Vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR a Národního muzea popsali nové druhy kriticky ohrožených žab z Kamerunu.
Skupina českých vědců z Ústavu biologie obratlovců AV ČR a Národního muzea objevila dva nové druhy miniaturních žab – afroskokanů (rod Phrynobatrachus). Týmu, který vedl Václav Gvoždík, se nález povedl v zalesněných horách v subsaharské Africe. Na nálezu se podíleli také odborníci ze Spojených států, Kamerunu a Švýcarska. Akademie věd o tom dnes informovala na svých webových stránkách.
Na pokraji vyhynutí
Nalezené žáby dorůstají velikosti maximálně dvou centimetrů a jsou kriticky ohroženým druhem. Podle vědců jsou na pokraji vyhynutí. Vyskytují se v oblastech přibližně 2 200 metrů nad mořem a k jejich objevení museli vědci využít celé řady speciálních metod.
„Miniaturní velikost nově popsaných žab a malý areál jejich výskytu v odlehlých afrických horách byly hlavními příčinami, proč zůstaly žáby tak dlouho přehlížené. Rovněž najít je v jejich biotopu, husté nízké vegetaci kolem horských potoků, nebylo vůbec jednoduché. Člověk sice slyší jejich tiché kuňkání, ale najít ukryté žabky je náročné,“ vysvětlil šéf vědeckého týmu Václav Gvoždík.
Byl natočen i dokument
Nově objevenými druhy jsou jmenovitě afroskokan tajemný (Phrynobatrachus arcanus) a afroskokan Mbabo (Phrynobatrachus mbabo). Jako důvod jejich ohrožení vědci uvádí takzvanou chytridiomykózu. Jedná se o houbové onemocnění kůže, které bylo zjištěno v posledních letech a pro endemické obojživelníky představuje nebezpečnou hrozbu.
O celé výpravě, během které se povedlo nové druhy žab najít, byl navíc natočen přibližně 45minutový dokument, který je dostupný ke zhlédnutí na YouTube. Zajímavostí je také to, že kromě nalezených miniaturních žab se v oblasti Kamerunu mimo jiné nachází také největší druh žáby, která může vážit až tři kilogramy.