Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 3. 3. 2021 svátek má Kamil

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Tech - Věda a vesmír
12
Marián Mauik Biel
18. prosinec 2020, 21:33
Čas čtení: 1:28

Vědcům se podařilo teleportovat kvantovou částici. Může to být revoluce v telekomunikacích

Teleport jako ze Star Treku nečekej. Ale nesrovnatelně rychlejší a všude dostupný internet už možná ano.

Marián Mauik Biel
18. prosinec 2020, 21:33
Čas čtení: 1:28
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Když se řekne teleport, téměř každý si představí ikonický sci-fi seriál Star Trek. Při cestování i na stovky kilometrů tam kapitána Picarda rozložili na atomy a znovu složili na jiném místě. Technicky však teleportace znamená přenos hmoty nebo energie, aniž by se musel prostorem pohybovat.

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1756 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

 

Revoluční objev vědců z Caltech (California Institute of Technology) ve spolupráci s Fermilab, AT&T, Harvardem, NASA a University of Calgary se zabývá kvantovým teleportováním.

 

 

Kvantová fyzika pracuje s jevem, kdy jsou kvantové částice v takzvané superpozici. To znamená, že jejich stav se dá určit, až když se změří. Zároveň se pracuje s takzvaným kvantovým provázáním. Jde o fyzikální jev, kdy mají i od sebe vzdálené kvantové částice totožné parametry. Pokud se ovlivní jedna skupina kvantově provázaných částic, stejně se změní i stav druhých.  

 

Nebudeme zacházet příliš hluboko do kvantové fyziky. Velmi zjednodušeně řečeno, vědcům se podařilo teleportovat qubit. Tedy základní jednotku kvantové informace. Experimentovali v síti se třemi uzly, kde mezi nimi zasílali jeden kvantově provázaný qubit. Jeho druhá část podle toho změnila svůj stav na dalším uzlu. Laicky řečeno, dokázali okamžitý přenos dat bez kabelů nebo rádiových vln.

 

Zdroj: IBM

 

Nejde o žádné zbrklé prohlášení. Tým vědců k tomuto výsledku dospěl již před více než půl rokem. Ale celou tuto dobu ještě ověřoval jeho správnost, měřitelnost a opakovatelnost.

 

Zároveň nejde o první úspěšnou teleportaci qubity. Naposledy před čtyřmi lety se výzkumníkům na University of Calgary podařil tento přenos na 6 kilometrů. Nový průlom ve výzkumu hranici posunul až na 22 kilometrů, navíc v mnohem stabilnějším prostředí a s využitím poměrně běžně dostupných zařízení.

 

„Když se nám to nakonec podařilo, celý tým byl velmi hrdý. Dosáhli jsme vysoce kvalitního a rekordního výsledky. Jsme velmi nadšení z toho, že se můžeme posunout do další fáze. Tou je využití získaného know-how pro vývoj kvantových sítí,“ řekla pro Vice Maria Spiropulu, částicová fyzička z Caltechu.

 

 

Experiment používal zařízení, která jsou kompatibilní s dnes používanými telekomunikačními technologiemi. Je proto dobrým základem pro budování internetové sítě nové generace.

 

Právě budování kvantových sítí je hlavním cílem tohoto vývoje. Přenos dat tímto způsobem by byl mnohem rychlejší a bezpečnější v porovnání s dnešními sítěmi. Samozřejmě, uplatnění by takové sítě měly nejprve v armádě, energetice a průmyslu. Kvantové připojení domácnosti je otázka mnohem vzdálenější budoucnosti.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: vice.comNáhledový obrázek: FMNLab/Wikimedia Tagy: kvantova fyzika
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
19:22
Slavia odehraje v Praze zápas s Rangers FC. Skotský klub dostal výjimku od ministerstva zdravotnictví. Slavia odehraje v Praze zápas s Rangers FC. Skotský klub dostal výjimku od ministerstva zdravotnictví.
17:28
Petříček: Česko odmítlo nakoupit vakcíny od AstraZeneca ze SAE. Žádnou oficiální nabídku jsme neobdrželi, tvrdí Blatný. Petříček: Česko odmítlo nakoupit vakcíny od AstraZeneca ze SAE. Žádnou oficiální nabídku jsme neobdrželi, tvrdí Blatný.
16:39
Babiš navrhne pro studenty udělení úřední maturity. Známky by se jim přidělily podle dosavadního prospěchu. Babiš navrhne pro studenty udělení úřední maturity. Známky by se jim přidělily podle dosavadního prospěchu.
16:18
23letý Marek podřezal svého psa. Na krku měl 20centimetrové poranění. 23letý Marek podřezal svého psa. Na krku měl 20centimetrové poranění.
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.