Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Rotný Kemláge po sobě zanechal dvě děti a manželku.
Rotný Juraj Kemláge sloužil v Ozbrojených silách Slovenské republiky 15 let a byl vojákem Ženijního praporu v Seredi. Den před 36. narozeninami, 29. prosince, zemřel v karanténním centru v Lešti. Po jeho smrti zůstala sklíčená rodina a několik nezodpovězených otázek.
Vdova po Jurajovi, 34letá Dana Kemláge, se nyní musí postarat o 3letého chlapce Lukáše a téměř půlročního Filipa bez svého manžela Juraje, který nečekaně v prosinci minulého roku podlehl onemocnění COVID-19.
V tomto článku si přečteš:
Kdy na vojenském cvičení zjistili, že se mezi nimi nachází infikovaný voják
Proč chtěl Juraj Kemláge zůstat v karanténním centru
Čím ho léčili
Co se dozvěděla vdova zesnulého Jiřího Kemlágeho od jeho doktorky
Z jakého důvodu ho nakonec 24. prosince nepřevezli do nemocnice
Nakažený voják na školení
Podle Dany Kemláge se její manžel v polovině prosince 2020 zúčastnil v Martině školení, které bylo přípravou na misi v Bosně a Hercegovině. Přímo na školení však 16. prosince testy odhalily, že mezi účastníky se nachází osoba pozitivní na COVID-19. Infikovaného člověka poslali pryč, ale školení nepřerušili s tím, že ostatní lidi otestovali až 18. prosince.
„Nedozvěděla jsem se, proč nebylo školení zrušeno hned 16. prosince 2020, kdy se u jednoho zúčastněného vojáka potvrdil covid. Snažím se to zjistit, protože je to trestné. Nadále nechali šířit nakažlivou lidskou nemoc. Nikoho neposlali do preventivní karantény a školení pokračovalo až do 18. prosince 2020. V tento den testovali ostatní vojáky a můj manžel vyšel jako pozitivní,“ říká Dana Kemláge pro Refresher.
Slovenské ministerstvo obrany na výhrady vdovy reaguje s tím, že postupovali v souladu s předpisy. „Vzhledem k nasazení příslušníků OS SR na plnění zákonem stanovených úkolů, jakož i na boj s pandemií, nerušíme cvičení při identifikaci jednotlivých infikovaných účastníků," uvedl León Zázrivý z tiskového oddělení MO SR. Odkazoval přitom na opatření vyplývající z vyhlášky hlavního hygienika SR a z navazujících nařízení Vojenského úřadu hygieny a epidemiologie.
Školení tedy probíhalo dál a nákaza se tam mohla šířit. Když se 18. prosince Juraj Kemláge dozvěděl, že koronavirem se nakazil i on, rozhodl se zůstat v karanténním centru v Lešti, aby neohrozil svou rodinu.
S tou se ale již nesetkal. Podle jeho manželky na sobě necítil v ten den ještě žádné příznaky. Den nato si jí už však v telefonu stěžoval na vysoké teploty, bolesti hlavy a svalstva. Podle jejích slov manžela léčili Ibalginem, Paralenem, vitaminy C a D a zinkem. Vysoké teploty od 38,6 do 39,5 stupně Celsia u pacienta však stále neklesaly.
V lékařské zprávě ze dne 23. prosince měla jeho doktorka uvést, že mu nemůže předepsat antibiotika, protože nemá e–recept. Pacientovi doporučila studenou sprchu a studené zábaly. „Jen nevím, jak si to měl dělat, když byl nemocný a nemohl si dojít ani na toaletu," konstatuje Dana Kemláge.
