Doposud bylo možné v Polsku těhotenství přerušit pouze ve třech případech. Rozhodnutí odsuzuje i samotný polský ombudsman, který jej označil za týrání žen.
Polské ženy dnešním dnem prakticky ztratily možnost jít na interrupci. V zemi se očekává, že tento krok povede k dalším masový demonstracím. Ústavní soud v Polsku vyhodnotil, že předčasné ukončení těhotenství pro jakékoliv vývojové vady plodu je v rozporu s ústavou. Rozzuřeným Polákům se tento verdikt nelíbí, ale rozhodnutí soudu je nevratné.
Dosud bylo možné v Polsku těhotenství přerušit pouze ve třech případech. V prvním šlo o ohrožení života matky, v případě incestu nebo znásilnění a v posledním případě došlo ke zjištění nenávratného poškození plodu. Vada plodu musela být zjištěna během prenatálního vyšetření.
Návrh na zpřísnění interrupcí v Polsku se nesetkal s pochopením občanů a ani Evropského parlamentu, přičemž mnozí poslanci toto rozhodnutí ostře kritizovali.
Kritici upozorňují, že rozhodnutí povede ke zvýšení počtu utajovaných potratů, které mohou mimořádně ohrozit život matky. Další možností je, že Polky budou za interupcí cestovat do jiných zemí.
Polský ombudsman si myslí, že jde o týrání žen
Polský ombudsman pro lidská práva Adam Bodnar se ve čtvrtek vyjádřil k rozhodnutí o interrupcích. Podle jeho slov jde o vážné omezování práv žen a týrání. „Odůvodnění verdiktu ústavního soudu je pro ženy tragédií,“ řekl.
Polsko mělo již tak jedny z nejpřísnějších zákonů o interrupcích v rámci celé Evropské unie. Polské ženy se neztotožňují s tímto rozhodnutím, a proto již v minulém roce protestovaly v ulicích měst. Neziskové organizace odhadují, že už nyní podstupují polské ženy 200 000 interrupcí nelegálně nebo v zahraničí.