Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dezinformace a mýty jsou na sociálních sítích stále populárnější. EU proti nim bojuje, chystá nové nařízení.
Česko slaví 17. výročí vstupu do Evropské unie a podle posledního průzkumu má největší důvěru obyvatel od roku 2013. Důvěra v Unii je dokonce o třicet procent vyšší, než v naši vládu.
Přesto je v Česku stále mnoho euroskeptiků. Na sociálních sítích se jim daří. Podle odborníků jsou totiž na těchto platformách nejpopulárnější příspěvky, které jsou polarizující. Proto se extremistické názory snadněji stanou virálními. Šířit nepravdivou informaci na internetu je dnes jednoduché: vezmeš do ruky mobil a svůj pohled na věc napíšeš za pár minut.
I díky tomu mezi lidmi koluje mnoho mýtů a dezinformací. Mnoho z nich je právě o Evropské unii. O pěti nejbizarnějších jsme si popovídali s publicistou Jakubem Godou a s odborníky na dezinformace ze Zastupitelstva Evropské komise na Slovensku.
V tomto článku si přečteš:
Jakých pět mýtů o EU koluje na českém internetu.
Zda zakazuje Evropská unie křivé okurky.
Jak se chystá bojovat proti mýtům a dezinformacím.
Proč rozdělují sociální sítě společnost.
Jak je možné, že se extremistům na internetu tak daří.
1. „Diktát Bruselu“
Oblíbené slovní spojení populistických politiků, které frčí i v nenávistných facebookových komentářích. V Česku je ho vidět i slyšet poměrně často. Šiřitelé tohoto mýtu tvrdí, že Brusel členským státům diktuje jedno nařízení za druhým.
Jaksi ovšem zapomínají na to, že Česko má v Evropském parlamentu své zástupce stejně jako všechny ostatní členské státy. Ty si demokraticky volíme v eurovolbách. Europoslanci hlasují v evropském parlamentu a snaží se dělat rozhodnutí společně. Evropská unie není autorita, která si něco vymyslí a rozkáže to státům. Svůj hlas má každá členská země včetně Česka. O budoucnosti Česka tak rozhodují jeho kandidáti a jeho občané, ne diktát Bruselu.
Podle odborníka na hoaxy Jakuba Gody vznikl tento mýtus i proto, že je evropská politika Čechům vzdálenější. Sledují ji poměrně málo, možná i proto, že jim připadá nudnější než ta domácí.
„Brusel není monstrum, které nám něco diktuje bez naší vůle. Naše země se dobrovolně přičlenila do Evropské unie po referendu,“ vysvětluje Jakub Goda. „Když se něco přijímá na úrovni Bruselu, hlasují o tom i naši zástupci. Ti byli demokraticky zvoleni,“ dodává odborník na hoaxy.
V posledních letech na internetu koloval mýtus o křivých okurkách. Tvrdil, že je EU vůbec nepovoluje prodávat, a proto okrádá domácí pěstitele.
Je pravda, že Evropské hospodářské společenství vydalo před 20 lety nařízení, v němž stanovilo minimální standard kvality okurek. Nešlo ale o nařízení, které by ukládalo, že okurky musí být rovné.
Šlechtitelé však sami začali postupem času pěstovat okurky, které měly méně vnějších nedostatků. Nařízení mělo být podle Evropské komise praktickým přínosem pro prodejce, dopravce i spotřebitele. Důvodem opatření byl zejména fakt, že do bedniček k přepravě se vešlo mnohem více rovných okurek než křivých.
To fungovalo dlouhá léta. V roce 2009 se ale Evropská komise chtěla přizpůsobit novým podmínkám na trhu a nařízení zrušila. Křivé okurky tak dnes najdeme na pultech našich obchodů.
3. „Evropu zaplaví imigranti“
Poměrně známá písnička, na českém internetu ale stále funguje. Politici i dezinformátoři používají slovní spojení „záplava imigrantů“, jako kdyby nešlo o lidi. Největší explozi dezinformací a mýtů vyvolala krize v roce 2015. Kvůli ozbrojenému konfliktu v Sýrii přišlo do Evropy přes milion Syřanů. Ze Sýrie se snažili uprchnout zejména na lodích. Kvůli špatným podmínkám a přeplněným lodím přišlo o život tisíce uprchlíků. Mezi nimi i děti. Podle portálu BBC zemřelo během vrcholu uprchlické krize v moři za jeden měsíc až 1500 lidí.
