Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 25. 2. 2021 svátek má Liliana

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zdraví
0
Jakub Paulík
16. listopad 2020, 7:11
Čas čtení: 0:52

Dlouhodobý Covid-19 může lidem poškodit orgány. Výjimkou nejsou ani mladí a předtím zdraví lidé

Odborníci u velké části pacientů s dlouhodobým Covidom prokázali poškození orgánů.

Jakub Paulík
16. listopad 2020, 7:11
Čas čtení: 0:52
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

U některých pacientů nakažených koronavirem se příznaky onemocnění Covid-19 prokazují delší dobu. Těmto případům říkáme Long Covid – dlouhodobý Covid. Nová studie Multi-organ impairment in low-risk individuals with long COVID vědců z britských univerzit uvádí, že dlouhodobý Covid možná způsobuje dokonce i u dříve zdravých a mladých jedinců (respektive méně rizikových osob) poškození několika orgánů. 

 

Studie u 200 méně rizikových pacientech (průměrný věk 44 let) s dlouhodobým Covidem naznačila, že téměř 70 % z nich má po 4 měsících od nakažení poruchy na jednom či více orgánech. Ve 25 % případů jde přitom o poškození dvou a více orgánů. Podle kardiologa Amitava Banerjee je ale poškození naštěstí většinou mírné.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1736 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Markéta o paranoidní schizofrenii: Radila jsem americkému prezidentovi, jak má bojovat proti Afghánistánu (Rozhovor)Markéta o paranoidní schizofrenii: Radila jsem americkému prezidentovi, jak má bojovat proti Afghánistánu (Rozhovor)
Dvanáct let v kuse nebyl střízlivý, dnes se závislostí pomáhá druhým. Marek Landa je sedm let abstinentem (Rozhovor)Dvanáct let v kuse nebyl střízlivý, dnes se závislostí pomáhá druhým. Marek Landa je sedm let abstinentem (Rozhovor)
Proč Wanda a Vision mluvili s diváky jako Deadpool? Kdo je ve skutečnosti Agnes a co znamenal tajemný konec epizody?Proč Wanda a Vision mluvili s diváky jako Deadpool? Kdo je ve skutečnosti Agnes a co znamenal tajemný konec epizody?
VÍCE

 

 

Studie ale nedokazuje, že poškození orgánů zapříčinil s jistotou právě dlouhodobý Covid. Orgány žádného z pacientů totiž nebyly zkontrolovány ještě předtím, než u nich vypuklo onemocnění Covid-19. Nemohou proto porovnat, zda se stav orgánů zhoršil až po onemocnění, nebo byl špatný už předtím. Vzhledem k příznivému zdraví a mladému věk vybraných pacientů to ale doktoři považují za nepravděpodobné.

 

Dlouhodobý Covid se dosud v Británii prokázal u přibližně 60 000 pacientů. Takové osoby nejčastěji prožívají zvýšenou únavu, takzvanou mozkovou mlhu, dušnost a bolest. Národní zdravotní služba Spojeného království plánuje pro daný druh pacientů vytvořit přes 40 klinik zaměřených na sledování následků dlouhodobého Covidu. 

 

V současnosti se odborníci snaží objasnit jednotlivé symptomy a „trajektorii onemocnění“. Jejich cílem je pozdější poskytnutí léčby pro pacienty, kterým dlouhodobý Covid mohl poškodit orgány.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: theguardian.com, nhs.ukNáhledový obrázek: TASR/AP/Northwestern Medicine (Ilustračná fotografia) Tagy: orgány, Koronavirus, COVID-19, poškodenie orgánov
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.