Evoluční biolog Jaroslav Flegr se v rámci svého blogu již počtvrté vyjádřil k tomu, jak bude podle něj probíhat koronavirová pandemie.
Už je to rok, co profesor Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr poprvé předpověděl, jak se bude vyvíjet koronavirová pandemie. Proto se rozhodl, že na výročí své první předpovědi vydá na svém blogu na iDNES.cz již čtvrtou prognózu, v níž samozřejmě i bilancoval, co se mu předpovědět podařilo a co ne.

Podle Flegra minulý rok dobře odhadl, že poklesne infekčnost viru a převládnou jeho méně agresivní mutace, a že se s návratem dětí do škol epidemie rozjede. Co se mu zas tak moc nepovedlo byl odhad času, kdy se agresivnější viry dostanou do Čech, ani odhad vzrůstu nakažených – na podzim očekával 2 000 nakažených, v Česku jich bylo 13 tisíc.
Tím pádem správně odhadl i uzavření hranic, tvrdá opatření a jejich uvolňování pod tlakem lobby. Povedlo se mu předpovědět i to, že v zimě stoupne infekčnost viru. Také se trefil v tom, že se začne očkovat koncem roku 2020, nástup lednové vlny, a že bude Česko co do počtu nakažených i mrtvých na milion obyvatel prakticky nejhorší na světe.
Čtvrtá vlna brzy skončí
Nový odhad se zdá být mnohem pozitivnější. „Čtvrtá vlna brzy skončí. Se vzestupem teplot výrazně poklesne infekčnost viru. Počet nově infikovaných osob klesne už během dubna pod dva tisíce denně a během května pod tisíc. Velkou roli v dalším poklesu (doufejme) sehraje preventivní PCR testování ve školách a v podnicích, a také před nejrůznějšími kulturními, sportovními a společenskými hromadnými akcemi,“ uvádí. Život by se podle jeho názoru pak měl rychle vracet k normálu.
Díky naočkování seniorů by měla klesnout mortalita i morbidita, v nemocnicích bude končit méně lidí a také jich bude méně umírat. Nicméně pokles pacientů bude na JIP pomalý. „Tím, jak jsme nechali epidemii řádit v naší populaci mnoho měsíců, nahromadili se nám v nemocnicích ‚bojovníci' – odolní jedinci, kteří dokážou s nemocí zápasit týdny a měsíce. Novináři se kvůli tomu budou podivovat, proč v nemocnicích čím dál víc převládají mladší ročníky,“ myslí si Flegr.
V nemocnicích se pak budou náhle objevovat ti, kteří už byli zdánlivě vyléčení. Varuje, že se na covid bude umírat i po dosažení kolektivní imunity proočkováním a částečným promořením, které ale úplně nepomůže propagační kampaň státu. Půjde spíš o „skandály s prominenty, kteří budou přistiženi jak předbáhají ve frontě na vakcínu.“ To se bude dít i kvůli tzv. covidovým pasům, jež se prý samovolně zavedou bez ohledu na průběh a výsledek předchozí diskuze.
Podle Flegra by se také mohly do konce léta objevit nové léčebné postupy a léky, které by mohly podstatně zvýšit šanci nemocných na uzdravení. Pomoct by mohla například krevní plazma lidí, kteří prodělali covid, nebo očkovaných. Také se objeví vakcíny nové generace, které se zaměří na místa na povrchu viru, a ztíží tvorbu nových mutací.
Koronavirus nezmizí úplně
V zemích, kde se populace dobře proočkuje, se následně, podle Flegra, budou objevovat mutanty, které prolomí imunitu navozenou vakcínami.
„Tam příslušná ohniska snadno uhasí, větší škody však způsobí v pomalu očkujících zemích s vysokým výskytem viru, kam budou rychle importovány. V nich se zase objeví mutanty, které nebudou zachycovat běžně používané testy. V zemích, kde bude dobře fungovat trasování (tedy asi ne v Česku) se budou šířit mutanty, které si budou pacienta šetřit – infikovaný bude vykazovat méně příznaků nemoci, bude však šířit nákazu po delší dobu,“ předpokládá biolog.
Léto se má pak nést ve znamení boje s „importovanými cizokrajnými mutanty viru“ a z dezinformátory, jejichž podlamování vakcinace, trasování a testování může protáhnout epidemii o další roky. Na podzim začne klasická výuka, díky testování PCR testy a covidovým pasům by mohly být otevřeny restaurace i obchody.
Jakmile se ale ochladí, hrozí, že se koronavirus vrátí ve formě odolnějších mutantů. Kolektivní imunita nebude stačit, v některých zemích se budou muset zase zavést lockdowny a nebo povinné očkování. Podle biologa by ale měla být opatření mírnější vlivem imunizace a existencí kapacit pro PCR testování.
Pozor na chřipku
Hrozba nicméně nečíhá pouze od koronaviru. Jak říká Flegr, pokud nedorazí nějaký „další dárek z Číny“, velkým problémem může být následná vlna chřipky a dalších respiračních onemocnění. On sám se prý nechá poprvé proti chřipkce očkovat.
„Tím, že v důsledku přijatých proticovidových opatření jsme je zde dva roky neměli, poklesla v populaci imunita proti těmto nemocem. Po odložení roušek tak lze s velkou jistotou očekávat příchod neobyčejně silné vlny viróz. Je možné, že u nás bude její nástup ještě o rok odložen, ale v úspěšnějších zemích, kde se už příští zimu díky vakcinaci obejdou bez protiepidemických opatření, může chřipka představovat o dost horší problém než covid. Z těchto zemí bude chřipka importována k vám,“ přidává.
Další roky už by podle něj měly být normální s tím rozdílem, že klesne průměrná doba dožití, stoupne úmrtnost a nemocnost. A to kvůli poškozenému zdraví bývalých pacientů s covidem a odkládání preventivní a odkladné zdravotní péče. „Tyto následky covidu a nepřiznané strategie promořování budou zřetelné ještě řadu let,“ ukončil.