Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 11. 4. 2021 svátek má Izabela

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit

Přinášíme odpovědi na nejdůležitější otázky, které se váží k brzy se konajícímu sčítání obyvatel v Česku.

18. březen 2021, 9:31 Čas čtení: 4:03
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
Zdroj: Sčítání 2021
News
8
Vojtěch Vanda
18. březen 2021, 9:31
Čas čtení: 4:03

Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit

Přinášíme odpovědi na nejdůležitější otázky, které se váží k brzy se konajícímu sčítání obyvatel v Česku.

Vojtěch Vanda
18. březen 2021, 9:31
Čas čtení: 4:03
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
Zdroj: Sčítání 2021

Je tomu už deset let, co se v České republice naposledy sčítali lidé, domy a byty. Na jaře roku 2021 se proto začne sčítat znovu. Jak ale taková akce probíhá? Kdo všechno se musí sčítání zúčastnit? REFRESHER se rozhodl, že na všechny nejasnosti okolo sčítání odpoví

 

Proč se koná sčítání lidu?

Odpověď se nabízí sama od sebe. Už od pradávna chtěly všechny územní celky vědět, kolik obyvatel se na jejich území nachází, a kolik příbytků je v jejich dosahu. Podle Českého statistického úřadu patří sčítání k jednomu z nejstarších a nejdůležitějších statistických šetření, jelikož zjišťuje údaje o stavu obyvatelstva k určitému okamžiku na celém území státu.

 

Zajímavostí je, že nejstarší takový dochovaný soupis na českém území je soupis majetku litoměřického kostela z roku 1058, který je součástí zakládací listiny knížete Spytihněva II. O pravidelnost sčítání se zase zasloužila císařovna Marie Terezie, která 13. října 1753 vydala patent o každoročním sčítání lidu.

 

Zákon o sčítání lidu byl pak v Československou přijat 8. dubna 1920, první svobodné sčítání se však uskutečnilo až 15. února 1921.

Kdy letošní sčítání začne?

Sčítání lidu, domů a bytů začíná o půlnoci z 26. na 27. března 2021. Elektronický sčítací formulář bude možné vyplnit online. Další informace nalezneš zde.

 

Jak bude probíhat?

Do 26. března bude probíhat příprava na sčítání. Od 26. března se bude moci člověk „sečíst“ online, a to až do 9. dubna. Pak je třeba využít listinného sčítání, které začne 17. dubna a skončí 11. května. Hned 12. května by se měly výsledky začít zpracovávat, přičemž zveřejnění těchto výsledků se plánuje na 1. ledna 2022.

Musím se zapojit?

Web Sčítání 2021 problematiku vysvětluje takto: „Sčítání je povinné ze zákona č. 332/2020 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021. Povinnost sečíst se mají všechny osoby s trvalým pobytem nebo přechodným pobytem nad 90 dnů a osoby, kterým byl u nás udělen azyl (případně doplňková ochrana nebo dočasná ochrana). Patří sem i ostatní osoby, které jsou na území České republiky v rozhodný okamžik (půlnoc z pátku 26. března na sobotu 27. března 2021) přítomny.“

 

To znamená, že i občan Česka, který má trvalý pobyt jinde, ale v  dobu sčítání v Česku žije a ještě nemá trvalý pobyt, se sečíst musí. 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1875 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Z nového X6 M Competition nám spadla čelist. 625koňové BMW popírá fyzikální zákonyZ nového X6 M Competition nám spadla čelist. 625koňové BMW popírá fyzikální zákony
Blatný je jen další v řadě. V Babišově vládě skončilo už těchto 10 ministrůBlatný je jen další v řadě. V Babišově vládě skončilo už těchto 10 ministrů
Ruské tanky směřují k Ukrajině. Má se Kyjev obávat a o co jde Putinovi? Ruské tanky směřují k Ukrajině. Má se Kyjev obávat a o co jde Putinovi?
VÍCE

Když odmítnu?

Do sčítání se musí podle zákona zapojit. Pokud se i přesto nezapojíš, můžeš podle zákona dostat pokutu až 10 tisíc korun.

Proč to není dobrovolné?

Sčítání 2021 vysvětluje: „Sčítání je ze zákona povinné. Zjišťované údaje, které jsou dány závaznými evropskými nařízeními, je nezbytné získat prostřednictvím celoplošného šetření. Hodnota cenzu spočívá v získání informací od všech obyvatel, a to k témuž okamžiku. V případě dobrovolné účasti by výsledky sčítání nebyly spolehlivé a dostatečně kvalitní.

