Sestavili jsme základní přehled koronavirových mutací, které ve světě existují.
Koronavirus se vyvíjí. Ač je to velice znepokojující, virus je také organismem, který se přizpůsobuje podmínkám a reaguje na změny okolí v čase. Proto se nějakým způsobem modifikuje a vyvíjí, aby přežil. V tomto článku ti nastíníme základní informace o mutacích viru, jenž sužuje svět již více než rok.
Jak už bylo řečeno, v momentě, kdy se objeví nový virus, je prakticky jasné, že nezůstane pouze u jeho počáteční verze. Všechny viry, včetně koronaviru, neustále mutují a vytváří své nové verze, píše BBC. Nové mutace způsobují nepatrné genetické změny, jež nastanou v momentě, kdy se virus kopíruje. Tímto procesem se nákaza snaží šířit v těle nositele a udržuje si pro sebe výhodné podmínky k žití.
Většina z těchto změn jsou bezvýznamné v tom smyslu, že nezmění to, jakým způsobem organismus ochromí. Může se dokonce stát, že podobná genetická změna zapříčiní brzký konec nákazy v hostitelově těle. Na druhou stranu se ale může také stát, že se z viru stane sofistikovanější útočník než kdy dřív, jehož infekčnost a nebezpečnost může exponenciálně vzrůst.
Proces replikace a vývinu logicky nastal i u koronaviru. Smrtící virus, jenž celosvětově zapříčinil smrt skoro 2,8 milionu lidí, zmutoval již do několika tisíců variant. Přesné číslo nelze určit. Nicméně několik z nich se nakonec opravdu ukázalo jako účinnější hrozby než ten počáteční, jenž se začal pravděpodobně šířit z čínského Wu-chanu.