Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Virus už v čínských kinech způsobil miliardovou ztrátu.
Koronavirus Covid-19 v Číně způsobil rozsáhlé důsledky pro každodenní fungování země. Platí to i pro síť kinosálů. V posledních letech narostla popularita kinematografie neuvěřitelným tempem a lidé chodí do kin stále častěji. Vláda a soukromé korporace podporují výstavbu velkého počtu kin a diváci rádi chodí na čínské blockbustery. Místní trháky a fantasy vydělávají i stovky milionů dolarů.
Do Číny se postupně natlačil i Hollywood. Tržby v zemi mu přinášejí desítky milionů navíc. Nebýt premiér v Číně, mnohé blockbustery by se nedostaly do zelených čísel. Čína je totiž v současnosti druhým největším filmovým trhem na světě a odhaduje se, že brzy předstihne v množství tržeb z kin i samotné USA. V roce 2020 se jim to ale kvůli koronaviru Covid-19 určitě nepodaří.
Číňané nejenže chodí více do kina, navíc, zatímco v roce 2015 bylo v zemi 31 627 kinosálů, v roce 2019 to již bylo 66 028 (podle webu Statista.com a webu AsiaTimes). V roce 2017 již překonali USA a stali se zemí s největším počtem kin na světě.
25. ledna 2020 začal Čínský nový rok. V tomto období chodí do kin velké množství lidí. Kvůli narůstajícímu nebezpečí koronaviru Covid-19 se sítě kin, distributoři a producenti dohodli na zrušení všech promítání. Následně kina zavřeli a neotevřeli je dodnes. Spekuluje se, že o tom rozhodla přímo tamní vláda.
Podle Variety se odhadovalo, že ještě před posledním lednovým víkendem byly prodány vstupenky v hodnotě 77 milionů dolarů. Pro srovnání, loni během stejných 7 dní čínská kina vydělala 836 milionů dolarů. Pomalu ruší i očekávané, budoucí premiéry. Oficiálně například zrušili dubnovou premiéru Jamese Bonda s podtitulem No Time To Die.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Kdy by mohla přijít nová bondovka do čínských kin
Jaké ztráty utrpěli čínští provozovatelé kin
Jak mohou uzavřená čínská kina ovlivnit tržby filmů
Jak Čína omezuje premiéry hollywoodských trháků a jak studia omezení obcházejí
Poslední bondovka s názvem Spectre v Číně vydělala 84 milionů, přičemž až 65 milionů z toho během zahajovacího víkendu. Jde o druhé nejsilnější zahraniční teritorium pro film Spectre a také nejsilnější výdělek v Číně z celé série. Očekávalo se, že No Time To Die tato čísla pokoří.
U nás zatím odložení nového Bonda nehrozí. Můžeme se tak pokochat krásou Any de Armas v novém televizním spotu a těšit se na dubnovou premiéru. Mimochodem, režisér Cary Fukunaga ji obsadil, jakmile se stal režisérem snímku. Postavu Palomy vytvořil speciálně pro ni.
Premiéry v Číně nebyly úplně zrušeny, ale odsunuty. Nicméně, i kdyby se kina otevřela včas do premiéry nového Jamese Bonda, herci a tvůrci už nestihnou přijít na promo tour, což negativně ovlivní tržby. Hovoříme tak o čisté ztrátě v podobě stovek milionů dolarů.
Pozastavení činnosti kin bude mít dopad i na celoroční plánování premiér, dlouhodobou kvalitu produkce a zdravý finanční byznys. Akcie největšího distributora filmů a kin v Číně (Wanda Group a její Wanda Cinemas) se od 17. ledna propadly o 25 %, informuje server Fortune.
Business Insider zase přišel se zprávou, že celkové ztráty kinematografického průmyslu v Číně za rok 2020 budou ve výši 1 miliardy dolarů. Letos navíc nemělo do kin přijít tolik velkých blockbusterů jako v minulém roce. Společně s těmito ztrátami to bude oproti minulému roku znamenat velký propad. Logicky se tak čínský sen o překonání tržeb v USA rozpadá.
Oddálení premiér pravděpodobně vytvoří ještě jeden velký problém. Jako příklad uvedeme komiksovku Black Widow od Marvelu. Ta může dorazit do čínských kin v době, kdy už bude snímek na internetu v plné kvalitě. Nastane tak velká vlna pirátství. Čína vždy upřednostní domácí filmy, a tak jim na tom nebude záležet. Stahovat z internetu se budou jen zahraniční a hollywoodské trháky.
Ty totiž budou mít premiéru všude ve světě měsíce před tím, než se dostanou do Číny. Reálné je i to, že všude ve světě vyjdou i na fyzických nosičích (Blu-ray, DVD) spíše než v tamních kinech. Logicky, čínský divák si raději zhlédne očekávaný velkofilm zdarma, například v červnu, než by zaplatil za kino a uvidí ho až v červenci či v srpnu. To nebude platit pro čínské trháky, neboť budou poprvé mít premiéru doma. K jejich pirátským kopiím se tak před premiérami nikdo nedostane.
Je možné, že v čínských kinech se sníží i počet promítaných hollywoodských projektů, aby mohli mít premiéru vlastní trháky. Do roku 2012 se mohlo v tamních kinech promítat jen 20 hollywoodských filmů ročně. Následně číslo narostlo na 34 a v roce 2017 na 44. Také díky tomu přinesly hollywoodské filmy až 36 % z celkových kino tržeb v Číně.
I tyto kvóty se ale dají obcházet a hollywoodská studia to praktikují už celé roky. Spojují se s čínskými producentskými společnostmi, aby si dělila náklady a zisky. Zároveň tak vystupují v Číně jako čínské, ne hollywoodské produkce.
Samostatnou kapitolou jsou pak dceřiné společnosti hollywoodských studií v Číně, které jejich jménem natáčejí filmy na čínském území. Těží z daňových úlev a nemusí se bát o to, že film se nevejde do ročního výběru hollywoodských počinů, které mají premiéru v Číně. Nejde totiž o hollywoodský, ale čínský film (slavným příkladem je Kung Fu Panda 3).
Pro hollywoodské účetní to znamená ztrátu desítek milionů dolarů. A to i přesto, že studia si z prodeje lístků v čínských kinech berou jen 25 %. V jiných zemích je to 39 %, ale z domácích kin (USA a Kanada) mají zase 51 % podíl. Proto jsou domácí tržby nejdůležitější.
Ani obcházení kvót z hlediska původu produkce ale nezaručí studiu, že se film dostane do čínských kin. Známý je případ obou částí Deadpoola. Kvůli extrémnímu násilí a brutalitě řekla Čína studiu Fox rázné ne. Slovy Ryana Reynoldse filmu udělili rating (věkové ohraničení filmu) „Go F*ck Yourself“. Fox tak Deadpoola 2 sestříhal a přetočil tak, aby vyšel v čínských kinech s ratingem PG-13 (pro děti od 13 let).
Doporučujeme se podívat na celé video
Hollywood si už dříve všiml, že čínské publikum dokáže ocenit hvězdy, které jsou ochotné přijet do Číny, aby podpořily film. Herecké hvězdy si tak začaly promo turné pro své největší filmy značně prodlužovat. Mohou navštěvovat čínské metropole a vytvořit kolem filmu větší rozruch. Který herec ale v následujících měsících dobrovolně vycestuje do Číny?
Ztráty pro filmové společnosti nekončí jen u zavřených kin. Následky viru Covid-19 pocítí Disney i kvůli zavření Disneylandu v Hong Kongu či v Šanghaji. Podle zprávy Deadline očekává Disney ztrátu ve výši 175 milionů dolarů, pokud budou oba parky zavřené i jen dva měsíce. Disney má navíc v březnu uvést v kinech po celém světě, včetně Číny, i pixarovku Onward a Mulan. Zdá se však, že i v tomto případě se premiéry odsunou na neurčito.
Právě Mulan, oblíbená čínská hrdinka ve velkolepém fantasy, měla v Číně výrazně zabodovat. Při pohledu na tato čísla a situaci s koronavirem můžeme jen hádat, jaký negativní dopad bude mít nejen na filmový průmysl. A to se už virus začal šířit i v dalších zemích včetně Evropy.