„V té době byly nejvirálnější ty zprávy, které například hovořily o konkrétním uprchlíkovi v Německu, který něco způsobil. Takové příběhy byly internetové bomby,“ vysvětluje Jakub Goda. Dodává, že panika a tvrzení lidí, že migrace povede k islamizaci Evropy, byly extrémně přehnané. Podle odborníka na hoaxy za to mohl zejména strach.
Toto téma ožilo v posledních dnech v komentářích pod příspěvkem předsedy slovenského parlamentu Borise Kollára. Po tom, co svolal tiskovou konferenci na téma nový pakt o migraci a azylu, se pod jeho live videem objevily nenávistné komentáře.
Většina z nich byla namířena proti uprchlíkům, jeden z nich dokonce mluvil o „odstranění“ George Sorose. Komentáře pod příspěvkem jsou jen důkazem toho, že dezinformace mohou často podněcovat k nenávisti.
Internetem se šířila i fáma, že Evropská unie státům zakazuje zabijačky a domácí výrobu jitrnic, klobás či tlačenky. Ptali jsme se zastupitelstva Evropské komise, zda je to pravda.
„EU nezakazuje státům domácí zabijačku prasat, slepic, králíků, ovcí a koz za účelem domácí spotřeby,“ vysvětluje mluvčí zastupitelstva Ingrid Ludviková.
Jiné však je, pokud má zabijačka komerční účel. Pokud ji lidé dělají, protože chtějí maso ze zvířat prodat, musí ji provádět tak, aby vyhovovaly podmínky předpisům Unie v oblasti hygieny a humánního zabití zvířat.
Znamená to tedy, že tradiční české zabijačky jsou stále povoleny, ale pokud se maso prodává, jeho prodej musí být regulován.
5. „EU chce zničit tradiční rodinu“
Jeden z oblíbených mýtů (nejen) českých euroskeptiků tvrdí, že nám Evropská unie vnucuje sňatky homosexuálů. Tím chce podle mýtu zničit tradiční rodinu, tedy manželský svazek muže a ženy.
Podle vedoucí tiskového oddělení zastupitelstva Ingrid Ludvíkové si EU váží tradice, na kterých si Evropa zakládá. Mezi její základní hodnoty ovšem patří ochrana svobod občanů, a proto prosazuje, aby měla LGBT+ komunita v Unii všude stejná práva a svobody jako všichni její obyvatelé. O tom, zda bude v zemích EU povoleno manželství párů stejného pohlaví, si ale členské státy mohou rozhodnout pouze sami.
"Evropská komise představila v listopadu 2020 svou 1. strategii pro rovnost LGBTIQ osob v EU. Ta obsahuje opatření v boji proti diskriminaci LBGT +komunity," říká Ingrid Ludviková.
Podle zastupitelstva dosáhla EU v posledních letech v zajištění rovnosti LGBT+ lidí pokrok. Přesto se stále 43 procent členů LGBT+ komunity v zemích Evropské unie považuje za diskriminované.
Odborník na dezinformace Jakub Goda tvrdí, že nebezpečí sociálních sítí tkví právě v podpoře polarizujícího obsahu. Tomu se na sociálních sítích daří nejvíce.
„Proti EU se často staví krajně pravicové nebo fašistické strany. Dlouhodobě pozorujeme, že takovým hnutím se na sociálních sítích daří,“ vysvětluje publicista Jakub Goda. Útočný a konspirační obsah podle něj na sociálních platformách funguje velmi dobře.
Za poslední léta se staly dezinformace a mýty pro EU velkým tématem. Nadějí, pokud jde o účinnější regulaci online světa, bude nová iniciativa EU s názvem Digital Services Act.
„Bude se snažit o to, abychom se na sociálních sítích nesetkávali s popíráním holocaustu nebo nenávistnými projevy, tak jako je to definováno v zákoně,“ vysvětluje odborník na hoaxy Jakub Goda. Než se ale regulace schválí, bude to trvat několik let.
Problémem navíc je, že dezinformace nejsou vždy nelegální. Proto je proti nim těžké bojovat. Ne vždy totiž podněcují k nenávisti nebo šíří něco, co může lidem ublížit.
I proto existují iniciativy, které se přímo věnují rozlišování dezinformací a hoaxů. EU pro ně chystá větší finanční podporu. Jde například o týmy, které pracují na monitorování dezinformací nebo nezávislých novinářů.
Je tedy zřejmé, že proti mýtům a dezinformacím musí Evropská unie aktivně bojovat. Měla by ovšem tlačit i na konkrétní sociální platformy, aby regulovaly svůj obsah a svědomitě bojovaly proti hoax a hejtu na internetu.