Aktuálně prý neexistují důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že by tato vakcína nefungovala proti nové mutaci koronaviru.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pondělí schválila vakcínu vyvinutou německou firmou BioNTech a americkou farmaceutickou společností Pfizer na podmínečné použití v EU. Informovala o tom na tiskové konferenci ředitelka EMA Emer Cooke.
„S potěšením oznamuji, že vědecký výbor EMA se dnes setkal a doporučil podmínečnou registraci vakcíny vyvinuté Pfizer a BioNTech na trh v EU,“ uvedla Cookeová. Poznamenala, že „v této chvíli neexistují důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že tato vakcína nebude fungovat proti nové variantě“ koronaviru, kterou zjistili v Británii.
Na základě klinických studií a příbalového letáku, který k vakcíně vydal Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA), má tato vakcína 95procentní účinnost. Očekává se, že Evropská komise na svém posledním letošním zasedání ze dne 23. prosince vydá oficiální povolení k uvedení vakcíny na evropský trh.
Předsedkyně EK Ursula von der Leyen minulý týden vyzvala členské země Unie, aby očkování začalo ve všech zemích současně, a to od 27. prosince. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvedl, že „vakcína je určena pro dospělé a dospívající od 16 let a splňuje všechny požadavky na bezpečnost, účinnost a kvalitu vakcín platných v Evropské unii“.
Vakcína s názvem Comirnaty se podává ve dvou dávkách do ramene, přičemž odstup mezi dávkami je 21 dní. Nejčastější nežádoucí účinky po očkování danou vakcínou jsou obvykle mírné a krátkodobé.
„Patří k nim bolest a zarudnutí v místě vpichu, únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, zimnice a horečka,“ píše SÚKL a dodává, že v zemích mimo EU se po spuštění očkování vyskytly vzácné závažné alergické reakce (anafylaxe).
Vakcínu vyvinutou společnostmi BioNTech a Pfizer již dříve schválili na použití ve více zemích včetně USA a Spojeného království. Jde o tzv. mRNA vakcínu. Jejím úkolem je připravit lidský organismus na obranu vůči infekci, kterou způsobuje nový koronavirus. Účinnost a bezpečnost vakcíny se bude nadále monitorovat.