Když manželka zesnulého vojáka kontaktovala jeho doktorku, měla jí říct, že s pacientem nebyla v osobním kontaktu a už od 23. prosince Juraje Kemlágeho ošetřoval jiný lékař. „Doktorka, která sloužila od 19. prosince do 23. prosince 2020, mi řekla, že s ním v přímém kontaktu nebyla. Nevím však, zda ho viděli doktoři, kteří sloužili po ní,“ tvrdí.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Proč si musel Juraj Kemláge u své obecné lékařky zařizovat antibiotika
V čem se verze, kterou řekl manželce Juraj Kemláge, neshoduje s tvrzeními odpovědných
Kdy byl naposledy Juraj Kemláge vyšetřen
Kdo podle Dany Kemláge pochybil
Jaký byl zdravotní stav Jiřího Kemlágeho před nakažením covidem
Dana Kemláge uvedla, že nakonec si její manžel sehnal antibiotika jiným způsobem. Nic mu totiž na vysoké teploty nezabíralo a jeho zdravotní stav se nezlepšoval. „Můj manžel si musel sám vyřídit antibiotika u své obecné lékařky ze Seredě, která se v karanténním centru nenacházela. Antibiotika mu však nezabírala. Stále měl vysoké horečky,“ vysvětlila nám.
Do nemocnice ho nepřevezli
Na Vánoce 24. prosince Juraj Kemláge manželce v telefonu řekl, že ho mají odvézt do Univerzitní nemocnice v Ružomberku. Prý mu nic nezabíralo a cítil se velmi špatně. Z převozu do nemocnice však nakonec sešlo.
„On mi psal v 10:30, že dnes ho odvezou do nemocnice, a ve 14:00 už věděl, že zůstává. Řekl však, že neví, proč se tak rozhodli. Úřad hlavního lékaře zastoupený Romane Jantošem napsal absurdní odpověď, že sanitka se mu volala kvůli bolesti zubu, ale na večerní vizitě můj manžel uvedl, že mu už bolest zubu ustoupila, tak sanitku zrušili.
Já se ptám, odkdy se volá sanitka kvůli zubu? A když už, tak proč řešili bolest zubu, ale z důvodu, že má 10 dnů 39,5stupňové horečky, mu sanitku nevolali? Navíc nevím o žádných večerních vizitách. Manžel nic takového nezmiňoval,“ popisuje Dana Kemláge.
Informací o bolesti zubu a zrušeném převozu disponuje i MO SR. „Podle nám přístupných záznamů si zesnulý v uvedeném čase stěžoval na bolest zubů, která však následně pominula, z tohoto důvodu byla plánována a připravena přeprava na stomatologické ošetření v ÚVN Ružomberok zrušena,“ uvedl León Zázrivý z tiskového oddělení resortu obrany.
Manželka Jiřího Kemlágeho však říká, že do telefonu jí říkal, že neví, proč ho do nemocnice nevzali, a nic se zuby nezmínil.
Dana Kemláge uvádí, že jejímu manželovi nechávali jídlo přede dveřmi, a neví o tom, že by byl s někým v kontaktu. Generál Daniel Zmeko z generálního štábu ORSR však Dane Kemláge v dopise uvedl, že její manžel byl v telefonickém kontaktu s rotnou Žanetou Irsakovou a v osobním i telefonickém kontaktu s rotmistrem Petrem Lojanem.
Hlavní lékař OS SR Roman Jantoš vdovu informoval o tom, že karanténní zařízení „nemá charakter zdravotnického zařízení, neposkytuje se v něm tedy zdravotní péče“.
Zároveň však v dokumentu napsal, že pacienta každý den kontaktovali příslušníci zdravotní služby OS SR s cílem zjištění „subjektivních potíží, monitorování průběhu onemocnění a následně doporučení léčby“. Podotkl také, že pacient měl informovat svého ošetřujícího lékaře o zhoršeném stavu, což však prý neučinil.
„Úřad hlavního lékaře se vyjádřil, že za to, že můj manžel zemřel, si může sám. Protože on si měl sledovat svůj zdravotní stav. Co vím, tak on si ten zdravotní stav sledoval, stěžoval si jim, že mu je stále špatně, že mu léky nezabírají, že má stále vysoké horečky. Zajistil si sám antibiotika...“ říká vdova.
„Já nevím, co měl ještě udělat? Měl si sám udělat i vyšetření? Měl si udělat RTG, saturaci krve, odběr krve, odběr moči, to vše si měl udělat sám? Měl si sám zajít i do lékárny a vybrat si léky? A doktoři tam byli k čemu?“ ptá se Dana Kemláge. Dodává, že podle jejích informací byli doktoři v zařízení denně přítomni od 7.00 do 17:00.
Kdo vlastně pacienta léčil?
Dana Kemláge požadovala jména a telefonní čísla na ošetřující lékařů v Lešti v době od 18. prosince do 29. prosince 2020. Hlavní lékař OS SR Roman Jantoš jí napsal, že jí nemůžou odpovědět.
„Ošetřujícím lékařem pacienta byl jeho praktický lékař, který se však v čase pobytu pacienta v centru nenacházel, a tedy údaje, které požadujete zpřístupnit, není možné zpřístupnit, protože jimi nedisponujeme,“ napsal. K průběhu léčby a podaným přípravkům jí hlavní lékař uvedl, že zdravotní dokumentaci pacienta, včetně požadované lékařské zprávy, může žadatelce zaslat výlučně lékař.
Ráno 29. prosince 2020 si Juraj Kemláge nepřevzal snídani přede dveřmi, a tak vešli do jeho pokoje, aby zjistili, co se děje. V 7:45 ho našli mrtvého. Podle výpovědi manželky zemřel na židli s telefonem v ruce. Pitva podle manželky zesnulého prokázala, že mu plicní embolie roztrhla srdce.
Podle hlavního lékaře OS SR Romana Jantoše byl přitom Juraj Kemláge 24. prosince a 28. prosince vyšetřen. „Já se tedy ptám, co znamená řádně vyšetřen? Když 28. prosince 2020 byl jeho poslední den života? Takže lžou a v odpovědích se neshodují. Kdyby ho byli řádně vyšetřili v ty dny, jak napsali, tak by zjistili, že můj manžel má oboustranný zápal plic,“ řekla vdova.
„V uvedeném čase provedla vizitu pacienta lékařka se zkušeností z práce na covid oddělení, která však ve smyslu platné legislativy nebyla ošetřujícím lékařem. Podle jejího vyjádření pacient nevykazoval kritické známky. V současnosti jsou veřejně známy případy náhlého skonu pacientů, kteří nejsou v život ohrožujících stavech, a v těchto případech není postup lékařů veřejně zpochybňován,“ uvedl pro Refresher León Zázrivý z ministerstva obrany.
Mladý, zdravý, voják, potápěč
Kemláge byl mimo jiné vojenský specialista potápěč, u kterého můžeme předpokládat téměř výborný zdravotní stav, který se pravidelně kontroluje, zejména při výběru vhodného adepta na misi. Každý voják musí podstoupit kompletní testy, včetně kontroly srdce.
Chronickými onemocněními přitom trpět nemohl, což nám potvrdila i jeho manželka. „Můj manžel měl perfektní zdravotní stav, musel ho prokazovat kvůli své práci, protože byl i vojenský potápěč. Takže tam neexistovalo, aby měl nějaké zdravotní problémy,“ vyjádřila se.
Na závěr nám řekla, že podle jejího názoru pochybili doktoři. „Pokud nezvládali jeho zdravotní stav a nevěděli si s ním rady, měli ho buď poslat do nemocnice, nebo domů. Proč ho tam nechali? Vždyť oni ho tam nechali utrápit se k smrti. Doktoři mají na rukou krev mého manžela. Kvůli nim zemřel,“ dodala vdova.
Otázky jsme poslali i generálnímu štábu OS SR. Zatím na ně neodpověděli.
Oficiální dokumenty, které citujeme a zmiňujeme v článku, má redakce Refresher k dispozici, avšak na žádost vdovy je v plném rozsahu nezveřejňujeme.