Kromě prevence těžkého průběhu onemocnění nebo smrti tyto vakcíny chrání před nákazou.
CDC publikovalo studii, kterou provedli na přibližně 4000 lidech z první linie v boji proti koronaviru. Účinky vakcín na nich vědci sledovali od poloviny prosince do poloviny března. Po ukončení výzkumu zdravotnické centrum prohlásilo, že po 2. dávce dokáží vakcíny Pfizer i Moderna na 90 procent zabránit infekci koronaviru.
Podle Boston Globe už předešlé klinické pokusy prokázaly, že tyto vakcíny účinkovaly proti onemocnění, hospitalizaci či smrti v důsledku onemocnění covid-19.
Účastníky výzkumu týdně testovali na onemocnění covid-19, aby zachytili případné projevy viru. Vědci následně porovnali výskyt nakaženi koronaviru před a po očkování.
U obou vakcín je třeba očkovat s několikatýdenním odstupem. Po první dávce se během dvou týdnů ukázalo, že dokáže na 80 procent zabránit nakažení. Po druhé dávce se během dvou týdnů účinnost vakcín zvýšila na 90 procent.
„Tato studie dokazuje, že obě mRNA vakcíny mohou snížit riziko nakažení se všemi druhy SARS CoV-2, a to i při nakažení bez symptomů,“ vysvětlila CDC ve svém prohlášení.
Americká společnost Pfizer tento týden oznámila, že testuje vakcínu proti koronaviru už i na dětech do 11 let. Podle CNBC mají nejmladší děti zapojené do testování jen šest měsíců.