Násilná vloupačka odstranila ze světa nekorunovaného nástupce velkých rapových jmen z New Yorku. Kdo ví, jaký vliv, formu a drive by nakonec album Pop Smoka Shoot For The Stars Aim For The Moon mělo, kdyby v únoru nezemřel.
Únor 2020. Svět netuší, co ho za pár dnů čeká. Prozatím se ale všude žije poměrně normálně, není proto nijak zvláštní, že americký hiphop v poklidu očekává zajímavý projekt. Na začátku měsíce, konkrétně 7. února, vydává vycházející brooklynská hvězda Pop Smoke očekávaný a v pořadí druhý mixtape Meet The Woo 2 a sklízí šílený úspěch. Ten oslavuje ze svého nového pronajatého domu v prokletých hollywoodských kopcích Los Angeles.
Večer, 19. února, jej ale navštěvují minimálně čtyři maskovaní muži. Nezvaní. Pop Smoke totiž velice nešikovně prozrazuje svou adresu, načež jej jeho gangsterská minulost dožene i na druhém konci Spojených států. Už jsou slyšet pouhé výstřely. Smoke umírá.
Prakticky půl roku od vydání posledního mixtapu jsme se my, posluchači, dočkali Pop Smokeova debutového alba. Tyto projekty mají vždy velice trpkou příchuť. V případě Shoot For The Stars Aim For The Moon o to větší, jelikož je výtvorem člověka, který se měl stát ikonou. Projektu věřili všichni. Měl se stát tím, co oddělí jeho život plný zbraní, drog a pouličních přestřelek od pozlátka vyvstávajícího z tučného šeku nahrávacích společností. Osud tomu tak ale nechtěl.
Snad se Pop Smoke culí ze své nebeské haciendy. Label za něj poskládal poměrně ucházející debutový projekt, který ale, vzhledem k jeho absenci, v jistých aspektech citelně strádá. Album si rozebereme, nicméně všechno je třeba vzít hezky popořádku.
Historie nás učí, že spojkou mezi Spojenými státy a Evropou byl odjakživa New York. Nejprve lodní dopravu s britskými tyrany vystřídaly zaoceánské parníky s imigranty z Francie, Itálie a zbytku starého kontinentu, na což navázala letecká doprava. Import do Ameriky se nezastavil ani dnes, přestože už, v některých případech naštěstí, nemusíme mluvit pouze o zboží a lidech.
Země za velkou louží má nepopiratelně silný kulturní vliv na zbytek světa. Ano, narážím i na vznik hiphopu, který, můžeš hádat dvakrát, se zrodil taktéž v New Yorku. Big Apple je ale přes svou jedinečnost i dnes takovým evropským ostrůvkem v jinak „nezávislé“ Americe – v drtivé většině bývá první zastávkou pro Evropany, nikde jinde se v USA nepoužívá tak moc Facebook, a hlavně se nechává ovlivňovat transatlantickými směry.
Pop Smoke byl živoucím důkazem. Dvacetiletý Afroameričan, gangster, který začal velice brzo dealovat drogy, byl členem takzvaného The Woo, newyorkské aliance Crips a Bloods. Těžký život amerického teenagera mu „zpříjemnily“ až nepoctivě vydělané peníze, které jej samozřejmě dostávaly do potíží.