Virus už v čínských kinech způsobil miliardovou ztrátu.
Koronavirus Covid-19 v Číně způsobil rozsáhlé důsledky pro každodenní fungování země. Platí to i pro síť kinosálů. V posledních letech narostla popularita kinematografie neuvěřitelným tempem a lidé chodí do kin stále častěji. Vláda a soukromé korporace podporují výstavbu velkého počtu kin a diváci rádi chodí na čínské blockbustery. Místní trháky a fantasy vydělávají i stovky milionů dolarů.
Do Číny se postupně natlačil i Hollywood. Tržby v zemi mu přinášejí desítky milionů navíc. Nebýt premiér v Číně, mnohé blockbustery by se nedostaly do zelených čísel. Čína je totiž v současnosti druhým největším filmovým trhem na světě a odhaduje se, že brzy předstihne v množství tržeb z kin i samotné USA. V roce 2020 se jim to ale kvůli koronaviru Covid-19 určitě nepodaří.
Číňané nejenže chodí více do kina, navíc, zatímco v roce 2015 bylo v zemi 31 627 kinosálů, v roce 2019 to již bylo 66 028 (podle webu Statista.com a webu AsiaTimes). V roce 2017 již překonali USA a stali se zemí s největším počtem kin na světě.
25. ledna 2020 začal Čínský nový rok. V tomto období chodí do kin velké množství lidí. Kvůli narůstajícímu nebezpečí koronaviru Covid-19 se sítě kin, distributoři a producenti dohodli na zrušení všech promítání. Následně kina zavřeli a neotevřeli je dodnes. Spekuluje se, že o tom rozhodla přímo tamní vláda.
Podle Variety se odhadovalo, že ještě před posledním lednovým víkendem byly prodány vstupenky v hodnotě 77 milionů dolarů. Pro srovnání, loni během stejných 7 dní čínská kina vydělala 836 milionů dolarů. Pomalu ruší i očekávané, budoucí premiéry. Oficiálně například zrušili dubnovou premiéru Jamese Bonda s podtitulem No Time To Die.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Kdy by mohla přijít nová bondovka do čínských kin
- Jaké ztráty utrpěli čínští provozovatelé kin
- Jak mohou uzavřená čínská kina ovlivnit tržby filmů
- Jak Čína omezuje premiéry hollywoodských trháků a jak studia omezení obcházejí
- Proč Disney hrozí větší ztráty než jiným studiím