 

To by velmi negativně omezilo možnost jejich využití – například při rozhodování o kapacitách školek nebo domovů pro seniory, při analýze záplavových území nebo plánování dopravních služeb. Pokud by sčítací formuláře vyplnila jen část obyvatel, hrozilo by, že sčítání nebude obsahovat údaje za všechny obce. Starostové, regionální firmy či provozovatelé lokálních služeb by tím přišli o vysoce potřebné údaje pro svou činnost.“

A co cizinci, ti se zapojit musí?

Někteří ano, někteří ne. Povinnost sečíst se se nevztahuje pouze na cizince, kteří jsou v Česku na dobu kratší než 90 dnů a na cizince požívající diplomatické výsady a imunity. Tudíž turisté se sčítat například nemusí.

Kde vezmu sčítací formulář?

Dne 27. března se zpřístupní online formulář ke sčítání tady. Můžeš taky využít aplikace Sčítání 21, ve které bude možno formulář vyplnit také od 27. března.

 

Listinný formulář získáš od komisaře nebo na kontaktním místě sčítání, kterých je po republice více než 800 na vybraných pobočkách České pošty. Jejich seznam najdeš tady. Další kontaktní místa jsou na krajských pobočkách Českého statistického úřadu.

 

„Sčítací komisaři začnou od 17. 4. roznášet listinné sčítací formuláře těm, kteří se nesečetli online. Komisař se dostaví v předem oznámeném termínu a vyčká na váš příchod před vaším domem. Oznámení s termínem návštěvy dostanete do schránky (případně bude vyvěšeno na nástěnce nebo na vstupních dveřích objektu),“ tvrdí web. Pokud nebudeš doma, termín nezměníš. Komisař se k tobě staví ještě jednou, přičemž termín bude znova oznámen.

 

„Každé domácnosti bude standardně předáván jeden sčítací formulář, na žádost jich může být vydáno i více. Při vyzvednutí sčítacího formuláře bude nutné sdělit číslo bytu, ve kterém bydlíte, a na kontaktním místě i adresu, ke které bude formulář přiřazen načtením čárového kódu.

Spolu s formulářem vždy obdržíte odpovědní obálku s logem Sčítání 2021 pro odevzdání formuláře. Obálka má předtištěnou adresu a její odeslání je zdarma,“ dodává.

Jak formulář odevzdat?

Vyplněný formulář odevzdáš na jakémkoliv kontaktním místě, poště nebo jej hodíš do schránky. Vyplňený papírový formulář je nutno odevzdat do 11. května.

Jak formulář vypadá?

Základní formulář má 16 stran, a skládá se z části s údaji o bydlení a složení domácnosti a z části za jednotlivou osobu. Je pro maximálně 5 osob.

 

Pokud je vás více než pět, musíte vyplnit dodatečný formulář pro domácnost, který obsahuje otázky pro dalších 6 osob.

 

Zvláštní formulář pak vyplňují lidé, kteří žijí jednotlivě na ubytovnách a v dalších zařízeních.

Jakým způsobem mám vyplnit formulář?

S online formulářem se pracuje následovně. „K přihlášení použijte číslo platného osobního dokladu vydaného Českou republikou (občanský průkaz, cestovní pas nebo doklady vydané cizincům) a datum narození. Použít můžete také elektronickou identitu (e-identita.cz) nebo datovou schránku fyzické osoby. Dále postupujte dle uvedených pokynů. Pro online sečtení budete potřebovat přístup k internetu.“

 

Elektronický formulář si nelze stáhnout a vyplnit offline. Pokud zjistíš, že jsi během jeho vyplňování udělal chybu, můžeš ještě v termínu vyplnit druhý. Jestli bylo online vyplňování už ukončeno, můžeš vyplnit listinný formulář. Sčítat se budou formuláře posledního data.

 

Když se nedostaneš k online vyplňování, musíš vyplnit listinný formulář. Ten je pouze v češtině, tudíž pokud jsi cizinec, musíš jej i tak vyplnit. Na webu Sčítání 2021 je nicméně formulář přeložen do 7 jazyků, což může pomoci jako pomůcka při vyplňování. Najdeš je tady.

  • Všechny informace uvádějte podle stavu, který platil o půlnoci z pátku 26. března na sobotu 27. března 2021.
  • Odpovědi pište výhradně černou, nebo modrou propiskou.
  • Používejte velká tiskací písmena podle vzoru ve formuláři.
  • Pište přesně do bílých polí.
  • Do každého pole pište jen jeden znak, včetně háčků a čárek.
  • U dlouhých odpovědí použijte zkratku.
  • Tam, kde je možnost výběru z více položek, správnou odpověď označte křížkem.
  • Křížkujte vždy jen jednu možnost, jestliže není uvedeno jinak.
  • Uděláte-li chybu, pole zaškrtejte a správnou odpověď napište vedle.

