Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 8. 5. 2021 Den osvobození od fašismu (1945)

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit

Přinášíme odpovědi na nejdůležitější otázky, které se váží k brzy se konajícímu sčítání obyvatel v Česku.

Vojtěch Vanda
18. březen 2021, 9:31 Čas čtení: 4:03
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
Zdroj: Sčítání 2021
News
9
Vojtěch Vanda
18. březen 2021, 9:31
Čas čtení: 4:03

Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit

Přinášíme odpovědi na nejdůležitější otázky, které se váží k brzy se konajícímu sčítání obyvatel v Česku.

Vojtěch Vanda
18. březen 2021, 9:31
Čas čtení: 4:03
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
Zdroj: Sčítání 2021

Je tomu už deset let, co se v České republice naposledy sčítali lidé, domy a byty. Na jaře roku 2021 se proto začne sčítat znovu. Jak ale taková akce probíhá? Kdo všechno se musí sčítání zúčastnit? REFRESHER se rozhodl, že na všechny nejasnosti okolo sčítání odpoví

 

Proč se koná sčítání lidu?

Odpověď se nabízí sama od sebe. Už od pradávna chtěly všechny územní celky vědět, kolik obyvatel se na jejich území nachází, a kolik příbytků je v jejich dosahu. Podle Českého statistického úřadu patří sčítání k jednomu z nejstarších a nejdůležitějších statistických šetření, jelikož zjišťuje údaje o stavu obyvatelstva k určitému okamžiku na celém území státu.

 

Zajímavostí je, že nejstarší takový dochovaný soupis na českém území je soupis majetku litoměřického kostela z roku 1058, který je součástí zakládací listiny knížete Spytihněva II. O pravidelnost sčítání se zase zasloužila císařovna Marie Terezie, která 13. října 1753 vydala patent o každoročním sčítání lidu.

 

Zákon o sčítání lidu byl pak v Československou přijat 8. dubna 1920, první svobodné sčítání se však uskutečnilo až 15. února 1921.

Kdy letošní sčítání začne?

Sčítání lidu, domů a bytů začíná o půlnoci z 26. na 27. března 2021. Elektronický sčítací formulář bude možné vyplnit online. Další informace nalezneš zde.

 

Jak bude probíhat?

Do 26. března bude probíhat příprava na sčítání. Od 26. března se bude moci člověk „sečíst“ online, a to až do 9. dubna. Pak je třeba využít listinného sčítání, které začne 17. dubna a skončí 11. května. Hned 12. května by se měly výsledky začít zpracovávat, přičemž zveřejnění těchto výsledků se plánuje na 1. ledna 2022.

Musím se zapojit?

Web Sčítání 2021 problematiku vysvětluje takto: „Sčítání je povinné ze zákona č. 332/2020 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021. Povinnost sečíst se mají všechny osoby s trvalým pobytem nebo přechodným pobytem nad 90 dnů a osoby, kterým byl u nás udělen azyl (případně doplňková ochrana nebo dočasná ochrana). Patří sem i ostatní osoby, které jsou na území České republiky v rozhodný okamžik (půlnoc z pátku 26. března na sobotu 27. března 2021) přítomny.“

 

To znamená, že i občan Česka, který má trvalý pobyt jinde, ale v  dobu sčítání v Česku žije a ještě nemá trvalý pobyt, se sečíst musí. 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1967 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Ekoaktivistko Alžběto se posadilo do silnice, protože je zděšeno, jak moc ignorujeme klimatickou krizi (Rozhovor)Ekoaktivistko Alžběto se posadilo do silnice, protože je zděšeno, jak moc ignorujeme klimatickou krizi (Rozhovor)
Jsou custom kšiltovky New Era nejžhavějším trendem tohoto léta?Jsou custom kšiltovky New Era nejžhavějším trendem tohoto léta?
Tři mobily kolem sedmi tisíc. Otestovali jsme Xiaomi Redmi Note 10 Pro, Samsung Galaxy A52 a Moto G 5GTři mobily kolem sedmi tisíc. Otestovali jsme Xiaomi Redmi Note 10 Pro, Samsung Galaxy A52 a Moto G 5G
VÍCE

Když odmítnu?

