Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
2. června 2021 8:38
Čas čtení 1:08
Adam Smeták

Poslanci dnes rozhodnou o příponě -ová u příjmení žen. Hlasovat budou i o vymazání pohlaví z občanských průkazů

Poslanci dnes rozhodnou o příponě -ová u příjmení žen. Hlasovat budou i o vymazání pohlaví z občanských průkazů
Zdroj: Úřad vlády ČR
NEWS
Uložit Uložené

Ženy by si mohly o svém příjmení rozhodnout samy.

Poslanecká sněmovna bude dnes rozhodovat o tom, zda budou ženy moci požádat o zápis svého příjmení bez přípony -ová a zda bude možné žádat totéž i u dětí. Zároveň by se mělo hlasovat také o tom, zda z občanských průkazů zmizí údaj o pohlaví jejich držitele.

Učinit rozhodnutí o příponě -ová za příjmením chce ženám umožnit zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková (ANO), která s návrhem přišla. Vypracovala jej společně s Ondřejem Profantem (Piráti).

Doporučeno
Policie vyšetřuje Dominika Feriho kvůli podezření ze spáchání trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti Policie vyšetřuje Dominika Feriho kvůli podezření ze spáchání trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti 1. června 2021 17:20

Ať si ženy o příponě -ová rozhodnou samy

„Ženy mají pro volbu způsobu uvádění příjmení své vlastní subjektivní důvody, jejichž závažnost by neměl posuzovat stát a neměl by klást nelegitimní překážky pro realizaci svobodné volby ve vztahu k výběru způsobu zapsání příjmení žen,“ stojí v písemném odůvodnění návrhu, o němž se dnes bude hlasovat.

Domů
Sdílet
Diskuse