Oblek chtějí používat v těžko dostupném terénu. K pacientům, ke kterým by letěli 30 minut, se dostanou za 90 sekund.
V případě záchrany života jde často o sekundy. Běžné sanitky se musí prodírat hustou dopravou a helikoptéra zase nemůže přistávat v lese ani v husté zástavbě.
Jedna z britských leteckých záchranek proto otestovala nový raketový oblek, který by na místo zásahu rychle dopravil alespoň jednoho zdravotníka s dobře vybaveným batohem. Ten by byl schopen poskytnout zraněné osobě první pomoc.
S nápadem přišel přímo ředitel záchranářů. Podle něj by se záchranář v obleku dokázal k pacientovi dopravit za 90 sekund, zatímco chůze zejména v těžkém horském terénu by mu mohla trvat i půl hodiny.
„Měsíčně jsou desítky pacientů v rámci malého, ale komplexního areálu v Lake District. Viděli jsme potřebu. Co jsme nevěděli jistě bylo, jak bude toto fungovat v praxi. Teď jsme to zjistili a je to, zcela upřímně, úžasné,“ řekl Andy Mawson, který má pod palcem oblast na severozápadě Ostrovů.
Testovacím pilotem byl Richard Browning, zakladatel společnosti Gravity Industries, která podobné obleky (jet suits) vyrábí. I on potvrzuje, že největším benefitem je rychlost transportu.
Oblek má dva mini raketové motory pro každou ruku, pilot tedy směr letu reguluje pouze pohybem rukou.