Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
19. září 2020 8:30
Čas čtení 0:40
Matej Krajčovič

Řecko zasáhla bouře silná jako hurikán. Nejvíce postihla známé ostrovy Zakynthos či Kefalonia

NEWS
Uložit Uložené

Řecko zasáhl tzv. medikán. Podobný jev je ve Středozemním moři mimořádně vzácný.

Řecké pobřeží v pátek brzy ráno zasáhl mohutný vítr, který podle CNN v nárazech dosahoval rychlosti až 180 kilometrů za hodinu a odhadovalo se, že spadne až 40 centimetrů srážek.

Typický výraz „hurikán“ však pro tuto bouři použít nelze, toto označení totiž meteorologové používají pouze v případě, že jev vznikne nad moři jihovýchodně od pobřeží USA.

Grécko zasiahol medikán Ianos, vietor dosahoval rýchlosť až 180 km/h
Zdroj: TASR/AP

Správně tak šlo o jeden z „medikánů“, které se obvykle posouvají od západu na východ a jsou v oblastech Středozemního moře poměrně vzácné. Obvykle hrozí spíše záplavami než prudkým větrem.

Mezi nejvíce zasažené ostrovy patřily Kefalonia, Zakynthos a Ithaka, kde padaly stromy, nastaly výpadky elektřiny a potopilo se i několik zakotvených lodí.

Národní meteorologická služba vydávala varování už během čtvrtka, obyvatelé tedy měli možnost se alespoň zčásti připravit. Výpočet škod však zatím není znám, hlouběji do vnitrozemí a oblasti Atén by měl Ianos zasáhnout až v sobotu.

CNN zmiňuje studii, podle níž se obvykle ročně vyskytne jen jeden až dva medikány. Postupné oteplování moří díky klimatickým změnám by však mohlo jejich výskyt zvýšit.

Grécko zasiahol medikán Ianos, vietor dosahoval rýchlosť až 180 km/h
Zdroj: TASR/AP

Domů
Sdílet
Diskuse