Prodloužit by se mohla z 10 dnů na 14.
Kvůli britské mutaci koronaviru se pravděpodobně zpřísní nařízená karanténa, která by se z 10 dnů mohla prodloužit na dva týdny. Hygienici by nově měli nařídit karanténu i těm, kteří s pozitivně testovanou osobou strávili jen pár minut. Britská varianta viru je totiž agresivnější, přenáší se rychleji, a tak již neplatí, že kritický kontakt je čtvrt hodiny, informuje TN.cz.
Pokud u sebe pociťuješ příznaky onemocnění, mezi které patří horečka, kašel či únava, měl bys okamžitě informovat svého praktického lékaře, který ti napíše žádanku o provedení PCR testu. „Je třeba už nechodit do práce a jakmile to bude možné, tak nám zavolat. Řekneme, jestli ten konkrétní případ potřebuje jít na stěry na koronavirus, nebo jestli postačí neschopenka,“ říká praktický lékař Ivo Petrášek.
V případě pozitivního výsledku musíš nastoupit do povinné desetidenní karantény, která by se nově mohla prodloužit na 14 dní. „Nejnovější náznaky ukazují, že replikace virů toho více infekčního by mohla způsobovat, že dobu izolace bude potřeba prodloužit z 10 na 14 dnů. Možná bude nutné prodloužit i dobu karantény,“ uvedl epidemiolog Rastislav Maďar.
Spolu s tebou do izolace musí také lidé, se kterými sdílíš domácnost a i oni musí po pěti dnech na PCR testy. „Pokud dalších deset dní je bezpříznakový, nemá potíže, tak se karanténa rozšiřuje na 15 dní a teprve potom půjde do zaměstnání,“ doplnila ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Nezapomínej, že pokud se nacházíš v karanténě po kontaktu s nakaženým, tak nesmíš ani do obchodu na nákup, abys neohrozil ostatní. Nákup ti doveze kurýrní služba nebo můžeš požádat některého z přátel či okolí.
V současné době platí, že i očkovaní lidé musí po kontaktu s nakaženou osobou nastoupit do karantény, avšak od března by se toto pravidlo mohlo změnit. Pro Seznam Zprávy to uvedl vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek:
„Úprava se bude týkat lidí, kteří jsou kompletně očkovaní – podmínkou tedy je, že musí mít dvě dávky a musí být minimálně 14 dní po druhé dávce. Zároveň musí mít certifikát a prokázat, že skutečně absolvovali očkování, musí to tedy být zapsáno v centrálním systému. Takový člověk ještě musí po dobu 14 dní od rizikového kontaktu být zcela bezpříznakový. Což se ale předpokládá, že bude. Kdyby měl příznaky, tak jde na PCR test a potom se postupuje podle výsledku.“