Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 2. 12. 2020 svátek má Blanka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Pod radarem
1
Dominik Vetrák
31. březen 2020, 20:10
Čas čtení: 2:52
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Recenze: Tiger King je nejkontroverznějším dokumentem roku o nájemných vraždách, exotických zvířatech a neuvěřitelných lidech

Netflix vydal dokument Tiger King, který tě přesvědčí o tom, že v USA žijí skutečně neobvyklí lidé.

Dominik Vetrák
31. březen 2020, 20:10
Čas čtení: 2:52
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Netflix má bohaté zkušenosti s dokumenty o skutečných kriminálních případech, zvláště o těch šokujících a bizarních. Za zmínku stojí zejména Making a Murderer či The Keepers.

 

Koncem března vydal další. Nese název Tiger King: Murder, Mayhem and Madness a na internetu rozpoutal mnohé horlivé diskuse. Sedmidílná minisérie se zaměřuje na mnohé kontroverzní postavy v USA, které se věnují chovu exotických zvířat. 

 

 

V jejich čele stojí Joe Exotic, celým jménem Joseph Maldonado-Passage. Vlastní jednu z největších exotických ZOO v USA. Svým návštěvníkům ukazuje stovky tygrů, lvů a jiných nebezpečných zvířat. Mohou si hrát s mláďaty a nakrmit i dospělce. Dokument se zpočátku zabývá klasickými problémy v podobných zařízeních, ale rychle nabere jiný směr.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1462 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
10 nejlepších českých a slovenských filmů z 21. století na Netflixu10 nejlepších českých a slovenských filmů z 21. století na Netflixu
Striptér Henrik: Když tančím na rozlučce se svobodou, je běžné, že mi opilá nevěsta po vystoupení navrhne sex (Rozhovor)Striptér Henrik: Když tančím na rozlučce se svobodou, je běžné, že mi opilá nevěsta po vystoupení navrhne sex (Rozhovor)
Jako jediný na světě byl trpaslíkem i obrem. Ztrácel zrak i sluch a nepomohli mu ani doktořiJako jediný na světě byl trpaslíkem i obrem. Ztrácel zrak i sluch a nepomohli mu ani doktoři
VÍCE

Recenzia: Tiger King je najkontroverznejším dokumentom roka o nájomných vraždách, exotických zvieratách a neuveriteľných ľuďoch
Zdroj: Netflix

Představí další aktéry jako například Bhagavan 'Doc' Antla či Carole Baskin, zakladatelku Big Cat Rescue. Antl má, podobně jako Joe, vlastní ZOO s exotickými zvířaty. Dokument ho ale představuje jako sofistikovanějšího podnikatele, který si dává mnohem větší pozor. Na druhé straně barikády stojí Carole, aktivistka za práva zvířat, která na nich ale také profituje. 

 

Dokument se snaží objektivně podívat na všechny své hlavní aktéry. Ukazuje jejich dobré, ale i špatné úmysly, lidské stránky či chyby, kterých se dopustili a měli by za ně být souzeni. Ať už právním systémem, nebo očima společnosti. Nikdo z nich není nevinný, nikdo z nich se nezachoval humánně (ať už ke zvířatům nebo jiným lidem). 

 

 

Dokument tě rychle namotá přehledem životů těchto bizarních postav, obzvlášť Joe Exotica. Jak už jeho jméno naznačuje, nejde o obyčejného člověka. Joe je homosexuál se dvěma manželi, který chová stovky nebezpečných zvířat a zapojují se do nejvyšší politiky, zpronevěry a pokusu o nájemní vraždu. Seriál přináší v každé epizodě další nečekaný zvrat, ale po 4. epizodě mě to už přestalo bavit.

 

Recenzia: Tiger King je najkontroverznejším dokumentom roka o nájomných vraždách, exotických zvieratách a neuveriteľných ľuďoch
Zdroj: Netflix
 

Až do 3. epizody šlo o zajímavé a místy strhující, překvapující a šokující představení. Jenže ten efekt se časem vytratí, respektive zeslábne. Vzhledem k názory okolí to však vnímám jako subjektivní aspekt, který ostatní diváci mohou vnímat jinak.

 

Dokument je zpracován zajímavým a kvalitním způsobem. Neustále představuje nové důkazy, bizarní události v životech jejich aktérů a také osoby, které se do těchto případů zapojily. Nikdy nevíte, zda přijde další šok nebo jiný zvrat. U těchto lidí je totiž možné všechno.

 

Nemohu se ale zbavit pocitu, že by se hodila kratší stopáž. Některé sekvence bych docela vystřihl. Místy jsem se totiž začínal nudit. Po zhlédnutí 7 epizod během dvou dní mohu usoudit, že jsem na mnoho obsahu už zapomněl. Dokument se někdy snaží i zcela běžné či méně významné scény a události přednášet jako ohromující, což je stále více a více citelnější.

 

 

Jestliže sleduješ zahraniční a obzvláště americká média, dobře víš, jací bizarní a podivní lidé tam žijí. Dobře víš, že na Floridě se dějí neobvyklé věci a lidé tam vykonávají nepředstavitelné hlouposti. Víš, že obyvatelé USA jsou psychicky nastavení úplně někde jinde a zvláště ti z venkovských poměrů života dokáží být exotickými zvířaty sami o sobě. A přitom na zahradě chovají aligátory, tygry a v ledničce mají pár granátů.

 

Recenzia: Tiger King je najkontroverznejším dokumentom roka o nájomných vraždách, exotických zvieratách a neuveriteľných ľuďoch
Zdroj: Netflix

 

Podobných lidí žije v USA celá řada, a tak jsem začal nabývat dojmu, že takových dokumentů tam může vznikat obrovské množství. Může za to hlavně délka seriálu. Po odhalení hlavních šokujících událostí si seriál už nedokáže udržet laťku bizarnosti a spíše se snaží sám sebe předběhnout v tom, co by na tyto lidi vyhrabal a jakým stylem by to mohl prezentovat tak, aby to v neuvěřitelnosti přebilo vše, co ukázali předtím. Prostě jsem měl dojem, že tvůrci až příliš tlačí na pilu. 

 

Poslední 4 epizody jsem sledoval už více méně ze zvědavosti, jak to celé dopadne, a také kvůli objektivitě recenze. Příběhy těchto lidí se mě nedotkly a viním za to tvůrce dokumentu. Nedokázali prodat emoce lidí v dokumentu a příliš málo se zaměřovali i na práva zvířat.

 

 

Poslední 2 minuty seriálu ma emočně zasáhly více než seriál samotný. Asi proto, že těch zvířat ti bude líto mnohem víc než nějakých zbohatlíků zapletených v zločinech a podvodech, kteří bohatnou na tom, že zavírají zvířata do klecí.

 

 

Tiger King je nepochybně skvělou dokumentární prací s bizarními lidmi a velmi netradičním příběhem. V každém díle si pro tebe připraví něco nového a místy šokujícího. První polovinu seriálu hodnotím o něco pozitivněji než tu druhou, ale řekl bych, že za zhlédnutí stojí celá. Jelikož jsem se ale nebavil během celé stopáže a místy jsem se nudil, uděluji slabších sedm bodů z deseti.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Foto: Netflix Tagy: Tiger King
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
6
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.