Do sčítání se musí podle zákona zapojit. Pokud se i přesto nezapojíš, můžeš podle zákona dostat pokutu až 10 tisíc korun.

Proč to není dobrovolné?

Sčítání 2021 vysvětluje: „Sčítání je ze zákona povinné. Zjišťované údaje, které jsou dány závaznými evropskými nařízeními, je nezbytné získat prostřednictvím celoplošného šetření. Hodnota cenzu spočívá v získání informací od všech obyvatel, a to k témuž okamžiku. V případě dobrovolné účasti by výsledky sčítání nebyly spolehlivé a dostatečně kvalitní.

 

To by velmi negativně omezilo možnost jejich využití – například při rozhodování o kapacitách školek nebo domovů pro seniory, při analýze záplavových území nebo plánování dopravních služeb. Pokud by sčítací formuláře vyplnila jen část obyvatel, hrozilo by, že sčítání nebude obsahovat údaje za všechny obce. Starostové, regionální firmy či provozovatelé lokálních služeb by tím přišli o vysoce potřebné údaje pro svou činnost.“

A co cizinci, ti se zapojit musí?

Někteří ano, někteří ne. Povinnost sečíst se se nevztahuje pouze na cizince, kteří jsou v Česku na dobu kratší než 90 dnů a na cizince požívající diplomatické výsady a imunity. Tudíž turisté se sčítat například nemusí.

Kde vezmu sčítací formulář?

Dne 27. března se zpřístupní online formulář ke sčítání tady. Můžeš taky využít aplikace Sčítání 21, ve které bude možno formulář vyplnit také od 27. března.

 

Listinný formulář získáš od komisaře nebo na kontaktním místě sčítání, kterých je po republice více než 800 na vybraných pobočkách České pošty. Jejich seznam najdeš tady. Další kontaktní místa jsou na krajských pobočkách Českého statistického úřadu.

 

„Sčítací komisaři začnou od 17. 4. roznášet listinné sčítací formuláře těm, kteří se nesečetli online. Komisař se dostaví v předem oznámeném termínu a vyčká na váš příchod před vaším domem. Oznámení s termínem návštěvy dostanete do schránky (případně bude vyvěšeno na nástěnce nebo na vstupních dveřích objektu),“ tvrdí web. Pokud nebudeš doma, termín nezměníš. Komisař se k tobě staví ještě jednou, přičemž termín bude znova oznámen.

 

„Každé domácnosti bude standardně předáván jeden sčítací formulář, na žádost jich může být vydáno i více. Při vyzvednutí sčítacího formuláře bude nutné sdělit číslo bytu, ve kterém bydlíte, a na kontaktním místě i adresu, ke které bude formulář přiřazen načtením čárového kódu.

Spolu s formulářem vždy obdržíte odpovědní obálku s logem Sčítání 2021 pro odevzdání formuláře. Obálka má předtištěnou adresu a její odeslání je zdarma,“ dodává.

Jak formulář odevzdat?

Vyplněný formulář odevzdáš na jakémkoliv kontaktním místě, poště nebo jej hodíš do schránky. Vyplňený papírový formulář je nutno odevzdat do 11. května.

Jak formulář vypadá?

Základní formulář má 16 stran, a skládá se z části s údaji o bydlení a složení domácnosti a z části za jednotlivou osobu. Je pro maximálně 5 osob.

 

Pokud je vás více než pět, musíte vyplnit dodatečný formulář pro domácnost, který obsahuje otázky pro dalších 6 osob.

 

Zvláštní formulář pak vyplňují lidé, kteří žijí jednotlivě na ubytovnách a v dalších zařízeních.

Jakým způsobem mám vyplnit formulář?

S online formulářem se pracuje následovně. „K přihlášení použijte číslo platného osobního dokladu vydaného Českou republikou (občanský průkaz, cestovní pas nebo doklady vydané cizincům) a datum narození. Použít můžete také elektronickou identitu (e-identita.cz) nebo datovou schránku fyzické osoby. Dále postupujte dle uvedených pokynů. Pro online sečtení budete potřebovat přístup k internetu.“

 

Elektronický formulář si nelze stáhnout a vyplnit offline. Pokud zjistíš, že jsi během jeho vyplňování udělal chybu, můžeš ještě v termínu vyplnit druhý. Jestli bylo online vyplňování už ukončeno, můžeš vyplnit listinný formulář. Sčítat se budou formuláře posledního data.

 

Když se nedostaneš k online vyplňování, musíš vyplnit listinný formulář. Ten je pouze v češtině, tudíž pokud jsi cizinec, musíš jej i tak vyplnit. Na webu Sčítání 2021 je nicméně formulář přeložen do 7 jazyků, což může pomoci jako pomůcka při vyplňování. Najdeš je tady.

  • Všechny informace uvádějte podle stavu, který platil o půlnoci z pátku 26. března na sobotu 27. března 2021.
  • Odpovědi pište výhradně černou, nebo modrou propiskou.
  • Používejte velká tiskací písmena podle vzoru ve formuláři.
  • Pište přesně do bílých polí.
  • Do každého pole pište jen jeden znak, včetně háčků a čárek.
  • U dlouhých odpovědí použijte zkratku.
  • Tam, kde je možnost výběru z více položek, správnou odpověď označte křížkem.
  • Křížkujte vždy jen jednu možnost, jestliže není uvedeno jinak.
  • Uděláte-li chybu, pole zaškrtejte a správnou odpověď napište vedle.

 

ONLINE FORMULÁŘdodatečný formulář pro domácnostzvláštní formulář
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Sčítání 2021
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Vybrali jsme kraťasy, se kterými zabodujete během letošního léta. Toto je 5 tipů pro muže i ženy
Móda 8
Ve spolupráci
Vybrali jsme kraťasy, se kterými zabodujete během letošního léta. Toto je 5 tipů pro muže i ženy
Stručný seznam trendů, které bys v roce 2021 neměl přehlížet.
Tři mobily kolem sedmi tisíc. Otestovali jsme Xiaomi Redmi Note 10 Pro, Samsung Galaxy A52 a Moto G 5G
Tech
Tři mobily kolem sedmi tisíc. Otestovali jsme Xiaomi Redmi Note 10 Pro, Samsung Galaxy A52 a Moto G 5G
Stále se zlepšují i smartphony, za které si výrobce ani zdaleka neúčtuje bláznivé ceny nad dvacet tisíc korun.
Ekoaktivistko Alžběto se posadilo do silnice, protože je zděšeno, jak moc ignorujeme klimatickou krizi (Rozhovor)
Rozhovory
Ekoaktivistko Alžběto se posadilo do silnice, protože je zděšeno, jak moc ignorujeme klimatickou krizi (Rozhovor)
S aktivistkem Alžběto o dvou protestech v Mladé Boleslavi, o tom, co hrozí naší planetě, pokud nezačneme jednat, nebo o tom, proč o sobě mluví ve středním rodě.
Recenze: Returnal
Tech
Recenze: Returnal
Nejnovější exkluzivita pro PS5 bude bojovat o titul nejlepší hry tohoto roku.
Jsou custom kšiltovky New Era nejžhavějším trendem tohoto léta?
Móda
Jsou custom kšiltovky New Era nejžhavějším trendem tohoto léta?
Stará dobrá klasika od New Ery se opět dostává do popředí, ale tentokrát za její popularitu mohou zejména customizery.
VÍCE ČLÁNKŮ
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
více z témy news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před 2 hodinami
před 3 hodinami
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.