Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Rok 2020 nám trhy nevezme, řekli jsme si, a rozhodli si je udělat doma.
Ani Mikuláš, ani Advent či dokonce ani vánoční trhy. A pokud ano, tak jen velmi málo. Chce se říct, že si rok 2020 vzal veškerou radost, kterou jsme mohli ke konci roku mít. Nebudeme tu však kvůli tomu vzdychat, za ten rok jsme totiž byli připravení na všechno, a tak jsme si řekli, že pokud my nemůžeme navštívit vánoční trhy, tak trhy navštíví nás. A to levněji.
My totiž máme trhy v našich dvou největších městech v republice zkouknuté. Díky průvodcům trhy v Praze a Brně z roku 2019 ses i ty mohl dozvědět, co se kde prodávalo, kolik tam toho bylo, a hlavně, kolik to stálo. Proto jsme vybrali 6+1 nejoblíbenějších jídel a nápojů, které si Češi rádi dávají na trzích, a rozhodli si je udělat doma.
Jak na to?
Tímto gastrotestem jsme chtěli dokázat, že se vánočních trhů v roce 2020 nemusíme vzdávat, a že to může být i zábava. Stačí se jen držet několika jednoduchých pravidel:
1) jídlo se muselo nacházet na jídelníčcích stánků, které jsme měli z předešlých let dobře zmapovány 2) muselo jít o jídlo tradiční 3) tím, že se obvykle jedná o jídlo či pití, které se dělá ve stáncích, muselo být jednoduché a rychlé na přípravu, aby se dalo (teoreticky, a teoreticky by jich mohlo být klidně i více) připravit za jeden večer po škole nebo po práci 4) na druhou stranu nám šlo také o to, abychom se nepřecpali, tudíž jsme recepty upravili tak, aby z nich vyšly malé porce 5) suroviny, které jsou k tomu potřeba, musely být dostupné v každém malém supermarketu, aby si je mohl udělat opravdu každý 6) z receptů by se měla najíst a napít celá rodina – od nejmenších dětí až po lidi v důchodovém věku 7) a konečně cena – cena za porci domácí lahůdky musela být nižší než ta ve stánku
Proto přinášíme recepty na trdelník, langoš, svařené víno, dětský punč, pečené kaštany, bramborák a jako bonus jsme přidali vaječný likér. Tak pojďme na to!
Pokud bys to rád stihl jako my za pár večerů (možná i jeden opravdu dlouhý), je třeba k vaření přistoupit opravdu systematicky s tím, že každý pohyb v kuchyni musí být dopředu promyšlený. Nám po jistých kalkulacích vyšlo, že nejlepší bude začít trdelníkem.
Trdelník
Ingredience (7 porcí):
Těsto: 250 g polohrubé mouky 75 ml mléka 2 a půl lžíce rozpuštěného a lehce zchladlého másla vejce půl lžičky sušeného droždí 1 lžíce cukru půl lžičky soli mouka na poprášení pracovní plochy trocha olivového oleje
Drobenka: půl hrnku vlašských ořechů 2 a půl lžíce cukru půl lžičky mleté skořice
Cena na trhu (2019): 70 Kč Cena doma: 10 Kč
Postup
Jedením z nejoblíbenějších receptů na domácích trdelník, alespoň, co se vyhledávání na internetu týče, se jeví ten od Primy. Rozhodli jsme se mu dát šanci a musíme říct, že jsme rádi, že to tak bylo. Recept není přehnaně složitý ani pro ty, kteří se v kuchyni úplně neorientují.
1) Začali jsme tím, že jsme ve velké míse smíchali prosátou mouku s cukrem, prosátým droždím a solí. Ve druhé, menší misce, jsme smíchali žloutek s mlékem a rozpuštěným máslem.
2) V dalším kroku jsme sypké i tekuté přísady smíchali a udělali těsto. Výsledný produkt může být lepkavý, mějte proto pro případ nouze nejvyšší někde po ruce mouku, abyste ji mohli po lžicích přidávat do směsi.
3) Hned vzápětí jsme si připravili speciální domácí pečící tyčku, na kterou se bude trdelník namotávat. Můžeme doporučit tvrdou roli z papíru, která je například součást balení potravinové folie nebo právě alobalu, kterým jsme ruličku oblepili a uplácali. Důležité je, aby konce fólie nikde nepřesahovaly. To docílíš tím, že jimi vysteleš vnitřek ruličky. Výsledek byl ucházející.
Lze ale použít i cokoliv jiného, co se vám v troubě nevznítí. Například časopis, svázaný kuchyňským motouzkem, a následně obalený v alobalu funguje taktéž. Pokud ale vlastníš nástroj k výrobě trdelníku určený, jsi vítězem.
4) Jakmile jsme smíchali všechny ingredience a zhotovili vylepšenou ruličku, vložili jsme těsto do mísy a nechali jej kynout na teplém místě. Trvalo nám to o trochu déle než hodinu; důležité je, aby se těsto objemem alespoň zdvojnásobilo.
TIP: Pokud máš v plánu udělat více receptů z tohoto článku v jeden večer, začni trdelníkem. Mezitím, co ti bude kynout těsto, si můžeš připravit další dobrotu.
5) Rozpálili jsme si troubu na 200 °C.
6) Po vykynutí je na řadě pořádné hnětení. Připravenou mouku na posypání podložky ale použij až v momentě, kdy máš celou linku čistou. Nečistoty nikdo v trdelníku nechce.
7) Těsto jsme rozváleli na pořádnou placku, jejíž výška nebyla větší než 2-3 mm. Poté jsme jej podélně nakrájeli ostrým nožem na asi 7 pruhů, jejichž šířka byla 10-15 milimetrů.
8) Když jsme měli hotovo, mohli jsme začít s motáním na tyč. Nejprve jsme si ji však pořádně natřeli připraveným olejem. Při motání jsme měli na paměti to, že se těsto muselo překrývat, jako když se tvoří kremrole.
Stalo se nám ale i to, že namotané těsto nechtělo držet a odlepovalo se. V tom případě nám pomohlo, když jsme konec namotaného těsta zastrčili pod předchozí obtočení trdelníku. Není to úplně estetické řešení, sladkost ale drží na místě, a to je důležité. Každá role by měla pojmout až tři trdelníky
9) Poté jsme si vyšlehali bílek na jemnou pěnu, kterým jsme potřeli trdelníky na ruličce. Následně jsme vzali vlašské ořechy, skořici a cukr, a všechny ingredience rozmixovali v mixéru na jemnou drobenku.
10) Drobenkou jsme trdla posypali a vmáčkli je do těsta. Výsledek jsme umístili do pekáčku na pečení a strčili do trouby. Je důležité, aby ruličky s trdelníky držely na okrajích, čímž zabrání, aby se trdelníky přilepily. Takže, až se na ně vrhneš, hledej takový plech, který ti umožní udělat trdelníkovou „rožeň“.
11) Pekli jsme 15-20 minut, dokud trdelníky nebyly z obou stran dozlatova upečeny. Jakmile se tak stalo, stáhli jsme je z ruliček, a naservírovali na talíř.
Ozdoba: 150 g libovolného sýra kečup střední cenové třídy
Cena na trhu (2019): 60 Kč Cena doma: 25 Kč
Postup
Langoš je stoprocentně nejsložitějším receptem ze seznamu, takže pokud zvládneš tohle, zvládneš všechno. Není se však čeho bát, konec konců jsme to zvládli i my. Recept jsme udělali tak, jak ho máme obvykle nejradši.
1) V první řadě bylo nutné si připravit kynuté těsto, jelikož bude pracovat. Proto bylo nutné začít s kváskem. Nejprve jsme si ohřáli asi třetinu mléka do vlažna (něco mezi 35-40°C), přidali jsme k němu droždí a cukr, a směs pořádně rozmíchali do řídké kaše. Pak jsme k němu přilili zbytek mléka a nechali kvásek vzejít. Obvykle to trvá skoro čtvrt hodiny.
2) Dále jsme pokračovali tím, že jsme si uvařili malou bramboru. Do mísy jsme vložili mouku se solí a k sypké směsi bramboru nastrouhali.
3) Mezitím nám vzešel kvásek. Jak vidíš, vytvořila se nám hustá pěna, která se zvedala. Když se tak neděje, máš špatné droždí, a je třeba to zkusit znova. Proto se pojisti a kup si čerstvou kostku.
4) Kvásek jsme následně do mísy vložili i se dvěma lžícemi rozpuštěného másla a mlékem. Špachtlí jsme směs míchali do té doby, dokud se směs nespojila.
5) Naštěstí jsme měli po ruce kuchyňský robot, ve kterém nakonec směs skončila. Z ingrediencí vzešlo těsto po pěti minutách, o což se postaral nástavec hák. Pokud nemáš doma robota, bude ti to trvat asi třikrát déle. Jakmile bylo hotovo, těsto jsme přikryli utěrkou a nechali ho asi hodinu kynout na teplém místě.
6) Po uplynutí správné doby jsme těsto vytáhli. Hezky se táhlo. Rozdělili jsme jej na čtyři části a tvarem z něj udělali z opravdový langoš.
7) Nyní stačilo pouze usmažit. Pořádně jsme si rozehřáli přiměřený objem olej v pánvi, a vní langoš dozlatova usmažili. Když bylo hotovo, položili jsme je na ubrousky, aby se zbavily přebytečného oleje.
Načež přišlo zdobení. Nemohli jsme se dohodnout, proto vznikly dvě odlišené varianty. Jedna počítala s česnekovým základem, pořádnou porcí najemno nastrouhaného sýra a několika kolečky kečupu. Druhý si zase vzal za své česnekový základ s tlustou vrstvu kečupu, na níž jsme nahrubo nastrouhali zbytek sýra. Do kterého týmu se řadíš ty?
Svařené víno
Ingredience (3 skleničky): 500 ml červeného vína bio pomeranč čtvrt lžičky nastrouhaného muškátového oříšku půl lžičky hřebíčku půl lžičky mleté skořice 25 ml medu 25 ml horké vody celá skořice na ozdobu (volitelné)
Cena na trhu (2019): 60 Kč Cena doma: 16 Kč
Postup
Svařáček si snad v zimních dnech dělal opravdu každý. Jen těžko si dokážeme představit vánoční trhy, na kterých si svařené víno nedáme. Tento rok to tak ale prakticky bylo, a pokud jsi to z nějakého důvodu před koronavirovými opatřeními nestihl a nevychutnal si ani kelímek, přikládáme recept na svařák, který jsme si udělali mi. Je z Kuchyně Lidlu známého kuchaře Romana Pauluse, který jej vařil na YouTube.
1) Rozehřáli jsme si červené víno na teplotu, při které se nevaří (60°C) . Jak Paulus uvádí, název Svařené víno, je trochu zavádějící, jelikož by se kvůli chuti přísad a alkoholu vařit nemělo.
TIP: Určitě si ke svařáku nekupuj to nejlevnější víno. Použij minimálně takové, které bys normálně použil na vaření.
2) Dovnitř jsme přidali pomeranč, muškátový ořech, hřebíček, skořici a na dochucení medový sirup z medu a vody.
3) A to je prakticky všechno. Na servírovali jsme si to tak, jak to máme rádi. S celou skořicí a kousky ovoce!
Dětský punč
Ingredience (4 skleničky): 2 sáčky ovocného bio čaje (nebo 2 lžíce sypaného čaje) biopomeranč i s kůrou půl červeného jablka 250 ml červené hroznové šťávy či moštu půl lžíce rozinek propláchnutých horkou vodou 3 hřebíčky celá skořice hvězdička badyánu lžíce hnědého cukru med citronová šťáva na dochucení skrojky pomeranče na ozdobu (volitelné) skořice na ozdobu (volitelné)
Cena na trhu (2019): 65 Kč Cena doma: 14 Kč
Postup
A když nyní mají dospělí svůj drink, hodilo by se, kdyby si mohly něco dát i děti. Popřípadě řidiči, lidé, kteří alkohol nepijí, a nebo kdokoliv, kdo má rád opravdu vynikající teplé pití bez omamných látek. V momentě, kdy jsme na tento recept narazili na webu časopisuApetit, věděli jsme, že si ho musíme udělat.
1) Ze všeho nejdřív jsme si řádně umyli a nakrájeli kousky ovoce na měsíčky. Nejprve pomeranč a poté jablko, pořadí je ale samozřejmě libovolné. U jablek je důležité se zbavit jadřinců, nicméně slupku jsme nechali na místě, jelikož punč krásně zbarví.
2) Hroznový mošt jsme přivedli k varu. K němu jsme přidali 2 sáčky bio čaje s lesním ovocem, a to všechno zalili horkou vodou. Následně přišlo na řadu ovoce.
3) V neposlední řadě jsme přidali koření, rozinky propláchnuté horkou vodou, cukr, a zahřívali jsme několik minut. Dávali jsme si pozor, aby puč nezačal vřít. A až ovoce změklo, sundali jsme hrnec z plamene.
4) V posledním kroku jsme punč dochutili medem a citrónovou šťávou. Nadále platí, že zdobíme podle toho, jak se nám to nejvíce líbí.
TIP: Pozor na badyán! Ačkoliv se to nezdá, byla to jediná surovina ze seznamu, kterou jsme nesehnali v supermarketu, ale museli jsme pro ni do obchodu s kořením. Někdy ale můžeš mít štěstí, a na sáček s hvězdičkami narazíš bez problému. Záleží na konstelaci hvězd. Proto nic nenech náhodě, a pro jistotu se zásob jinde.
Bramborák
Ingredience (3 velké nebo 6 malých porcí): půl kila oloupaných brambor, varný typ B, C 125 g sádla na smažení 50 g hladké mouky 50 ml mléka 3-5 stroužků česneku 2 vejce půl lžíce sušené majoránky trochu pepře půl lžičky soli
Ceny na trhu (2019): 70 Kč Cena doma: 13 Kč
Postup
Která vůně z vánočních trhů se ti vybaví jako první? Nám určitě bramboráků, se kterými nám pomohl recept Romana Vaňka z Rohlíku. Tyto chutné smažené placičky jsme smažili na sádle, abychom si připomněli jedinečnost Vánoc. Mastné a popálené ruce, česneková příchuť a spokojené břicho.
1) Dvě třetiny z připravených brambor jsme si na struhadle nastrouhali nahrubo a zbylou třetinu najemno. Směs porůznu nastrouhané zeleniny jsme posléze vymačkali, aby následné těsto nebylo moc vodnaté. Vodu jsme ale nevylili, jelikož jsme si nebyli jistí, jestli ji nebudeme potřebovat v dalším kroku.
2) V něm totiž přišly na řadu další ingredience, které bylo potřeba smíchat. V misce přistálo vejce, majoránka, sůl, pepř, mléko, hladká mouka a oloupaný a prolisovaný česnek. Vše jsme dokonale promíchali. Pokud by bylo těsto moc husté, vhod přijde právě voda z vymačkaných brambor, která jej naředí.
3) Poté jsme se dali do smažení. V železné pánvi jsme rozpustili pořádnou vrstvu sádla. To proto, jak říká Vaněk, aby se usmažily rovnoměrně. Když v tuku plavou, nasáknou jím méně, než kdyby byla v pánvi malá vrstva.
4) V posledním kroku je nutno už jenom připravenou směs do pánve vložit. Vytvořené placky jsme smažili dozlatova z obou stran. Kdyby se ti náhodou jídlo připalovalo, hlídej plamen. Klidně jej sniž na polovinu.
Tohle není úplně vzpomínka na české trhy, každopádně kouzlo křesťanských vánočních trhů je cítit i v okolních zemích. Například Vídeň, hlavní město Rakouska, je svými trhy proslulá. Pokud se tam příští zimu vydáš, nezapomeň si koupit tamní pečené kaštany. Kdo neochutnal, jakoby tam nebyl. S našimi nám pomohl recept od Albertu.
1) Když se to ale vezme kolem a kolem, žádný recept potřeba není. Důležité je nezapomenout naříznout kaštany tak, aby měly na kraji malé X, díky kterému žár roztáhne slupku, a ty pak můžeš plod sníst. Následně je dobré je vložit na minutu do horké vody.
2) My jsme si ale kaštany ještě trochu vylepšili. Přidali jsme k nim máslo, rozmarýn, sůl, pepř a muškátový oříšek, a následně je mezi sebou promíchali.
3) V dalším kroku jsme je vložili do předehřáté trouby na 220°C a nechali je tam do té doby, než se jejich slupka začala otevírat. Obvykle to trvá takových 35-40 minut.
Vaječný likér
Ingredience (na 0,7 l): půl litru 30 – 33 % smetany 5 žloutků (záleží na velikosti) 1 vanilkový lusk 60 g cukru krupice míň než špetka soli čtvrt lžičky skořice 200 ml kvalitního rumu (možno i více)
Cena na trhu (2019): ? Cena doma: k nezaplacení (pro nás 236 Kč)
Postup
No a co by to bylo za Vánoce, kdyby v něm nebyla troška vaječňáku? Zapomeň však na salko a tuzemák; my jsme si to letos chtěli udělat jinak, když máme ten speciální rok. Místo toho nám postačil lepší pětiletý panamský rum a recept od oblíbené blogerky Cat & Cook.
1) V prvním kroku jsme oddělili žloutky od bílků. Žloutky jsme následně vložili do mísy a s cukrem je kuchyňským robotem rozšlehali na světlou pěnu. Trvalo to asi 7 minut.
2) Smetanu, skořici a semínka z vanilkového lusku, a celou zahřívali v rendlíku na 60-80°C. Hlavně to všechno nesmí přijít k varu, jinak smetana vytvoří škraloup.
3) Po zahřívání jsme do žloutkové směsi začali pomalu přimíchávat tu z plotny, a rychle začali šlehat, aby se vyrovnala teplota. Nakonec se do žloutků vejde rendlík celý.
4) Směs jsme po sléze znovu dali na plotnu a začali zahřívat až na 80°C, přičemž jsme ji celou dobu míchali špachtlí. Dávali jsme si pozor hlavně na to, aby se nám směs někde nepřichytla. Proto jsme ji míchali v jednom směru.
5) Až jsme dosáhli správné teploty, směs jsme v rendlíku ještě 3 minuty míchali a následně jsme rendlík z plotny zase sundali. Načež přišla ta zajímavá část. Do stydnoucí směsi, kterou jsme stále míchali, jsme začali přilévat pořádný rum.
6) V posledním kroku jsme vaječný likér naplnili do sklenice, kterou jsme předtím vypláchli vařící vodou. Jakmile bylo hotovo, sklenice šla do lednice, aby se uležela. Tam vydrží až tři týdny, tudíž o zábavu bude rozhodně postaráno.
TIP: Pokud chceš mít o Vánocích klid, nedělej všechny recepty v jeden den. Ono je možné to zvládnout, o čemž jsme se přesvědčili, nicméně Vánoce jsou svátky klidu a v momentě, kdy se do toho všeho naráz pustíš, klid mít rozhodně nebudeš.