Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 27. 1. 2021 svátek má Ingrid

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zdraví
0
Daniel Mikolášik
21. prosinec 2020, 19:25
Čas čtení: 1:10

Evropská komise schválila vakcínu společností Pfizer a BioNTEch pro použití v EU

Aktuálně prý neexistují důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že by tato vakcína nefungovala proti nové mutaci koronaviru.

Daniel Mikolášik
21. prosinec 2020, 19:25
Čas čtení: 1:10
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pondělí schválila vakcínu vyvinutou německou firmou BioNTech a americkou farmaceutickou společností Pfizer na podmínečné použití v EU. Informovala o tom na tiskové konferenci ředitelka EMA Emer Cooke.

 

„S potěšením oznamuji, že vědecký výbor EMA se dnes setkal a doporučil podmínečnou registraci vakcíny vyvinuté Pfizer a BioNTech na trh v EU,“ uvedla Cookeová. Poznamenala, že „v této chvíli neexistují důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že tato vakcína nebude fungovat proti nové variantě“ koronaviru, kterou zjistili v Británii.

 

 

Na základě klinických studií a příbalového letáku, který k vakcíně vydal Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA), má tato vakcína 95procentní účinnost. Očekává se, že Evropská komise na svém posledním letošním zasedání ze dne 23. prosince vydá oficiální povolení k uvedení vakcíny na evropský trh.

 

Předsedkyně EK Ursula von der Leyen minulý týden vyzvala členské země Unie, aby očkování začalo ve všech zemích současně, a to od 27. prosince. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvedl, že „vakcína je určena pro dospělé a dospívající od 16 let a splňuje všechny požadavky na bezpečnost, účinnost a kvalitu vakcín platných v Evropské unii“.

 

Vakcína s názvem Comirnaty se podává ve dvou dávkách do ramene, přičemž odstup mezi dávkami je 21 dní. Nejčastější nežádoucí účinky po očkování danou vakcínou jsou obvykle mírné a krátkodobé.

 

Zdroj: TASR/AP

 

„Patří k nim bolest a zarudnutí v místě vpichu, únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, zimnice a horečka,“ píše SÚKL a dodává, že v zemích mimo EU se po spuštění očkování vyskytly vzácné závažné alergické reakce (anafylaxe).

 

Vakcínu vyvinutou společnostmi BioNTech a Pfizer již dříve schválili na použití ve více zemích včetně USA a Spojeného království. Jde o tzv. mRNA vakcínu. Jejím úkolem je připravit lidský organismus na obranu vůči infekci, kterou způsobuje nový koronavirus. Účinnost a bezpečnost vakcíny se bude nadále monitorovat.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: tasrNáhledový obrázek: TASR/AP Tagy: vakcína, .eu, Koronavirus
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.