Začíná se pátrat po příčinách exploze, záchranáři však zatím určitě nenašli ani všechny oběti.
Masivní exploze v Bejrútu, hlavním městě Libanonu z úterý 4. srpna, si do dnešního dne podle Al Jazeery vyžádala již minimálně 157 obětí a 5 000 zraněných.
Už dnes je jasné, že o její bezprecedentní rozsah se přičinily i samotné úřady. Ty ve skladech v místním přístavu již od roku 2013 držely i 2 750 tun dusičnanu amonného. Do Bejrútu se dostal na lodi, která tam připlula kvůli problémům s motorem, ale společnost, která ji vlastnila, mezitím zbankrotovala.
Ačkoliv celníci na uskladněný a nebezpečný obsah skladů upozorňovali, zůstal tam až do srpna, když ze zatím neznámých příčin v přístavu vypukl požár v místech, kde byla uskladněna i pyrotechnika.
This video of the fire at the warehouse before the explosion shows firefighter team on site at the #Beirut port. Now reports suggest none of them made it back... pic.twitter.com/TlSRocavuX
— Michael A. Horowitz (@michaelh992) August 5, 2020
Právě první, menší požár byl důvodem, proč na přístav namířila své mobilní telefony řada obyvatel Bejrútu. Tehdy však ještě netušili, že o pár minut později budou svědky exploze, v níž už úřadoval i zmíněný dusičnan amonný.
Výbuch měl podle expertů sílu, která je ekvivalentem až 1,1 kilotun TNT. Okamžitě zabil několik zasahujících hasičů v bezprostřední blízkosti a udělal díru do plochy přístavu, kde byl předtím sklad.
Stát zůstala pouze část sila, v níž byly uskladněny zásoby obilí. I budovy v bezprostředním okolí rozmetal výbuch, ale většina z 5 000 osob se zranila na různých místech Bejrútu.
Mohla je odhodit obrovská tlaková vlna, zasypat trosky z poškozených budov či poranit létající sklo, které bylo vyraženo i na budovách v okruhu několika kilometrů.
Právě množství videí, která snímala původní požár a zachytila tak i hlavní výbuch s tlakovou vlnou, je pravděpodobně důvodem, proč se na celém světě bude o výbuchu v Beirútu mluvit ještě dlouhé týdny.
Možná nejlépe jeho energii zachycuje video, kde sonická vlna rozbila boční skla na autě jedoucím několik kilometrů od přístavu a zároveň aktivovala jeho boční airbagy.
There's tons of videos of today's explosion in Beirut, but this is among the most impressive.
— WallStreetBets (@wallstreetbets) August 4, 2020
A car driving a few km away has the windshield blown out. Airbags deployed from the MERE SHOCKWAVE. pic.twitter.com/qgxLZKdO4b
Šok a zásah do životů místních ale zřejmě více znázorňuje klip svatebního fotografa Mahmouda Nakiba, který zachycuje 29letou Israau Seblani, která se usmívá ve svých svatebních šatech.
Na záběrech slyšíš vzdálený prvotní výbuch, pak přijde tlaková vlna, která rozbije všechny skleněné výplně. Zvuk padajícího skla video zachycuje ještě o několik desítek vteřin později. Lidé na záběrech měli štěstí, že byli poměrně dobře chráněni okolními budovami.
Místní nemocnice byly poškozeny také, ostatní se rychle přeplnily krvácejícími lidmi, kteří se dožadovali ošetření řezných ran. Ty, kteří nebyli schopni vyjít na ulici nebo byli zasypání troskami, zřejmě najdou až záchranné týmy o několik dní později.
Na místo přijeli speciálně školení záchranáři z několika zemí, včetně České republiky.
Libanon nyní čeká vyšetřování příčin neštěstí a také odstraňování následků exploze. Z ulic je třeba odstranit poškozená vozidla a zbytky budov, ale větším problémem jsou poškozené domy samotných obyvatel.
Podle prvních odhadů mohlo bez střechy nad hlavou skončit až 300 tisíc z nich, píše Al Jazeera.
Další následky země pocítí v následujících měsících. Poškozených bylo 90 % hotelů, několik nemocnic či 15 tisíc tun obilí. Připomenout je třeba i to, že Libanon má vlastní problémy již dlouhá léta. Je prakticky na hraně občanské války, dopadá na něj ekonomická krize a bojuje s vlastní politickou nestabilitou.