 

ONLINE FORMULÁŘdodatečný formulář pro domácnostzvláštní formulář
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Sčítání 2021 Tagy: 2021, sčítání, sčítání lidu
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Vědci z USA tvrdí, že našli pátou základní fyzikální sílu
2 Z nového X6 M Competition nám spadla čelist. 625koňové BMW popírá fyzikální zákony
3 Konec nouzového stavu: Co všechno se od pondělí změní?
4 Slovák měl doma 18 kilo marihuany, hrozí mu 25 let vězení. Sušinu ukrýval v krabicích, ve vědrech i v zavařovacích sklenicích
5 Venku i uvnitř jen 2 osoby, navrhne nový ministr zdravotnictví
1 Rozvolnění: Tyto restrikce se mění od pondělí 12. dubna
2 Vědci z USA tvrdí, že našli pátou základní fyzikální sílu
3 KDU-ČSL žádá předčasné volby. Jak to vidí ostatní strany?
4 V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
5 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
1 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
2 Nový film režiséra Lidské stonožky možná nikdy neuvidíme. Je tak nevhodný, že jej odmítají všichni distributoři
3 Únik dat Facebooku se týká i více než 1,3 milionu Čechů
4 V Iráku se narodil chlapeček s třemi penisy. Lékaři tvrdí, že jde o první zdokumentovaný případ na světě
5 Spojené státy zvedají varovný prst pro Rusko. Žádají, aby Moskva přestala „zastrašovat“ Ukrajinu
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
5 Česká sériová vražedkyně s přezdívkou Krvavá blondýna vraždila pouze muže. Charakterizovala ji bezcitnost a arogance
více z témy news
Zabavili jim luxusní auta i hotovost. Policie zadržela mezinárodní gang, který operoval i v ČeskuZabavili jim luxusní auta i hotovost. Policie zadržela mezinárodní gang, který operoval i v Česku
Slovák měl doma 18 kilo marihuany, hrozí mu 25 let vězení. Sušinu ukrýval v krabicích, ve vědrech i v zavařovacích sklenicíchSlovák měl doma 18 kilo marihuany, hrozí mu 25 let vězení. Sušinu ukrýval v krabicích, ve vědrech i v zavařovacích sklenicích
Ruského podnikatele, který veřejně kritizoval Vladimira Putina, uškrtili v Londýně. Vyšetřovatelé vyloučili sebevražduRuského podnikatele, který veřejně kritizoval Vladimira Putina, uškrtili v Londýně. Vyšetřovatelé vyloučili sebevraždu
více článků
Sponzorované články
Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?
Toto je 10 nejzajímavějších párů tenisek s cenovkou do 2 600 korun pro muže i ženy Toto je 10 nejzajímavějších párů tenisek s cenovkou do 2 600 korun pro muže i ženy
Práce a hraní her má jedno společné. Poradíme ti, jak se lépe soustředit na obojíPráce a hraní her má jedno společné. Poradíme ti, jak se lépe soustředit na obojí
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Nouzový stav: Pokud by v neděli skončil, děti by se mohly vrátit do škol a otevřely by se obchodyNouzový stav: Pokud by v neděli skončil, děti by se mohly vrátit do škol a otevřely by se obchody
Rok 2021 může být, co se týče koronaviru, ještě horší, varuje WHORok 2021 může být, co se týče koronaviru, ještě horší, varuje WHO
Sčítání lidu začalo, online formulář ale nefungujeSčítání lidu začalo, online formulář ale nefunguje
Sčítání lidu 2021: Formuláře ke stažení a přehled důležitých informacíSčítání lidu 2021: Formuláře ke stažení a přehled důležitých informací
Žádný kybernetický útok. Šéf ČSÚ řekl, proč online formulář pro sčítání lidu spadlŽádný kybernetický útok. Šéf ČSÚ řekl, proč online formulář pro sčítání lidu spadl
Sčítání lidu 2021 začne už v pátek. K čemu je dobré a proč je povinné?Sčítání lidu 2021 začne už v pátek. K čemu je dobré a proč je povinné?
Sčítání lidu 2021: Vyplnit bychom jej měli do 15 minut, online data budou střežena i fyzickySčítání lidu 2021: Vyplnit bychom jej měli do 15 minut, online data budou střežena i fyzicky
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.