Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 4. 3. 2021 svátek má Stela

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
1
Vojtěch Vanda
20. leden 2021, 15:37
Čas čtení: 1:36

Šestý stupeň PES: Bude zaveden kvůli britské mutaci?

Jan Kulveit z Oxfordské univerzity by rád upravil opatření v pátém stupni PES tak, aby lépe fungovala. Zavedl by i šestý stupeň.

Vojtěch Vanda
20. leden 2021, 15:37
Čas čtení: 1:36
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Opatření v pátém stupni PES nemusí kvůli nové britské mutaci koronavitu stačit. Proto Jan Kulveit, spoluautor výpočtu protiepidemického systému PES, uvažoval na Facebooku nad tím, jakým způsobem epidemii zpomalit. Podle něj by bylo záhodno pátý stupeň upravit, respektive připravit stupeň šestý.

 

 

Kulveit ve svém příspěvku uvažuje o tom, jakým způsobem se virus chová. Údajně se prokázalo, že SARS-CoV-2 je svým způsobem velice důmyslný virus, jehož schopnost šířit se hrubou silou poháněnou rostoucími počty nakažených a uhádnout „hesla“, jejichž prolomením dokáže proniknout skrz imunitní systém lidí, je evidentní. Proto by se mělo primárně efektivně zabránit jeho šíření.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1759 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Zamýšlí se proto nad tím, jak dlouho asi ještě zůstane efektivní pátý stupeň systému PES. „V ČR je teď nejdůležitější mutace ‚britská', která podle dosavadních předběžných dat výrazně zvyšuje reprodukční číslo,“ píše na Facebooku.

 

„Různé modely ukazují někdy přírůstek jako multiplikativní(...). Osobně zatím jako hrubý odhad v modelech používám multiplikativní nárůst o zhruba 50 %. To si lze ilustrativně představit tak, že až nová mutace převládne, za opatření úrovně PES 5 by se mohla epidemie šířit i tak rychle, jako počátkem října 2020,“ napsal.

 

 

Výpočet systému PES nezahrnoval britskou mutaci viru

Systém PES podle Kulveita nebyl vyvinut s ohledem na novou mutaci. „Ani úroveň 5 nemusí stačit na to, aby ‚britskou' verzi brzdila. Je vhodné se zamyslet, jak PES 5 upravit tak, aby více brzdil. Například tlakem na testování a homeoffice ve firmách. Také by bylo třeba připravit úroveň PES 6,“ dodal.

 

Kulveit ke svému výkladu přidal i důvod proč. Připomněl svůj příspěvek z května, kde popsal, jaká je skutečná cena prodělání koronaviru, a že se nemusí jednat jen o počet mrtvých„Představte si, že COVID někoho nezabije, ale poškodí mu plíce nebo jiný důležitý orgán. Dotyčný je sice uzdraven z COVIDu, ale bude mít větší šanci zemřít později třeba na necovidový zápal plic, nebo na to, že zatímco před COVID sportoval, po COVID to už moc nezvládne, a jeho zdraví se průběžně zhorší,“ avizoval.

 

Predikce se údajně potvrdily z dat sesbíraných ve Spojeném království. Riziko se týká hlavně těch, kteří se vyléčili z koronaviru a měli těžší průběh. „Pro osoby mladší 70 let se riziko smrti po ‚úspěšném vyléčení' z COVID tak těžkého, že vyžadoval hospitalizaci, zvedlo zhruba 14x,“ informoval.

 

 

Jakmile se jeho myšlenka dostala do médií, příspěvek upravil. „Zdůrazňuji, že ‚nevolám po zavedení šestého stupně', ale po plánování, co dělat, pokud by stupeň 5 nestačil,“ dodal. „Jestli by PES 5 stačil nebo ne podle mě dneska nemůže nikdo s jistotou říci, ale je potřeba připravovat se i na pesimistické varianty,“ ukončil svůj příspěvek.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: TASR/AP Tagy: česko, Koronavirus, šestý stupeň PES, Jan kulveit
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
17:44
Hlavní hygieničkou se stane Pavla Svrčinová, která nahradí Jarmilu Rážovou. Premiér Andrej Babiš (ANO) to potvrdil pro Českou televizi. (ČT24)
17:19
Do Česka má přijít čínská vakcína Sinopharm. Zemanově žádosti bylo vyhověno. Do Česka má přijít čínská vakcína Sinopharm. Zemanově žádosti bylo vyhověno.
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.