
Hygienik jako diktátor: Mohl by zavírat školy i obchody
Návrh, na jehož základě by hlavní hygienik získal rozsáhlé pravomoci, v pondělí představilo ministerstvo zdravotnictví.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
Ministerstvo zdravotnictví včera představilo návrh na novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, podle nějž by hlavní hygienik získal rozsáhlé pravomoci: sám by mohl zavřít školy, obchody či služby, omezit nebo zakázat nejen hromadné akce, ale i cestování nebo přikázat mimořádné očkování. Opozice tento návrh, o kterém informovaly Novinky, označila za šílený nápad.

„Pokud návrh projde v současné podobě, udělá z hlavního hygienika takového malého diktátora. Myslím, že není správné, aby při vyhlašování omezení, která zasahují do základních práv a svobod, chyběla kontrola ze strany vlády a parlamentu,“ okomentoval návrh ústavní právník Jan Wintr.
Novelou by tak hygienici získali pravomoce k zavírání škol, obchodů, bylo by jim umožněno zakazovat akce a co hůř, mohli by monitorovat i mobily pozitivně nakažených. Šmírování mobilních telefonů je přitom něco, co by podle současně platné legislativy musel schválit soud. „Obecně je sledování údajů bez souhlasu osoby, které se to týká, používáno především pro účely trestního řízení,“ uvedl Jan Wintr.
Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1614 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.
VÍCE O PŘEDPLATNÉMCílem je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného zřídit orgán, který bude vše korigovat tak, aby nebylo nutné mít vyhlášený nouzový stav. „Myslím, že by bylo dobré to projednat řádně. Stav legislativní nouze se používá pro případ, kdy bezprostředně hrozí nějaké hospodářské škody či jsou ohroženy životy občanů. Nyní jsme v nouzovém stavu, a tak zřejmě nepotřebujeme, aby ministerstvo tyto pravomoci získalo v řádu dnů,“ doplnil Wintr s tím, že návrh je v současné podobě nepřijatelný a sám je zvědavý, s čím vláda přijde po připomínkovém řízení.
Proti novele je také opozice, podle které se jedná o naprosto šílený nápad. „Tyto nápady jsou tak šílené, že jde buď o nejapný žert, nebo o přípravu na další výměnu ministra zdravotnictví. Plošná omezení podnikání, shromažďování nebo omezení svobody pohybu musí být schvalována jen pod kontrolou vlády a Sněmovny,“ okomentoval návrh šéf ústavně-právního výboru Sněmovny Marek Benda.
S ním pak souhlasí i Pirát Petr Třešňák: „Ministr Blatný rozhodl zákonem centralizovat správu pod ředitelství hygienické služby a koncentrovat moc mimo jakoukoliv kontrolu. Vznik Velkého bratra, který bude trasovat váš mobilní telefon, by byl značným osekáním osobních svobod. A to, aniž by zákon jasně definoval dohled nebo kontrolu nad takovým šmírováním a zneužitelností dat.“
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
