Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
23. dubna 2021 14:30
Čas čtení 9:58
Tereza Šnajdrová

Ivo Musil: Šamani ovládají mnoho kouzel, umí se teleportovat, komunikovat na dálku či přivolávat velryby (Rozhovor)

Ivo Musil: Šamani ovládají mnoho kouzel, umí se teleportovat, komunikovat na dálku či přivolávat velryby (Rozhovor)
Zdroj: se souhlasem Ivo Musila
REFRESHER
Uložit Uložené

Ivo Musil má o svém poslání jasno. Jako šaman chce pomáhat našemu společenství, které by mělo dospět dřív, než bude pozdě.

Ivo Musil se šamanství věnuje již dlouhou řádku let. Na prvním semináři se setkal s medvědem, který mu jen o pár chvil později pomohl porušit fyzikální zákony a Ivo tak poznal, že se jeho život ubírá správným směrem. V rozhovoru nám prozradil, jaká kouzla šamani ovládají, v čem je jedinečný rituál potní chýše nebo také to, proč je pro naši kulturu nebezpečné zahrávat si s ayahuascou.

Doporučeno
Libuše komunikuje s duchy již od malička. Zeptali jsme se jí i na to, zda nás může propojit s Karlem Gottem (Rozhovor) Libuše komunikuje s duchy již od malička. Zeptali jsme se jí i na to, zda nás může propojit s Karlem Gottem (Rozhovor) 20. dubna 2021 15:01

Co si máme představit pod pojmem šamanismus?

Šamanismus je prastarý, pravděpodobně nejstarší způsob práce s tím, co nás přesahuje. Některé nálezy, které o šamanismu svědčí, jsou staré více než 500 tisíc let a z něj pak vychází všechny ostatní způsoby, metody a techniky. Výhoda šamanismu je, že je dostupný všem lidem, každý ho může dělat a je to vlastně něco, co přirozeně umí každý z nás. Malé děti běžně vnímají neobvyklou realitu a komunikují s bytostmi, avšak rodiče a jiní dospělí jim to vytloukají z hlavy, což vede k blokaci v mysli a po letech pak leckdy platíme velké peníze za to, abychom si obnovili naši přirozenou schopnost. Šamanismus je lidem přirozený a je o službě, šaman lidem slouží, slouží svému společenství a krajině.

Ivo Musil
Zdroj: se souhlasem Ivo Musila

Jaké jsou jeho základní cíle?

Cílem je, aby bylo všem lidem na světě dobře. Každý by se měl starat o své pole působnosti, nyní je trendy zachraňovat deštné pralesy v Amazonii, což je bezva, ale nejdřív bychom si měli uklidit kolem sebe, počínaje například našimi lesy, které jsou plné odpadků. To je naše práce a až ji budeme mít hotovou, tak můžeme začít pomáhat zachraňovat deštné pralesy, kde jsou zase jiní, kteří se o ně starají. V tuto chvíli mi takové chování přijde jako útěk nebo snaha o to být důležitý.

Vy jste šaman. Toto označení se používá pro všechny, kteří se šamanismem zabývají? Nebo značí pozici vůdce?

Každá kultura to má nastavené jinak, ale pokud vím, tak šaman není vůdce, ale ten, kdo slouží. To máte stejné jako u moderních způsobů managementu, dobrý manažer by měl také sloužit lidem a šamanství funguje na stejném principu. Navíc je zde ještě jeden důležitý moment, že vůbec být dospělý znamená přijmout svůj život jako službu svému společenství a své krajině. V naší kultuře, a na tom se shoduje celá řada vývojových psychologů, zůstává většina lidí až do své smrti v pubertě čili se nestanou dospělými. A pokud se chci stát dospělým, tak musím svůj život přijmout jako službu společenství, jehož součástí jsem i já, na sebe nesmíme nikdy zapomínat. Pokud šamanství nepřijmu jako službu, tak ho zneužívám. Opravdu je důležité používat ho k tomu, aby bylo společnosti líp, aby bylo jednotlivcům i celému světu líp.

Je to podmíněné kulturou, například šamani na Sahaře nepotřebují znát rituál na přivolání velryb, ale pro grónské šamany je to jedna ze základních věcí, bez které umřou hlady.

Takže pokud se zúčastním vašeho semináře, tak se ze mě stane šaman?

To určitě ne, na seminářích se učí jednotlivé techniky, které se v šamanismu používají a které pro nás mají nějaký přínos. Pokud člověk není lukostřelec, tak nepotřebuje znát techniky, které zaručují, že se šíp trefí cíle. Je to podmíněné kulturou, například šamani na Sahaře nepotřebují znát rituál na přivolání velryb, ale pro grónské šamany je to jedna ze základních věcí, bez které umřou hlady.
 
Když se chcete stát šamanem, tak musíte svůj život přijmout jako službu společenství, což může být obtížně a obzvlášť v naší kultuře. K tomu lidi vedu i na seminářích, ale nedá se říci, že je to naučím, ukážu jim cestu a pak už je to na nich. Někdo má třeba nízké sebevědomí, jiný zase příliš velké ego, a to musíte nejdřív překonat, vyléčit.

Ivo Musil
Zdroj: se souhlasem Ivo Musila

Jaké šamanské techniky ovládáte vy?

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatného Mám slevový kód
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 97458 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Domů
  Sdílet
  Diskuse