde studovat nebo pracovat. Pokyny jsou dostupné i v češtině.
Co když chceš přijít až po Brexitu (31. lednu 2020)
Vystoupení z Evropské unie ale zkomplikuje plány všem, kteří budou chtít v Británii pracovat nebo navštěvovat jejich školy za rok.
Ti budou omezení maximálním limitem pobytu v délce 3 měsíců. Tato doba odděluje rekreanty a návštěvníky od osob, které žijí v zemi dlouhodobě. Pokud budeš chtít na Ostrovech zůstat déle, budeš muset požádat o povolení k setrvání v zemi. Teprve potom tam budeš moci pracovat a žít. Povolení ale dostaneš maximálně na tři roky, pak se budeš muset ucházet o status usazené osoby, ale podle zcela nového imigračního zákona.
Mnohé firmy se proto rozhodly, že nebudou čekat na to, jakou obchodní dohodu země s EU vyjedná, a jak velké cla bude nutné platit při dovozu a vývozu zboží. Nechtějí ani absolvovat povinnosti navíc při registraci svých zaměstnanců z jiných zemí.
Deníky Independent nebo bulvární Metro začaly sepisovat seznam společností, které již zemi opustily nebo plánují snížit objem svého působení v ní.
Automobilky Honda, Nissan a Toyota či dodavatelé jako Michelin přesouvají nebo zvažují přesun výroby jinam, aby se chránily před očekávanými cly na své produkty. V pozoru jsou i banky UBS a HSBC. Očekávají totiž, že finanční pravidla po 31. prosinci 2020 obchodování Británie a EU zkomplikují.
Je tedy možné, že i práce v Anglii, Skotsku či Severním Irsku bude pro Evropany o něco méně.