
Vědcům se podařilo teleportovat kvantovou částici. Může to být revoluce v telekomunikacích
Teleport jako ze Star Treku nečekej. Ale nesrovnatelně rychlejší a všude dostupný internet už možná ano.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
Když se řekne teleport, téměř každý si představí ikonický sci-fi seriál Star Trek. Při cestování i na stovky kilometrů tam kapitána Picarda rozložili na atomy a znovu složili na jiném místě. Technicky však teleportace znamená přenos hmoty nebo energie, aniž by se musel prostorem pohybovat.
Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1756 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.
VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Revoluční objev vědců z Caltech (California Institute of Technology) ve spolupráci s Fermilab, AT&T, Harvardem, NASA a University of Calgary se zabývá kvantovým teleportováním.

Kvantová fyzika pracuje s jevem, kdy jsou kvantové částice v takzvané superpozici. To znamená, že jejich stav se dá určit, až když se změří. Zároveň se pracuje s takzvaným kvantovým provázáním. Jde o fyzikální jev, kdy mají i od sebe vzdálené kvantové částice totožné parametry. Pokud se ovlivní jedna skupina kvantově provázaných částic, stejně se změní i stav druhých.
Nebudeme zacházet příliš hluboko do kvantové fyziky. Velmi zjednodušeně řečeno, vědcům se podařilo teleportovat qubit. Tedy základní jednotku kvantové informace. Experimentovali v síti se třemi uzly, kde mezi nimi zasílali jeden kvantově provázaný qubit. Jeho druhá část podle toho změnila svůj stav na dalším uzlu. Laicky řečeno, dokázali okamžitý přenos dat bez kabelů nebo rádiových vln.

Nejde o žádné zbrklé prohlášení. Tým vědců k tomuto výsledku dospěl již před více než půl rokem. Ale celou tuto dobu ještě ověřoval jeho správnost, měřitelnost a opakovatelnost.
Zároveň nejde o první úspěšnou teleportaci qubity. Naposledy před čtyřmi lety se výzkumníkům na University of Calgary podařil tento přenos na 6 kilometrů. Nový průlom ve výzkumu hranici posunul až na 22 kilometrů, navíc v mnohem stabilnějším prostředí a s využitím poměrně běžně dostupných zařízení.
„Když se nám to nakonec podařilo, celý tým byl velmi hrdý. Dosáhli jsme vysoce kvalitního a rekordního výsledky. Jsme velmi nadšení z toho, že se můžeme posunout do další fáze. Tou je využití získaného know-how pro vývoj kvantových sítí,“ řekla pro Vice Maria Spiropulu, částicová fyzička z Caltechu.

Experiment používal zařízení, která jsou kompatibilní s dnes používanými telekomunikačními technologiemi. Je proto dobrým základem pro budování internetové sítě nové generace.
Právě budování kvantových sítí je hlavním cílem tohoto vývoje. Přenos dat tímto způsobem by byl mnohem rychlejší a bezpečnější v porovnání s dnešními sítěmi. Samozřejmě, uplatnění by takové sítě měly nejprve v armádě, energetice a průmyslu. Kvantové připojení domácnosti je otázka mnohem vzdálenější budoucnosti.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.




