Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 22. 6. 2021 svátek má Pavla

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

Zeman chce po BIS, aby mu sepsala informace o operacích ruských špionů a jejich jména. Experti se bojí vyzrazení

Prezident Zeman zadal podle iRozhlasu.cz tři úkoly BIS. Podle expertů ale hrozí, že by se delikátní informace o ruských špionech mohly dostat do špatných rukou.

Vojtěch Vanda
30. listopad 2020, 18:42 Čas čtení: 2:32
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
2
Vojtěch Vanda
30. listopad 2020, 18:42
Čas čtení: 2:32

Zeman chce po BIS, aby mu sepsala informace o operacích ruských špionů a jejich jména. Experti se bojí vyzrazení

Prezident Zeman zadal podle iRozhlasu.cz tři úkoly BIS. Podle expertů ale hrozí, že by se delikátní informace o ruských špionech mohly dostat do špatných rukou.

Vojtěch Vanda
30. listopad 2020, 18:42
Čas čtení: 2:32
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Miloš Zeman komunikoval šéfovi BIS Michalu Koudelkovi prosbu, podle níž by rád získal jisté informace. Ty se mají podle webu iROZHLAS.cz týkat jmen a živých akcí ruských špionů. Experti se nicméně obávají, že pokud by bližší informace o těchto bezpečí státu ohrožujících činnostech byly poskytnuty, mohly by se dostat do nesprávných rukou.

 

 

Koudelka měl žádost od prezidenta dostat na podzim. Využil své pravomoci, díky níž může s vědomím vlády tajnou službu úkolovat. A s jakými požadavky Zeman přišel? Podle zdrojů Radiožurnálu se má jednat o informace o vlivových a infiltračních operacích ruských tajných služeb ohrožující zájmy České republiky. S tím se pojila i žádost o informaci, kdo je hlavou akce, a kteří ruští agenti a jak se na nich podílí.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 2101 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Z dětského sériového vraha se jeho vlastní otec pozvracel. Zabíjet začal už na základní školeZ dětského sériového vraha se jeho vlastní otec pozvracel. Zabíjet začal už na základní škole
I já jsem v životě měla období, kdy jsem nepraktikovala sex. Takové věci může zažívat každý, říká režisérka AsexuaLOVE (Rozhovor)I já jsem v životě měla období, kdy jsem nepraktikovala sex. Takové věci může zažívat každý, říká režisérka AsexuaLOVE (Rozhovor)
Jaký pohled mají na očkování mladí lidé? Chlubí se jím, těší se, vtipkují, ale také podléhají dezinformacímJaký pohled mají na očkování mladí lidé? Chlubí se jím, těší se, vtipkují, ale také podléhají dezinformacím
VÍCE

Druhou žádostí mělo být vysvětlení, kteří konkrétní ruští důstojníci v Česku operují, kteří Češi s nimi spolupracují, a jak ta spolupráce vypadá. Posledním požadavkem měly být detaily k údajnému praní špinavých peněz ruského organizovaného zločinu, na nějž měly upozornit dokumenty z amerického úřadu na potírání finanční kriminality. Zde prezidenta mimo jiné zajímalo, jestli existuje spojení mezi touto činností a ruskými zpravodajci.

 

Experti se ale domnívají, že podání takto detailních informací prezidentovi není úplně na místě. Zpravodajské službě jde v první řadě o uchránění zdrojů svých informací, načež osvětlení podobných informací Zemanovi by mohlo vést k jejich vyzrazení.

 

Rizik je více

Velkým problémem a otazníkem má být také prezidentova pozice. Hlavně z toho pohledu, jakými lidmi se obklopuje. Nutno podotknout, že někteří z nich za sebou nemají bezpečnostní prověrku. Jedním z nich je například hradní kancléř Vratislav Mynář nebo muž nedávno spojovaný s cestou do Moskvy Martin Nejedlý

 

„Je samozřejmě veřejným tajemstvím, že v blízkosti pana prezidenta jsou některé osoby, které mají k ruským zájmům velmi blízko, a z toho hlediska to skutečné může svoji roli hrát,“ sdělil Radiožurnálu bývalý náměstek ředitele pro analytiku a zahraniční styky Úřadu pro zahraniční styky a informace Jan Paďourek, který má za to, že takový požadavek od prezidenta je přinejmenším netradiční.

 

Podle zdrojů Radiožurnálu, jak píše web iROZHLAS.cz, žádost psal někdo, kdo je obeznámen s chodem zpravodajských služeb. Zemanova žádost navíc přichází v době, kdy je sám s BIS ve při. Netají se tím, že se mu vedení služby nelíbí, chová antipatie k šéfovi Koudelkovi, kterého pětkrát nejmenoval generálem, a také pracovníky rozvědky nazval čučkaři, tudíž neschopnými lidmi.

 

Proč tak žádá o delikátní informace zrovna nyní, také není úplně jasné. Hrad Radiožurnálu nepodal žádné informace, které by situaci osvětlily. Oslovení experti se nicméně domnívají, že náhlý požadavek na informace může mít co do činění s tendrem Dukovan, o nějž stojí jak čínská, tak ruská strana, a samotným šéfem BIS.

 

Konkrétně Rusové mají mít velký zájem na tom tendr získat, BIS přitom ve výroční zprávě o spojení ruských zpravodajců a významných ekonomických zakázek varovala.

Situace se bude řešit

Žádost od prezidenta nenechala chladným pouze média. Během pondělí se k situaci vyjádřil i senátor Pavel Fischer na Twitteru. „Prezident uložil BIS úkol ve vztahu k Rusku, jímž může být ohrožena bezpečnost státu,“ napsal. „Parlament má za úkol kontrolovat, (proto) se schází Stálá sněmovní komise pro kontrolu BIS. Budeme o tom neprodleně jednat na senátním výboru pro bezpečnost,“ ujistil své sledující.

 

Schůze komise pro kontrolu BIS, kterou nejspíš svolal sám Koudelka, by měla proběhnout příští týden. Pravděpodobně chce prošetřit, jestli prezident má na tyto informace vůbec právo.

 

 

Na Twitteru reagoval i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek„Prezident České republiky bojuje proti zpravodajské službě svého státu v zájmu cizí velmoci. Nic víc, nic méně. Přesto se ve sněmovně najde výrazná většina, u které mu to projde. Jsme padlý stát a cesta zpět mezi civilizované země bude těžká a dlouhá,“ predikoval.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: FOTO TASR - Martin Baumann
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít