Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
11. prosince 2020 v 12:39
Čas čtení 14:48
Vojtěch Vanda

Test 100% pomerančových džusů: Značky nejsou všechno. Levný a kvalitní džus koupíš i do 25 korun

GASTRO TEST POTRAVIN
Uložit Uložené

Více než dvě desítky nápojů, pět obchodních řetězců. Dali jsme se do testování 100% pomerančových džusů!

Přichází zima. Studený vítr se snesl z vrcholků hor do nižších poloh, v nichž bičuje kromě  holých korun stromů i oprýskané fasády panelových domů nebo chodce zachumlané v zimních bundách. Studeným závanem testuje i imunitu chodců, kterou je třeba chránit. V roce 2020 je to mnohem více potřeba než kdykoliv předtím.

Posílená imunita je klíčovým aspektem v boji nejen s obyčejným nachlazením, ale také s  dalšími respiračními viry. Třeba koronavirem.

iDNES.cz píše o třech základních vitamínových složkách, které mají tělo uchránit před nemocí. Mimo vitamín D a zinek je to právě vitamín C, který můžeme sami jednoduše doplnit. Vyjma potravinových doplňků z lékáren si můžeš v každém obchodě koupit mandarinku nebo pomeranč, ti línější z nás však může odradit pracnější způsob jeho získávání v podobě loupání slupky, ulepených rukou a pecek.

Doporučeno
Marcipánový nálev, nápoj od Coca-Coly nebo nepovedené Alpro? Testovali jsme rostlinné náhražky mléka Marcipánový nálev, nápoj od Coca-Coly nebo nepovedené Alpro? Testovali jsme rostlinné náhražky mléka 19. září 2020 v 16:12

My jsme se proto rozhodli, že otestujeme jiný a možná i zábavnější způsob, jak do sebe kousek zdraví dostat. V každém obyčejném supermarketu totiž nalezneme sekci s džusy, které kýžený vitamín mohou tělu zprostředkovat. Některé z nich jsou ale poměrně drahé, další zase neobsahují tolik ovoce, kolik bychom chtěli. Proto jsme se je rozhodli otestovat, abys ty už nemusel.

Trochu předběhneme a odhalíme, že hledat se opravdu vyplatí, jelikož ne vždy platí, že ten nejdražší značkový džus musí být ten nejlepší. Našli jsme pár zajímavých alternativ, které nám ušetří klidně i desítky korun. Ale nepředbíhejme.

Jak jsme vybírali a hodnotili

Navštívili jsme pět velkých nákupních řetězců, které by se měly nacházet v každém větším městě v Česku: Billa, Kaufland, Lidl, Albert a Tesco. Odtud jsme vybrali vždy jednu unikátní krabici nebo plastovou lahev se 100% pomerančovým džusem s objemem 1 litr. Celkem se nám povedlo posbírat 23 balení.

Džusy jsme rozdělili do tří kategorií podle toho, čím jsou nápoje specifické. Největší skupinu tvoří džusy z koncentrátu, našli jsme i džusy s dužinou nebo lisované.

Šlo nám o to, aby každé balení bylo praktické v rámci možností. Proto jsme se vyhnuli všem freshům, které jsou určeny k okamžité spotřebě a je třeba je uchovávat celou dobu v chladu. Nezahrnuli jsme je, přestože bychom v nich nejspíš našli nejvíce vitamínu C.

A jak jsme hodnotili? Zajímala nás cena, jelikož ne každý si může dovolit utratit za litr pomerančového džusu vyšší desítky korun. Určujícím hlediskem však pro nás byla samozřejmě i chuť, praktičnost balení, vůně, ale také například certifikáty nebo obsah vitamínu C na 100 ml. Stále je ale třeba mít na vědomí, že nejsme odborníci, a hodnotíme tak, jak by hodnotil obyčejný zákazník.

Podle toho, jak jsme byli s jednotlivým produktem spokojení, jsme jej ohodnotili na škále od 1 do 10 s tím, že 10 bodů by byl absolutní pomerančový a vitamínový ráj v lahvi. Upozorňujeme, že hodnocení je subjektivní, což neznamená, že výsledné pořadí musí být stejné i u tebe. Tak pořádně protřepat a jdeme na to!

džusy pomeranč test 2020
Zdroj: Vojtěch Vanda/REFRESHER
Doporučeno
Velký test piv do 10 korun: Víme, kterým značkám se rozhodně vyhnout a které neurazí a ulehčí tvé peněžence Velký test piv do 10 korun: Víme, kterým značkám se rozhodně vyhnout a které neurazí a ulehčí tvé peněžence 31. května 2020 v 16:51

Džusy z koncentrátu

Rauch Happy day 100% Orange

test džus pomeranč 2020 Happy day koncentrát
Zdroj: Vojtěch Vanda/REFRESHER
Cena: 46,90 Kč
Obchodní řetězec: Albert
Obsah vitamínu C: 32 mg na 100 ml
Výrobce: Rauch
Země původu: Rakousko

Začneme klasikou. Chtěli jsme totiž jako první otestovat džus, který je jako pravý džus prezentován, a je hodně vidět. Proto jsme si vybrali Rauch Happy day. Balení nás přesvědčuje o tom, že je produkt 100% vegan a honosí se certifikátem nevládní organizace FSC (Forest Stewardship Council), který zaručuje, že karton pochází z odpovědných zdrojů šetrných k lesům. Na obalu se také dočteme, že každé balení je „tím nejlepším z 15 pomerančů.“

Co přesně tím ale firma myslela, jsme se nedozvěděli. Zjištění totiž opravdu nebylo nijak překvapující. Obsah bychom popsali jako „klasický pomerančový džus.“ Co se týká vůně, není z něj cítit nic než vůně pomeranče. Když jsme jej rozlili do sklenic, barva se jevila žlutooranžová, načež hustota nápoje byla akorát. Nebyl ani moc kyselý, proto bychom jej doporučili i dětem. I z toho důvodu, že obsah vitamínu C (32 mg na 100 ml) je v porovnání s konkurencí vysoký. Po otevření je třeba spotřebovat do 3 dnů.

Hodnocení: 7,5/10


TIP: Jestli hledáš opravdový pomerančový džus, kupuj minimálně ta balení, na kterých je napsáno, že jde o 100% pomerančový džus. Kromě nich se totiž prodávají ještě nektary a drinky. Zatímco nektar obsahuje obvykle něco kolem 50 % šťávy z koncentrátu, drink nemusí obsahovat ani 5 %.

Orange juice 100% from concentrate

test džus pomeranč 2020 lidl
Zdroj: Vojtěch Vanda/REFRESHER
Cena: 21,90 Kč
Obchodní řetězec: Lidl
Obsah vitamínu C: neuvedeno
Výrobce: Neuvedeno
Země původu: Neuvedeno

Druhým testovaným džusem byl nápoj z produkce Lidlu. Orange juice 100% from concentrate ale k pití moc nelákal, alespoň, co se vzhledu týkalo. Etiketa na plastové lahvi se omezila jen na to úplně nejnutnější, takže jsme se nedozvěděli nic ani o výrobci, zemi původu ani o samotném obsahu vitamínu C. Proto nevíme, jestli vůbec nějaký obsahuje.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Zkušební
0 Kč
7 dní zdarma
Přístup k prémiovým článkům
Nejdříve máš předplatné na 7 dní zdarma a následně od 2. 7. 2024 platíš 125 Kč jednou za 4 týdny
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
za 125 Kč0
a čti vše bez omezení
Vyzkoušet zdarma
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 92202 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse