Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 25. 10. 2021 svátek má Beáta

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Dnes populární články
Ve Švédsku zastřelili slavného rapera. Bylo mu pouhých 19 let Ve Švédsku zastřelili slavného rapera. Bylo mu pouhých 19 let
Ronnie Coleman: posilovna ho stála více než dům, v důsledku kulturistiky chodí o berlích Ronnie Coleman: posilovna ho stála více než dům, v důsledku…
Toto jsou nejlepší second handy v Praze. Najdeš v nich kousky od Burberry, Gucci kabelky nebo kašmírové svetry za pár korun Toto jsou nejlepší second handy v Praze. Najdeš v nich kousky od…
Divoká soulož a ukájení bez studu před plnou ložnicí soutěžících. Latinskoamerické Too Hot to Handle ztrácí všechny zábrany Divoká soulož a ukájení bez studu před plnou ložnicí…
Čekala na Lamborghini, přišla pro ni kriminálka: Ať mi alespoň follow dají, křičela Plačková, když ji brali v poutech Čekala na Lamborghini, přišla pro ni kriminálka: Ať mi alespoň…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Tech - Hardware a audio

Překvapí Apple brýlemi s rozšířenou realitou už letos?

Apple Glasses by mohly být zařízením, které naplno rozběhne trend rozšířené reality i pro běžné smrtelníky.

Marián Mauik Biel
6. leden 2021, 18:28 Čas čtení: 4:09
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Tech - Hardware a audio
2
Marián Mauik Biel
6. leden 2021, 18:28
Čas čtení: 4:09

Překvapí Apple brýlemi s rozšířenou realitou už letos?

Apple Glasses by mohly být zařízením, které naplno rozběhne trend rozšířené reality i pro běžné smrtelníky.

Marián Mauik Biel
6. leden 2021, 18:28
Čas čtení: 4:09
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Google Glass vytvořily před 7 lety obrovský ohlas a vypadalo to na přelomovou technologii, která může výrazně změnit, jak funguje naše vyhledávání informací i komunikace. Nakonec to byl i pro extra vysokou cenu propadák. Nebo na to nebyli lidé ještě připraveni. Apple svůj vlastní koncept podobných brýlí údajně vyvíjí už 5 let. Podle posledních informací se jich možná dočkáme už letos.

 

 

Zdroj: Concept Display

O co vlastně jde

Augmented reality (AR), tedy rozšířená realita, je stále poměrně málo známý pojem, který se ze všech firem právě Apple nejvíce snaží dostat mezi smrtelníky. Jde o technologii, která propojuje reálné objekty s dodatečnou vizuální vrstvou pomocí průhledných displejů. Zjednodušeně řečeno, ve vzduchu se zdánlivě objeví grafické prvky nebo text, které souvisí s tím, na co se právě díváš. AR je navíc interaktivní a reaguje na změny prostředí nebo tvé polohy či úhel pohledu.

 

 

S AR se můžeš setkat v Head-up displejích v nových automobilech nebo navigacích, které ukazují směr odbočení na záběru reálné cesty a podobně. AR už přidal i Google do svých Map, takže zorientovat se v cizím městě dokáží i lidé, kteří se v mapách ztrácejí. Na displeji mobilu vidí reálný svět před sebou, ale s dodatečnými informacemi, kde a kam zabočit. Zatím je tato funkce dostupná pouze ve vybraných lokalitách.

 

Nebo najdeš hromadu firem, jejichž produkty si můžeš přes displej mobilu nebo tabletu prohlédnout v reálné velikosti přímo ve své domácnosti. AR aplikaci má IKEA i Nike.

 

 

Po softwarové stránce se vývoji AR Apple věnuje už déle. Svůj ARKit na vývoj aplikací pro rozšířenou realitu představil se systémem iOS 11 před pěti lety. Od té doby se AR věnuje i hardwarově. Zejména přidáním senzoru Lidar na iPady Pro a i v nejnovějších iPhonech 12 Pro. Lidar pomáhá při portrétové fotografii, ale rozeznávání 3D prostoru je primárně určeno právě pro přesnější rozšířenou realitu.

 

 

Právě displej mobilu nebo tabletu mají nahradit nebo spíše doplnit Apple brýle, neoficiálně označované jako Apple Glass. Samozřejmě trochu jiným stylem.

 

Kdy se dočkáme

O jejich vývoji a fungování se sporadicky objevují různé neoficiální zprávy nebo náznaky už několik let. Předloni měl podle zjištění Bloombergu Apple pracovat na druhu AR zařízení s představením v roce 2020. Stejné datum před dvěma lety uváděl i známý technologický analytik Ming-Chi Kuo, který předpověděl několik Apple novinek.

Tak jako v mnoha jiných odvětvích pandemie pozastavila představování úplně nových produktů na minimálně rok. Je velmi pravděpodobné, že se krize dotkla i Apple brýlí.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 2569 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Propadl kokainu, vážil 200 kilo a chtěl spáchat sebevraždu. Boxerský šampion Tyson Fury má za sebou neuvěřitelný příběhPropadl kokainu, vážil 200 kilo a chtěl spáchat sebevraždu. Boxerský šampion Tyson Fury má za sebou neuvěřitelný příběh
Lenka je influencerka v oblasti fyzioterapie: Na sklapovačky zapomeňte, nesprávné cvičení může ovlivnit i orgány (Rozhovor)Lenka je influencerka v oblasti fyzioterapie: Na sklapovačky zapomeňte, nesprávné cvičení může ovlivnit i orgány (Rozhovor)
Vyhoření není „medaile cti“. Dovolená ti nepomůže, způsobit ho může i vnitřní nejistota nebo přehnané nadšeníVyhoření není „medaile cti“. Dovolená ti nepomůže, způsobit ho může i vnitřní nejistota nebo přehnané nadšení
VÍCE

 

Zdroj: Apple

 

Aktuálně znovu Ming-Chi Kuo prozrazuje, že Apple opravdu letos představí své první AR zařízení. Stále není jisté, zda půjde o Apple Glass. Průběžně se totiž hovoří i o brýlích pro virtuální realitu. A i kdyby Apple své brýle letos ukázal, ani zdaleka to neznamená, že by se hned dostaly do obchodů. Z minulosti víme, že někdy to trvá i celé měsíce. Některé produkty jako například bezdrátová nabíjecí stanice pro iPhony a Apple Watch na trh nedorazily vůbec.

 

Pokud by k tomu mělo dojít, tak nejpravděpodobněji se podle několika zdrojů jeví červen. Tehdy má Apple svou každoroční konferenci pro vývojáře WWDC. Na této akci obvykle ukazuje nové trendy a technologie ve svém portfoliu.

 

Jaké budou

Apple Glass mají být rozšířenou realitou pro masy. Proto stále pravděpodobněji vypadají tvrzení, že půjde na první pohled o klasické brýle s čirým sklem a jen mírně masivnějším rámečkem. I na tom selhaly Google Glass, který vypadaly až příliš futuristicky (nebo spíše vtipně) a údaje zobrazovaly na skleněném hranolu před pravým okem. Obsahovaly i kameru, což vedlo k oprávněným obávám z porušení soukromí.

 

Zdroj: idropnews

 

Apple Glass žádnou kameru mít nemají. V podstatě mají být jen jakýmsi externím displejem iPhonu s gyroskopem, akcelerometrem a baterií. Všechny výpočty probíhají na bezdrátově spárovaném iPhonu a bez něj jsou brýle prakticky nepoužitelné. Velmi podobně jako první Apple Watch.

 

Ale právě proto mají mít Apple Glass použitelnou výdrž na jedno nabití. Fungují podobně, jako kdyby ses na svět díval přes displej mobilu. Přes průhledná skla vidíš reálné objekty, ulice, restaurační menu. Ale zároveň i virtuální grafické prvky vsazené do skutečného světa, jako jsou šipky při navigaci přímo na chodníku před tebou nebo obrázky jídla z menu.

 

Apple si podal jen nedávno patent na „hlavní displej pro fungování za nízkého osvětlení“. Pomocí Lidar mají brýle rozeznávat objekty i v téměř úplné tmě a graficky je zvýrazňovat.

 

Zdroj: idropnews

 

Další patent zase poukazuje na to, že Apple Glass budou velmi pravděpodobně mít skla s možností jejich automatického ztmavování. Kromě toho, že možná budou vypadat jako sluneční, mají být schopné lépe zobrazovat virtuální obsah korekcí kontrastu. Přeci jen na průhledných obrazovkách je někdy komplikovanější číst text nebo rozeznávat přesné barevné odstíny.

 

Zajímavě zní i jiný patent na ovládání takového zařízení gesty, přesněji pohybem ruky před brýlemi.

 

Budoucnost rozšířené reality

Možností efektivního využití AR při praktickém zařízení i pro běžného člověka jsou desítky, ne-li stovky. Podíváš se na webu na Stratocaster a jedním kliknutím se vybraný model přenese do brýlí, ohlédneš se a uvidíš kytaru, jak skutečně vypadá na stojanu v obývacím pokoji. Nebo na párty a (se správně nastavenými pravidly soukromí) uvidíš nad hlavou každého jméno, případně zda je zadaný. Co takhle přijít do prodejny potravin, kde systém zná tvou oblíbenou značku portského a navede tě k němu. Brýlemi se podíváš na láhev a vedle ní se ve vzduchu objeví kompletní popis a původ i s obrázkem vinice.

 

 

Obrovský vliv by mohla mít rozšířená realita i v medicíně nebo školství. S přídavným senzorem by lékařská verze brýlí mohla automaticky snímat teplotu pacienta nebo jeho vitální funkce a zobrazovat chorobopis i někoho v bezvědomí.

 

A jak by vypadala výuka předmětu, pokud by mohli žáci vidět v třídimenzionálním prostoru fungování buněk nebo napoleonského vojáka v životní velikosti přímo ve třídě?

 

Do rozšířené reality se pustily i další firmy. Microsoft má v prodeji dokonce už druhou generaci brýlí HoloLens. Měli jsme možnost si je vyzkoušet a je to opravdu revoluční AR zážitek, který má tendenci výrazně změnit proces fungování mnoha aspektů našeho života. HoloLens 2 jsou však určeny primárně pro profesionály v medicíně či strojním průmyslu. Tomu odpovídá i jejich cena v přepočtu 73 tisíc korun.

 

 

Apple Glass určitě nebudou levný špás, ale mají být určeny pro širokou veřejnost. Takže až tak závratné cenovky neočekáváme. Pokud umí někdo udělat rozšířenou realitu zábavnou a zejména univerzálně praktickým trendem, je to Apple. Později by se určitě přidaly i ostatní značky, které by přišly s lepším rozlišením nebo delší výdrží baterie za nižší cenu a podobně. Základem je však motivovat vývojáře aplikací a zejména vytvořit z AR něco běžného.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: tomsguide.com, 9to5mac.comNáhledový obrázek: Concept Display
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu tech
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před 3 minutami
Neočkovaní tenisté si na Australian Open nezahrají.„Toho nechci být součástí,“ zuří Djokovič.
před 35 minutami
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dnes populární články
Ve Švédsku zastřelili slavného rapera. Bylo mu pouhých 19 let Ve Švédsku zastřelili slavného rapera. Bylo mu pouhých 19 let
Ronnie Coleman: posilovna ho stála více než dům, v důsledku kulturistiky chodí o berlích Ronnie Coleman: posilovna ho stála více než dům, v důsledku…
Toto jsou nejlepší second handy v Praze. Najdeš v nich kousky od Burberry, Gucci kabelky nebo kašmírové svetry za pár korun Toto jsou nejlepší second handy v Praze. Najdeš v nich kousky od…
Divoká soulož a ukájení bez studu před plnou ložnicí soutěžících. Latinskoamerické Too Hot to Handle ztrácí všechny zábrany Divoká soulož a ukájení bez studu před plnou ložnicí soutěžících.…
Čekala na Lamborghini, přišla pro ni kriminálka: Ať mi alespoň follow dají, křičela Plačková, když ji brali v poutech Čekala na Lamborghini, přišla pro ni kriminálka: Ať mi alespoň follow…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít