Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 18. 6. 2021 svátek má Milan, Milana

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zdraví

Koronavirové mutace: Kolik jich je, odkud pochází a čím jsou nebezpečné

Sestavili jsme základní přehled koronavirových mutací, které ve světě existují.

Vojtěch Vanda
29. březen 2021, 12:57 Čas čtení: 3:50
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Koronavirové mutace: Kolik jich je, odkud pochází a čím jsou nebezpečné
Zdroj: Anindito Mukherjee/Bloomberg via Getty Images
Zdraví
0
Vojtěch Vanda
29. březen 2021, 12:57
Čas čtení: 3:50

Koronavirové mutace: Kolik jich je, odkud pochází a čím jsou nebezpečné

Sestavili jsme základní přehled koronavirových mutací, které ve světě existují.

Vojtěch Vanda
29. březen 2021, 12:57
Čas čtení: 3:50
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Koronavirové mutace: Kolik jich je, odkud pochází a čím jsou nebezpečné
Zdroj: Anindito Mukherjee/Bloomberg via Getty Images

Koronavirus se vyvíjí. Ač je to velice znepokojující, virus je také organismem, který se přizpůsobuje podmínkám a reaguje na změny okolí v čase. Proto se nějakým způsobem modifikuje a vyvíjí, aby přežil. V tomto článku ti nastíníme základní informace o mutacích viru, jenž sužuje svět již více než rok.

 

 

Jak už bylo řečeno, v momentě, kdy se objeví nový virus, je prakticky jasné, že nezůstane pouze u jeho počáteční verze. Všechny viry, včetně koronaviru, neustále mutují a vytváří své nové verze, píše BBC. Nové mutace způsobují nepatrné genetické změny, jež nastanou v momentě, kdy se virus kopíruje. Tímto procesem se nákaza snaží šířit v těle nositele a udržuje si pro sebe výhodné podmínky k žití.

 

Většina z těchto změn jsou bezvýznamné v tom smyslu, že nezmění to, jakým způsobem organismus ochromí. Může se dokonce stát, že podobná genetická změna zapříčiní brzký konec nákazy v hostitelově těle. Na druhou stranu se ale může také stát, že se z viru stane sofistikovanější útočník než kdy dřív, jehož infekčnost a nebezpečnost může exponenciálně vzrůst.

 

 

Proces replikace a vývinu logicky nastal i u koronaviru. Smrtící virus, jenž celosvětově zapříčinil smrt skoro 2,8 milionu lidí, zmutoval již do několika tisíců variant. Přesné číslo nelze určit. Nicméně několik z nich se nakonec opravdu ukázalo jako účinnější hrozby než ten počáteční, jenž se začal pravděpodobně šířit z čínského Wu-chanu.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 2090 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Britská mutace

Každá jedna z mutací má své laboratorní označení, nicméně veřejnost si je pamatuje hlavně z označení míst, kde byla jako první objevena. Nejskloňovanější mutací, která pořádně trápí i české zdravotnictví, je tzv. britská mutace, jejíž oficiální označení je B.1.1.7. Ta začala být světu známa v prosinci minulého roku. Britští výzkumníci ale přišli na to, že tato mutace v zemi byla již od 20. září.

 

Podle informací The New York Times by tato koronavirová mutace měla být o 30–50 % nakažlivější než ostatní virové mutace, které na planetě cirkulují. Studie, jež byly ohledně této verze provedeny, také uvádí, že nemoc, kterou tato mutace způsobuje, je bohužel o 55 % smrtelnější. Dobrou zprávou je nicméně skutečnost, že vakcíny, které byly proti koronaviru vyvinuty, na britskou mutaci zabírají.

 

Větší nakažlivost britské mutace mají na svědomí proteinové výrůstky viru, kterými se nákaza přichycuje na buňky hostitele. Tato verze se k buňce lépe přichytí a dokonce dokáže měnit tvar výrůstků. Zatím se ale neprokázalo, že by to mělo výrazný vliv na očkování. 

 

Britská mutace se do dnešních dní objevila v 90 státech světa

Jihoafrická mutace

Další mutací, která byla vědci objevena v prosinci, byla mutace s názvem B.1.351, jíž se začalo přezdívat podle místa objevení, tedy jihoafrická. Tato verze je problematičtější hlavně proto, jelikož jsou proti ní vakcíny méně účinnější. Ukázalo se, že lidé, kteří prodělali jiný typ nákazy koronaviru, nemají proti ní dostatečnou imunitu. Vědci proto začali modifikovat vakcíny tak, aby si poradily i s touto verzí.

 

Jihoafrická mutace má, stejně jako ta britská, schopnost lépe se uchytit na buňku hostitele, k čemuž jí pomáhají dokonce dvě klíčové mutace. Doposud byla B.1.351 registrována ve 48 zemích světa.

 

Brazilská mutace

Přestože jsme psali o tom, že se mutace pojmenovávají po místech, kde byly objeveny, existuje mezi nimi výjimka. A to u takzvané brazilské mutace, jejíž oficiální označení je P.1, konkrétněji 20J/501Y.V3. Objevili ji japonští vědci u čtyřech turistů z Brazílie, kteří Japonsko navštívili.

 

Původ této mutace je datován do října roku 2020. Objevila se v největším amazonském městě Manaus, rychle se stala dominantní mutací, přičemž zasáhla i několik dalších zemí v Jižní Americe.

 

Problematičnost této mutace je v tom, že je podobná té jihoafrické, což znamená, že může v jistých případech vyzrát i na imunitu vybudovanou po prodělání jiné koronavirové mutace. Jistou samozřejmostí je několik typů mutací u proteinových výrůstků, které zapříčiňují lepší úchyt viru na hostitelskou buňku. 

 

Brazilská mutace se rozšířila do 25 států světa. Nejhůře jsou jí zasaženy kromě Brazílie a Mexika i Kolumbie.

Newyorská mutace

Jedním z nejzasaženějších amerických měst byl New York, kde se také objevily vlastní mutace. Vědci hovoří o dvou: mutaci B.1.525B.1.526. První zmíněná se objevila v prosinci, a mnoho se o ní neví. Jisté je to, že by tato mutace mohla mít rezistenci vůči imunitě z prodělané nákazy.

 

Druhá mutace existuje ve dvou variantách: první se také dokáže vyhnout vytvořené imunitě či vakcíně, druhá zase pomáhá viru lépe přilnout k buňce. S první variantou viru bojují Američané již od listopadu, a nyní se objevuje ve 27 % odebraných pozitivních vzorků v New Yorku.

 

„Česká“ mutace

V neděli přišla zpráva z brněnské laboratoře Elisabeth Pharmacon, kde objevili dosud nepopsanou mutaci koronaviru. Znovu má jít o mutaci, pro kterou je charakteristický výskyt u proteinového výrůstku. Ředitel laboratoře Omar Šerý však na sociálních sítích uvedl, že by nová mutace neměla ovlivnit vazbu protilátek ani buněčných receptorů.

 

 

Tuto novou verzi laboratoř objevila pomocí sekvenování vzorků pacientů nakažených koronavirem.

 

O české mutaci se ale hovořilo i dříve. Jak píší Seznam Zprávy v lednovém článku, SZÚ měl mluvit o variantě tzv. české variantě, která měla mít odolnost proti protilátkám a měla se rychleji šířit. Slovenští vědci pro ni navrhli kód B.1.258.

 

 

Jak už jsme ale uvedli, nové mutace se objevují neustále. Svět již poznal například mutaci, která se objevila výhradně u zvířat. Po místě identifikace dostala přízvisko dánská. Objevila se u norků, kteří byli z bezpečnostních důvodů vyhubeni. Mělo jít asi o 17 milionů jedinců. Mluví se také o verzi koronaviru CAL.20C objevené v Kalifornii, která by podle vědců mohla být hodně nakažlivá, podle posledních zpráv se ale nešíří tak rychle jako newyorkská mutace.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Anindito Mukherjee/Bloomberg via Getty Images
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zdraví
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít